Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

296
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 36 37 38 ... 58
Перейти на сторінку:
кiлька мiсць, мов тайн своїх, мiсць про­ра­з­ли­вої гли­би­ни, над яки­ми її по­верх­ня то мор­щиться, то ви­ром кру­титься.

Морщачись i дри­жа­чи яки­мось зло­рад­ним при­ман­ли­вим ми­го­тiн­ням, во­на ста­рається все в тiм мiс­цi без­по­щад­но по­г­ли­ну­ти в се­бе, що по­явиться на по­верх­нi.


Нiхто не пе­ре­хо­дить тих гли­бi­ней, та­ких су­по­кiй­них на вид, а та­ких зрад­ли­вих своїм су­по­коєм, нiх­то не про­бу­вав пе­реп­ли­ва­ти їх.


Вони не цi­ка­вi.


Супокоєм своїм не ма­нять нi­ко­го до се­бе, а ко­го при­ма­нять на хви­ли­ну, той вiд­вер­тається, збаг­нув­ши оком гли­бiнь обiч кам­ня-ве­лет­ня, не жу­риться бiльше ним i йде. Тож i рi­ка на тiм мiс­цi нi­би опу­ще­на i нiх­то не му­тить там її су­по­кою.


Не са­мi при­бу­ли дiв­ча­та над бе­рег блис­ку­чої вно­чi рi­ки. Ме­жи ни­ми є й ци­ган­ка Мав­ра. Прист­роєна в якусь ста­ру чер­во­ну хуст­ку, спу­ще­ну нед­ба­ло з го­ло­ви, в срiб­не давнє на­мис­то на шиї i на гру­дях, з роз­пат­ла­ним во­лос­сям, во­на про­ход­жується мiж дiв­ча­та­ми, мов ма­ре­во.


Розвеселена дi­во­чим ба­ла­кан­ням та да­рун­ка­ми, яки­ми при­ва­би­ли її зi схов­ку по­мiж се­бе, вис­пi­вує во­на якiсь чуд­нi мо­но­тон­нi пiс­нi, на рiд­нiй, лиш їй зро­зу­мi­лiй мо­вi, i чо­гось вдо­во­ле­на.


Нинi за­хо­пи­ла її, оче­вид­но, струя жи­во­го жит­тя мо­ло­дi­жi, i во­на нi­би вiд­мо­лод­нi­ла сього ве­чо­ра з ни­ми. Зреш­тою, во­на най­бiльше че­рез Те­тя­ну тут. Те­тя­нi за­хо­тi­ло­ся над рi­кою по­во­ро­жи­ти, а се бу­ло для неї те са­ме, що її влас­не ба­жан­ня. То­му во­на ве­се­ла.


Вона вiд­по­вi­дає го­лос­но на всi до­пи­ти дi­во­чi, що ра­дi би заг­ля­ну­ти хоч на хви­ли­ноч­ку в за­чи­не­ну пе­ред ни­ми бу­ду­ч­­чи­ну, i смiється ве­се­ло.


Дiвчата ус­тав­ля­ються вреш­тi по впо­до­бi i во­лi кож­дої на обiб­ра­них мiс­цях i спi­ва­ючи, ки­да­ють з го­ло­ви од­на по дру­гiй пиш­нi вiн­ки з лен­та­ми, яки­ми прист­роїли­ся сього ве­­чо­ра, на блис­ку­чу во­ду - i ждуть.


Коли упав пер­ший вi­нок на во­ду, по­чув­ся пер­ший го­лос:





Гей, на Iва­на, гей, на Ку­па­ла, гей, гей, гей!


Красна дiв­чи­на до­лi шу­ка­ла, гей, гей, гей!


Цвiтки зби­ра­ла,вi­но­чок ви­ла,


Долi во­дою йо­го пус­ти­ла.





Другий го­лос:




Поплинь, вi­ноч­ку, по блис­ку­чiй хви­лi;


Поплинь пiд ха­ту, де жи­ве ми­лий.


Поплив вi­но­чок до­лi во­дою,


Серце дiв­чи­ни заб­рав з со­бою.





Третiй го­лос:




На за­рi­ноч­ку змар­нiв по­во­лi,


Не дав Ку­па­ло дiв­чи­нi до­лi.


Гей, на Iва­на, гей, на Ку­па­ла


Дiвча во пiв­нiч зiл­ля ко­па­ла;


В пiв­нiч ко­па­ла, в пiв­нiч ва­ри­ла,


А до схiд сон­ця вже от­руїла…





Вiдтак гля­дять всi дiв­ча­та на ве­се­лi хви­лi, ку­ди i як не­суть во­ни вiн­ки. По­не­суть їх да­ле­ко чи близько? До ми­ло­го чи до чу­жо­го? На якiм мiс­цi бе­ре­га спи­няться? I тут же в сiм се­лi? Чи, мо­же, ро­зiр­вуть їх ди­кою грою в дрiб­нi кус­нi, не до­нiс­ши цi­ли­ми, де судьба приз­на­чи­ла?..


