Читати книгу - "Метафізика"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
13
Кількістю називається те, що ділиться на складові, з яких обидві або кожна є за своєю природою щось одне і щось «це». Таким чином, кількість є множиною, якщо вона лічиться, і величиною, якщо вона вимірюється. [10] Називається ж множиною те, що здатне ділитися на несуцільні частини, а величиною — те, що на суцільні. Із величин те, що є суцільним в одному вимірі, є лінія, у двох — ширина, у трьох — глибина.
Одні [15] кількості називаються так самі по собі, інші — в побіжному сенсі, наприклад, лінія є певна кількість сама по собі, а «освічене» — побіжно. Серед тих речей, що є кількістю самою по собі, одні є такими за своєю сутністю, як-от певною сутністю є лінія (адже у визначенні того, чим є лінія, присутня «певна кількість»), інші є станами й властивостями [20] такої сутності, як-от численне і нечисленне, довге і коротке, широке і вузьке, високе і низьке і таке інше. Також велике і мале, більше і менше, самі по собі й коли про них говориться щодо одне одного, [25] є станами кількості самі по собі; однак такі імена також переносяться на інші [речі]. Із тих, що називаються кількостями побіжно, одні так називаються в тому самому значенні, в якому було сказано, що кількістю є освічене й біле, тому що певною кількістю є те, чому вони притаманні, наприклад, рух і час; також про останні говориться як про певні кількості [30] і як про суцільні предмети, оскільки ділиться те, у зв’язку з чим вони виявляють себе. Я маю на увазі не те, що рухається, а пройдену відстань; адже оскільки відстань є кількістю, то і рух є кількістю, а відповідно час є кількістю, тому що кількістю є рух.
14
Якістю називається в одному значенні відмінність у сутності, наприклад, людина є твариною певної якості, оскільки є двоногою, а кінь — оскільки чотириногою, [35] і коло є фігурою певної якості, оскільки не має кутів, тому що відмінність у сутності і є якістю. [1020β] [1] Отже, в одному значенні якістю називається відмінність у сутності, в іншому — нерухоме та математичні предмети; так, числа мають певну якість, наприклад, складні й такі, що мають не лише один вимір, а натомість подібні [5] до площини й тіла (це числа помножені на себе двічі або тричі), та загалом це те, що належить до сутності чисел, окрім кількості; адже сутність кожного числа — це те, що воно є один раз, наприклад, сутність шести — не те, що воно є двічі чи тричі, а один раз: бо шість — це один раз шість. Також якістю називається все те, що є станами й властивостями сутностей, які перебувають у русі, наприклад, тепло і холод, [10] білість і чорнота, важкість і легкість тощо, зі зміною чого кажуть, що і тіла змінюються. Крім того, про якість говориться щодо чесноти і пороку та взагалі зла і блага.
Отже, про якість можна говорити у двох значеннях, одне з яких — головне; у першому значенні [15] якість — це відмінність у сутності (і до цього належить якість у числах; адже це теж певна відмінність сутностей, але не таких, що рухаються, або взятих як такі, що рухаються); по-друге, це стани й властивості речей, що рухаються, й узятих як такі, що рухаються, та відмінності у рухах. До цих станів і властивостей належать чеснота і порок; адже вони вказуються на відмінності в русі й діяльності, відповідно до яких речі, що перебувають у русі діють гарно чи погано або зазнають гарної чи поганої дії чогось. Справді, те, що може рухатися або діяти отак є добрим, те, що протилежним чином, — лихим. Переважно благо і зло означають якість у живих істот, а серед них здебільшого в тих, що мають [25] здатність робити вибір.
15
Відношенням називається, наприклад, відношення подвійного до половини, потрійного до третини і взагалі того, що в декілька разів більше, до того, що в декілька разів менше, того, що перевершує, до того, що перевершене; також відношенням називається відношення того, що нагріває, до того, що нагрівається, того, що здатне різати, до [30] того, що можна відрізати, і загалом того, що здатне діяти, до того, що здатне зазнавати дії; а також того, що вимірюється, до міри, того, що пізнається, до знання і того, що сприймається чуттями, до чуття.
У першому випадку ідеться про числове відношення (або взагалі, або визначене) до інших чисел чи до одиниці; наприклад, подвійне відносно одиниці є визначене число, а багатократне [35] як число відносно одиниці є невизначене, тобто не є таке чи таке; [1021α] [1] те, що в півтора раза більше, щодо того, що в півтора раза менше, є числове відношення до визначеного числа; відношення правильного дробу до неправильного — невизначене відношення, як-от багатократного до одиниці; те, що перевершує, до того, що перевершено, є взагалі невизначеним за числом; [5] адже число є сумірним, а до несумірного число не застосовується; адже те, що перевершує, відносно того, що перевершено, становить стільки ж і ще дещо, а останнє є невизначеним, бо цей надлишок може бути і рівним, і нерівним тому, що перевершено.
Отже, всі ці відношення виражаються в числах і є властивостями чисел, а також — в інший спосіб — виражають рівне, подібне й тотожне (всі вони співвіднесені з одним; бо тотожним є те, що має одну й ту саму сутність, подібним — те, що має одну й ту саму якість, рівним — те, що має одну й ту саму кількість; тож одне є начало і міра числа, а всі ці відношення виражаються в числах, лише не в один і той самий спосіб).
Відношення між тим, [15] що діє, і тим, що зазнає дії, обумовлене здатністю діяти
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Метафізика», після закриття браузера.