Читати книгу - "Святі і грішні"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Тому довелося в терміновому порядку закінчити розмову з відвідувачами. Не змінив стиль своєї роботи. Багато їздив по району, зустрічався з рядовими трудівниками, дізнавався від них про останні події, щоб потім закручувати гайки працівникам апарату та керівникам і спеціалістам господарств.
І зараз приймав ходоків з віддаленого села. І ось завадив гість з обкому. Нічого не зробиш. Треба приділити увагу.
З Клоковим і Биконовим Скотник підтримував постійний зв'язок, але зустрічалися вони досить рідко. Більше обмежувалися телефонними розмовами.
— Що новенького, Валера? — запитав Віктор Петрович, який своїми довгими руками і масивним тулубом надавив на стіл першого секретаря. Так що затріщали ніжки. Масивна щелепа гостя завмерла в очікуванні відповіді.
Валерій Іванович застиг у зручному кріслі. У свою чергу звернув на Биконова запитальний погляд темних очей. За час роботи на посаді першого секретаря райкому помітно здав. Позначалися нерви, фізичне навантаження. Робив все, щоб не поступатися Клокову, намагався все охопити, нічого не упустити, нікому не давав спокою.
— Нічого, — відповів. — Бої місцевого значення. Намагаюся не поступатися Клокову.
Биконов приїхав у знайомому секретарю сірому плащі, в новому костюмі і краватці. Одяг був в ідеальному стані. Випрасуваний, чистий. Незважаючи на бездоріжжя, йшли дощі, на чорних чоботях Биконова — жодної піщинки.
Вів себе не як представник обкому, а як кращий друг першого секретаря. Складалося враження, що йому до фені і райком, і посади, і те, що відбувається в районі. Якщо запитав про справи, то тільки тому, що так треба було.
У кабінеті лунали постійні дзвінки, Марія Кузьмівна тримала в облозі першого секретаря доповідями, що люди рвуться до нього на прийом.
— Сьогодні прийому не буде, — відповів Валерій Іванович. — У мене представник обкому партії.
У Биконова запитав, що робити далі.
— Давай пообідаємо. У ресторані або де-небудь на природі.
— Яка природа, — відповів перший секретар. — Дощі, сльота. Ні проїхати, ні пройти. Давай вже краще в ресторан.
— Тільки без свідків, — попередив Биконов. — Має бути серйозна розмова.
Валерій Іванович любив офіційні приводи, щоб пообідати в ресторані за рахунок ДНД. Повернувся в кріслі до телефонного апарату. Набрав заклад громадського харчування.
— Зіна, приготуй обід на двох, — сказав у слухавку.
— Нам уже замовили обід представники облспоживспілки, з перевіркою в районі.
— Знаю. Нехай пообідають після нас або в загальному залі.
— Ясно.
Скотник і Биконов спустилися у двір райкому, до гаражів, на асфальтовану площадку. До неї примикав старий доглянутий сад з плодових дерев, в основному, з яблунь.
Водії віталися з Биконовим, як зі старим знайомим.
До ресторану — п'ять хвилин ходьби, але високі начальники не збиралися прогулюватися по місту. До Валерія Івановича тут же підбіг водій, запитав:
— Потрібна машина?
— Заводь!
Чоловіки зайняли місця в салоні УАЗу.
— В ресторан! — наказав Валерій Іванович і з задоволенням відкинувся на спинку переднього сидіння. Було приємно, що він господар району, йому всі підкоряються.
УАЗ заїхав у двір ресторану, сховався від сторонніх очей. Перший секретар відпустив водія додому обідати, наказавши приїхати через годину-півтори.
Чоловіки зайшли в акуратне приміщення, зняли верхній одяг. До них відразу ж підбігла миловидна чорненька Зіна.
— Валерію Івановичу, гарячі страви ще не приготували. Давайте вам закусок принесу. Поки посидите, їх приготують.
— Давай. М'ясця, овочів побільше. Мінеральної водички не забудь.
— Що будете пити?
Скотников звернувся до Биконова.
— Вікторе Петровичу, що будемо пити?
— Почнемо з коньяку, — відповів той.
Сіли поруч за столом, з жартами випили по чарці ароматного вірменського коньяку, закушуючи майстерно нарізаною заливною бужениною, салатами зі свіжих огірків, помідорів, моркви, капусти, буряка.
Після третьої чарки Зіна принесла на підносі червоний борщ — на перше, і свинячі відбивні — на друге. У тарілках з борщем плавали шматочки м'яса, він віддавав ароматом овочів і яловичини.
Під чарочку чоловіки розправилися з ним у лічені хвилини. Взялися за ніжні свинячі відбивні. І тільки вгамувавши голод, приступили до розмов по суті.
— Микола Антонович недавно повернувся з Москви, — сказав Биконов. — Зустрічався з відповідальними працівниками ЦК КПРС. Привіз цікаві новини. В державі зріє переворот: вирішили з комунізмом покінчити, будувати капіталізм.
— Як?
— Ось так.
— А за що погубили сотні тисяч, мільйони людей? Адже вони віддавали свої сили і найдорожче — життя — за світле майбутнє. Це вони днювали і ночували в цехах, на будівництвах, на полях і фермах. І все — за комунізм.
— В якому не довелося жити ні мені, ні тобі. Хоча Микита Сергійович обіцяв його побудувати до 1980 року. Нас обдурили. Нахабно, цинічно, безсоромно.
– І нікого не притягнуть до відповідальності!?
— Притягнуть. Леніна, Сталіна. Але їх кісткам все одно.
— Чим же скомпрометувала себе ідея комунізму?
— Нічим. Вона залишається вічною. Але в даний момент не влаштовує московських вождів. Вони хочуть жити в своє задоволення, як найбагатші люди на Заході.
— Якщо не буде комунізму, партії… Ми… можемо залишитися без роботи?
— Цілком, до цього йде.
— Виходить, народ майже століття годували ілюзіями?
— Так. Але не переживай за народ. Більше думай про себе. Що таке народ, це стадо баранів. Куди його поженуть, туди воно і піде. Це козли відпущення. Так було, так є і так буде.
Валерій Іванович машинально поправив краватку, навіть застебнув всі ґудзики на піджаку. Перші кроки на новій посаді робив не святими молитвами, а грубо, підносячись над іншими. Але, незважаючи на перебудову, критику громадського ладу, все-таки поводився в рамках партійного керівника, який працював заради блага людей. І ось… такі речі. Обхопив голову руками.
— Що ж нам робити!?
— Думати, щоб не опинитися лохами,
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Святі і грішні», після закриття браузера.