Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 33 34 35 ... 98
Перейти на сторінку:
не мав би бу­ти доб­рий?

- Добрий, але об­мо­та­ний ци­ганськи­ми вго­во­рю­ван­ня­ми! - відповів Ми­хай­ло.- Не­хай но­чує з ма­мою в хаті на горі, а ви вже самі пе­ре­сип­ляй­те в бур­дею! Як бу­де сам на полі, бу­де все до неї забіга­ти. А йо­му ще не час ду­ма­ти про весілля!


Замовкли.


Звільна й мов­чаз­но вий­шли на гор­бок, де сто­яв най­важніший у селі бу­ди­нок - корч­ма,- і злу­чи­ли­ся з інши­ми рек­ру­та­ми.


Півгодини пізніше ви­ру­ши­ло ко­ло вісімнад­цять муж­чин і кілька жінок із пропінації [75] і звер­ну­ли­ся на ши­ро­кий гос­ти­нець, що вів до са­мої залізнич­ної станції.


Рекрути, поб­рав­ши­ся по двоє-троє за шиї, йшли, більша по­ло­ви­на з них до край­ності роз­жа­ле­на і по­ми­мо вчас­ної по­ри вже доб­ре підо­хо­че­на, неп­ра­вильно, ши­ро­ки­ми кро­ка­ми впе­ред, і виг­ре­бу­ючи з се­бе го­ло­сом увесь за­пас своїх по­чу­вань і за­пас сво­го до­те­перішнього жит­тя… Співа­ли пісні…


За ни­ми йшли батьки, а цілком на­ос­тан­ку кілька ма­терів… Се бу­ли вдо­виці, що йшли. Три­ма­ли­ся, мов го­лу­би, вкупі. На своїх пле­чах нес­ли малі скриньки або клу­ноч­ки синів. Наріка­ли го­лос­но на свою сирітську до­лю й го­во­ри­ли жур­ли­во про тяжкі дні, що ожи­да­ли їх без синів у не­да­ле­ко­му вже часі. Од­на, за­ли­ва­ючи­ся гірки­ми сльоза­ми, співа­ла…


Надвечір згу­би­ла­ся десь мря­ка, і гус­тий дощ спус­тив­ся на зем­лю. Па­дав ти­хо й за­повідав сльоту…


Ворони стря­са­ли зжу­ре­но чор­не своє пір'я, а над по­ля­ми розс­те­ли­ла­ся цілко­ви­та пуст­ка.


Малий «сусідній» лісок, що визвірю­вав­ся не­ус­тан­но на рівни­ну се­ла своїми тем­ни­ми очи­ма, за­ку­тав­ся в ми­гот­ли­ву ти­ши­ну і ждав…



VII



Із при­хо­дом до міста зай­шла в Ми­хай­лі зміна.


Погоня й надмірний на­товп, поспіх і нез­ви­чай­на рух­ливість та ма­ши­нальність міста натх­ну­ли смер­тельною блідістю й зне­сил­лям йо­го ду­шу, звик­лу до су­по­кою і рит­му, спорідне­ну з при­ро­дою.


Проста й не­культур­на, якою бу­ла, відчу­ва­ла ли­ше болісно ра­зю­чу різни­цю між лагідністю й не­замітністю рухів при­ро­ди і бе­зог­ляд­ним во­ру­хан­ням тут. Оцього світу, що вда­рив йо­го те­пер, мов мо­гут­ня хви­ля, він не ро­зумів. Та замість то­го тис­ну­ли­ся пе­ред йо­го ду­шу тихі ши­рокі по­ля, ве­ликі лагідні очі по­ли­ше­них йо­го звірів, які гля­дять за­од­но ство­ре­ни­ми двер­ми за ним… ма­лий бур­дей по­се­ред ве­ли­кої са­мот­ності і ко­ло нього по­хи­ле­на ма­ти… Пла­че…


З різно­манітно­го ру­ху міста ви­ри­ну­ла в йо­го душі ту­га за до­мом… ту­га, що волікла­ся, що ви­си­са­ла йо­го, що без­гомінно прис­та­ла до нього…


На вид ве­ли­кої ка­сарні ста­ну­ло йо­го сер­це в бігу. От­же, тут. Щось за­мерз­ло в ньому. Відтак про­ло­ми­ло собі до­ро­гу не­яс­не по­чут­тя: ось тут має він ста­ти іншим…


Коли Івоніка, йду­чи так са­мо мовч­ки, як йо­го син (бо що ж бу­ло го­во­ри­ти?), по­ба­чив на подвір'ї ка­сарні стільки рек­рутів і інших жовнірів, збу­ди­ла­ся в нім са­мосвідомість. Він звер­нув­ся до Ми­хай­ла і ска­зав:


- Дивися, Ми­хай­ле, се все з ца­ри! [76]


Пізніше стра­тив те по­чут­тя й по­чув се­бе дрібним і ма­ло­важ­ним. До ве­чо­ра ос­тав­ся Івоніка ко­ло ка­сарні. Вечір му­сив відхо­ди­ти. Син поцілу­вав йо­го мовч­ки в ру­ку і ска­зав ли­ше два сло­ва:


- Кланяйтеся мамі…


А ста­рий поцілу­вав йо­го по­бож­но в го­ло­ву і бурк­нув жорст­ким, зміне­ним го­ло­сом:


- Пильнуйся, Ми­хай­ле, я знов прий­ду!


Відтак пішов. Ма­лий, нез­нач­ний, убо­го одяг­не­ний, так вий­шов із ви­со­кої ка­сар­ня­ної бра­ми.


