Читати книгу - "Правила, які варто порушити. Жити за власним кодексом"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
ПРАВИЛО 85
Не потурайте почуттю провини
«Хтось обов’язково все залагодить»
Коли в дитинстві у вас трапляються негаразди, ваші мама, тато чи інші родичі докладають усіх зусиль, аби залагодити проблему, потім обіймають вас, переконують, що все чудово, та знову підводять на ноги. Якщо ви не мали в дитинстві такої родини, ви багато втратили, та принаймні ви, мабуть, навчилися твердо йти вперед без сторонньої допомоги. Тому що добрі батьки потроху звільняють вас від своєї опіки, як ви стаєте дорослішими. Вони розуміють, що інакше ви не навчитеся після падіння знову зводитися на ноги.
А вам обов’язково потрібне вміння вставати. Припустімо, що ви отримали фізичну травму і маєте вчитися ходити знову. У лікарні вас приєднують до пристрою, який тримає вашу вагу, коли ви рухаєте ногами. Здається, усе чудово, та зрештою вам доведеться ходити самостійно, а ви не зможете цього робити, доки не навчитеся підтримувати власне тіло. Одна річ, коли вам допомагають, зовсім інша — коли вся вага лягає на ваші власні ноги.
У житті на вас чекатимуть кілька емоційних потрясінь — таке трапляється з усіма. Якщо вам пощастить, поряд опиняться друзі та родина, вони допоможуть вам отямитися. Та колись вам доведеться робити це самотужки. Усе, що вони можуть зробити, — якоюсь мірою підтримати вас. І до речі, як тільки ви збагнете, що маєте робити це власними силами, одразу ж зрозумієте й те, що вам узагалі не потрібен хтось інший.
Так набагато надійніше крокувати життям, згодні? Знати, що ти завжди можеш підвестися, коли тебе збили з ніг. Мати друзів та родину — це дивовижно, та це не спонукає вас до думки, що, коли знадобиться їхня підтримка, насправді ви впораєтесь і без них.
Це дещо нагадує спробу кинути курити (побудь зі мною тут…). Багато хто жує нікотинову гумку, курить електронні сигарети, носить пластирі, намагаючись позбутися шкідливої звички. Досягають успіху ті, хто визнає, що жувальна гумка, електронні сигарети, пластир мають на меті просто полегшити цей процес, вони не кинуть курити за вас. Зробити це до снаги лише вам. Щойно ви це зрозумієте, вони вам більше не знадобляться.
Отже, не сидіть, не чекайте, що хтось усе залагодить замість вас, і не думайте, що коли вас не підтримали, то з вами вчинили несправедливо. Не шкодуйте, що друзі допомогли менше, ніж вам хотілося б, і не дивуйтеся, чому всі залишили вас у халепі. Якщо ви не встаєте, єдина людина, яка зрадила вас, — ви самі. Неприємно таке чути, проте це правда. Що швидше ви усвідомите це, то швидше опинитеся на ногах.
ПРАВИЛО 86
Змусьте себе підвестися замість вас це ніхто не зробить
«Добре обмірковуйте свої проблеми»
Що ви робите, коли вам доводиться вирішувати складну проблему? Більшість із нас декілька разів прокручує її в голові, дивиться на неї з різних боків, розглядаючи всі можливості, побічні ефекти, альтернативи та наслідки. Здається, цілком логічно все добре обміркувати, доки ви не знайдете — напевне маєте знайти — оптимальне вирішення.
Та бувають випадки, коли ця схема не діє: що більше ви намагаєтеся розв’язати вузол, то міцніше він заплутується. Під мікроскопом ваших роздумів він стає мудрованішим, що тільки віддаляє його розв’язання. Таким чином ви опиняєтесь у глухому куті, ви у розпачі, а проблема починає вас переслідувати. Пристати на ту пропозицію про роботу чи ні? Чи потрібен мені цей шлюб? Чи варто вступати до університету? Чи не помиляюся я з вибором кар’єри?
Тяжкі роздуми не завжди сприяють вирішенню питань. Інколи все погіршується. Буває важко забути про проблему, тому необхідно щось робити, спрямувати свої думки на інші речі, на певний час залишивши все так, як є. Як це не парадоксально, але такий підхід може справді наштовхнути вас на відповідь, яку ви шукаєте.
Підсвідомість — потужна сила, і якщо ви кинете їй виклик, а потім відійдете вбік і залишите її наодинці, вона продовжить шукати відповідь уже без вашої старанної допомоги. Найчастіше вона знаходить відповідь і підкидає її вам. Інколи надихає вас, указує на варіант, який ви не розглянули раніше, чи, можливо, дає внутрішнє відчуття впевненості та виводить вас на правильний шлях.
Швейну машину винайшов чоловік на ім’я Еліас Хоу. Перед ним постала складна проблема: як зробити так, аби голка пройшла крізь тканину та підхопила нитку зі зворотного боку. На її розв’язання пішли роки. Одного дня він заснув за своїм верстатом, і йому наснився сон. Уві сні його переслідували канібали зі списами в руках. Прокинувшись, він згадав, що у вістрях списи мали дірки. То була відповідь, яку він шукав, — він розташував вушко на вістрі голки, а не на протилежному кінці, як у звичайних голках для ручного шиття. Таким чином сон допоміг винахідникові стати на той час другою найбагатшою людиною в Сполучених Штатах.
Не обіцятиму вам такого багатства і статків, та скажу, що в розв’язанні проблем ваша підсвідомість може бути набагато дієвішою за вас. І як у випадку з Хоу, вона повідомить вас, коли знайде відповідь. Тож поставте перед нею завдання — наскільки детально ви його опишете, це вже ваша справа («Прокидайся, підсвідомосте, маю до тебе запитання…») — і залиште її у спокої. Робіть свою справу та побачите, що станеться.
ПРАВИЛО 87
Тривалі роздуми допомагають не завжди
«Звузьте коло варіантів»
Гаразд, я пам’ятаю, як тільки-но казав, що корисно припинити хвилюватися через проблему та просто відсторонено споглядати за нею. І я не відмовляюся від своїх слів. Проте цей спосіб не є універсальним у всіх складних питаннях. Іноді потрібно пошукати щось інше до чи після того, як скористатися своєю підсвідомістю.
Один із моїх синів зараз на порозі вступу до університету. Він міг би також піти вчитися до школи мистецтв. Є багато варіантів. Якщо обирати університет, то треба ще визначатися з факультетом. У такій ситуації інстинктивно хочеться зробити основний вибір — між університетом і школою, щоб звузити питання та спростити, як нам здається, пошук рішень.
Однак саме тут необхідно діяти навпаки. Візьміть до уваги всі варіанти. Розгляньте їх із усіх боків. Коли ваш мозок аж кишить ідеями, ви маєте нутром відчути правильний напрям. Вам слід прислýхатися до свого інстинкту. А найкращий спосіб зробити це — зібрати всі можливі варіанти та залишити їх на розсуд підсвідомості. А потім віддати перевагу тому, на який указує інтуїція.
Такий підхід значно легший та змістовніший за довгі списки «за» і «проти». І, зрештою, подібні рішення справді слід ухвалювати на інстинктивному рівні. Поспостерігайте за власною реакцією на кожну можливість. Чи шукаєте ви підсвідомо виправдань для того,
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Правила, які варто порушити. Жити за власним кодексом», після закриття браузера.