В тих гру­бих му­рах по­ли­шив своє все. Чув. Ніс до­до­му двоє ста­рих рук і хо­ру ду­шу, що кви­ли­ла… Він, ста­ра ма­ти й зем­ля - оси­ротіли…


Надвечір упив­ся про­ти зви­чаю так сильно, що ко­ли прий­шов до од­но­го знай­омо­го міща­ни­на на ніч і той спи­тав про си­на, він не був в силі відповісти й ли­ше мах­нув роз­пуч­ли­во ру­кою. Вип­ро­сив­ши собі один за­ку­ток у сінях, зірвав ди­ким ру­хом із се­бе ко­жух, шпур­нув на зем­лю і ки­нув­ся сам на нього. Пізніше за­чу­ло­ся якесь урив­не хли­пан­ня, що по­до­ба­ло більше на звірячі, як на людські зву­ки…


Чорні, пок­рив­лені, мо­зо­листі пальці ри­ли в во­лоссі, і від ча­су до ча­су чув­ся стукіт або рад­ше глу­хе уда­рю­ван­ня го­ло­ви об стіну.


Відтак ти­хо.


У сум­раці дру­го­го по­ран­ку спіши­ла­ся не­зу­гар­не одяг­не­на пос­тать, опе­ре­за­на вузьким ремінцем, самітним гос­тин­цем пок­вап­не впе­ред. Відтак пус­ти­ла­ся в по­ля. Все нап­равці, че­рез шанці й межі, че­рез стер­ню, чим­раз глиб­ше в по­ле й у ліс. Був се Івоніка.


Зі схо­дом сон­ця му­сив бу­ти до­ма. Так за­повів свій по­во­рот, і там ожи­да­ло йо­го все…


Тижні ми­на­ли, як Ми­хай­ло по­ки­нув свою зем­лю. Не міг звик­ну­ти до ма­ши­нальності ка­сар­ня­но­го жит­тя. Те, чо­го жда­ли від нього, спов­няв так тяж­ко! Во­но бу­ло жорс­то­ке й дес­по­тич­не й не ма­ло нічо­го спільно­го з ви­мо­га­ми землі, якій відда­вав досі не­подільно всі свої мо­лоді си­ли. Йо­го ду­ша, звик­ла до прос­то­ти і яс­ності, об­товк­ла­ся і ра­ни­ла­ся тут о ти­сячні нез­ро­зумілі йо­му якісь ви­мо­ги і яви­ща - і кри­ва­ви­ла­ся не­нас­тан­но. Чи ма­ло все так бу­ти? Інстинк­тив­но відчу­вав ра­ни, які ма­ло зав­да­ти йо­му оце жит­тя. Звідки? Ким? Чо­му? Він сього не ро­зумів, од­нак відчу­вав, хоч і не­яс­но. Тут, і не­мов за од­ним ра­зом, відчув, що на нього був звер­не­ний звідкись який­сь набій, що на нього чи­га­ла якась не­без­пе­ка.


Строгість, що па­ну­ва­ла тут і да­ви­ла все, виб­лис­ку­ва­ла­ся про­ти нього щох­вилі, мов гост­рий, блис­ку­чий ніж…


А йо­го бідний та­то і йо­го бідна ма­ма до­ма? А Ан­на? Ки­дав­ся за сопівкою і виг­ра­вав на ній. Сумні, про­тяжні ме­лодії, що ви­до­бу­вав їх із дрібонько­го інстру­мен­та, при­воліка­ли знай­омі об­ра­зи пе­ред йо­го смут­ну ду­шу. Йо­му зда­ва­ло­ся, що на­хо­диться знов на своїх по­лях, си­дить знов на жо­лобі в стайні при своїх во­лах, яких очі звер­нені на нього, а во­ни самі спокійно жу­ють,- і він чує їх сильний, теп­лий віддих…


Тоді розп­ла­ку­вав­ся, мов ди­ти­на…


Деякі з йо­го кам­ратів сміяли­ся й го­во­ри­ли, що спо­чат­ку все бу­ває смут­но, але пізніше при­ви­кається до всього.


Він не при­ви­кав. Він гу­бив се­бе. В ньому не дер­жа­ло­ся ку­пи те, що три­ма­ло­ся там, на по­лях, тісно при нім. Він сту­пав бо­яз­ко й не­зу­гар­не, бо не смів сту­па­ти своєю хо­дою, а йо­го ру­хи бу­ли не­по­во­ротні й несміливі, бо не бу­ли йо­го ру­ха­ми. Одіж, яку но­сив те­пер, відібра­ла йо­му всю певність. І звідки мав би її відтак узя­ти? З хви­лею, як по­ки­нув свою зем­лю, по­ки­ну­ла йо­го і свідомість своєї вар­тості. Він прий­шов сю­ди, аби ста­ти чи­мось іншим.


Тихо й не­замітно відігра­ла­ся з ним бу­ден­на тра­гедія. Обс­та­ви­ни, в які увійшов, гриз­ли йо­го, мов іржа, і вга­ня­ли в роз­пу­ку.


Одного дня зірва­ла­ся в нім ди­ка дум­ка - зде­зер­ти­ру­ва­ти. Геть! - все од­но ку­ди - лиш геть звідси. До Мол­да­ви або до Бес­са­рабії - ку­ди-не­будь, лиш по­за оці грубі зимні му­ри, лиш геть від тих не­ви­ди­мих страш­них оковів,

1 ... 33 34 35 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"