Якийсь час гли­бо­ка мов­чан­ка. Дiв­ча­та сто­ять пос­хи­лю­ва­нi на бе­ре­зi, див­ляться, сте­ре­жуть очи­ма, ба чи не всiм тi­­лом, роз­ко­ли­са­нi во­дою вiн­ки - i лиш десь-не-десь пов­то­рюється пiв­го­ло­сом:





Гей, на Iва­на, гей, на Ку­па­ла


Красна дiв­чи­на до­лi шу­ка­ла!


Цвiтки зби­ра­ла, вi­но­чок ви­ла,


Долi во­дою йо­го пус­ти­ла.





Нараз крик i смiх.


Один вi­нок нат­ра­пив на бист­рi­шу хви­лю ко­ло бе­ре­га, i во­­на ви­ки­ну­ла йо­го зби­точ­не [29] на тра­ву. Зо два iн­шi, спле­те­нi не­мiц­но, ро­зiр­ва­ли­ся за­раз з са­мо­го по­чат­ку i ро­з­п­ли­ли­ся по­оди­но­ки­ми цвi­та­ми по всiй рi­цi, мов розд­ро­би­­ли­ся для всеї рi­ки, i хут­ко зник­ли з очей.


Лиш од­на Те­тя­на мов­чить, не дбає нi про ко­го, не цi­ка­виться нi­чим.


Вона опи­ни­ла­ся на бе­ре­зi ко­ло спо­кiй­ної гли­би­ни, оз­на­че­ної ве­лет­ня­ми-ка­ме­ня­ми, i на­ду­мується. За нею по­во­лiк­ла­ся, мов дру­га її тiнь, i во­рож­ка-ци­ган­ка.


Її об­хо­дить ни­нi най­бiльше вi­нок Те­тя­ни. Що ста­неться з ним? Ку­ди по­не­се йо­го рi­ка? Чи да­лi до крас­но­го Гри­ця в го­ри, чи на бе­рег ки­не? Чи ро­зiр­ве на кус­нi, на смiх пус­тить? То її цi­ка­вить!


Тетяна не здiй­має вiн­ка з го­ло­ви. Ва­гається. Пе­ре­ду­сiм во­на не хо­че, щоб хто ба­чив, як ки­не йо­го з го­ло­ви, не хо­че спi­ва­ти. Не хо­че, щоб звер­та­ли ува­гу на неї, од­ним сло­вом, не хо­че нi­чо­го. Нi­чо­го, в чiм за­хо­тi­ли би й iн­шi бра­ти участь.


Щось са­ма од­нiська хо­че.


А на­раз вже нi­би й то­го не хо­че.


Так стоїть i ва­гається.


Вагаючись, спи­няється тим ча­сом дум­ка­ми ко­ло Гри­ця, пи­тає се­бе:


"Звiнчаються во­ни сеї осе­нi, як за­по­вi­дав їй вiн, чи бу­дуть ще да­лi жда­ти?"


"Заки снiг упа­де, бу­деш в моїй ха­тi", - ка­зав вiн їй сам сво­їми ус­та­ми, i во­на йо­му вi­рить. Йо­му од­но­му на всiм свi­тi. Вi­нок i во­да не ска­жуть їй бiльше, як вiн сам. Вiн своїм го­ло­сом i своїми ус­та­ми, яки­ми цi­лу­вав…


- Ти тут хо­чеш ки­да­ти вi­нок? - об­зи­вається на­раз за нею го­лос Мав­ри i пе­ре­би­ває рап­том лет її ду­мок.


- Не тут! - вiд­по­вi­дає зне­хо­тя мо­ло­да дiв­чи­на i вiд­вер­та­ється, не­ми­ло вра­же­на ци­ган­кою, що пе­ре­би­ла їй дум­ки.


- Не тут, доньцю, не тут, - пiд­мов­ляє Мав­ра, - бо, ади, тут у во­дi вир, i вiн не дасть доб­ре вiн­ко­вi поп­лис­ти. Все бу­де ним в од­нiм мiс­цi кру­ти­ти. Iди тро­хи да­лi та кинь вi­нок, зга­дав­ши сво­го ми­ло­го, чи по­бе­ре­те­ся сеї осе­нi, чи нi.


- Поберемося, по­бе­ре­мо­ся! - вiд­по­вi­дає Те­тя­на гор­до i до­дає розд­раз­не­но: - Ки­ну вi­нок, де схо­чу. - I з ти­ми сло­ва­ми вiдс­ту­пає вiд ци­ган­ки на кiлька кро­кiв. Хо­тi­ла ки­ну­ти вi­нок нi­ким не спос­те­ре­же­на, са­ма од­нiська, тим ча­сом Мав­ра не дає.


- Кидай, де хо­чеш, доньцю. Ки­дай, де хо­чеш! - ка­же при­ми­ря­юче Мав­ра, та про­те не ру­шається з мiс­ця. Се под­раз­ни­ло ще бiльше упер­ту вда­чу дiв­чи­ни, що не зно­си­ла над со­бою нi­якої влас­тi, i во­на вiдс­ту­пи­ла вiд ци­ган­ки дальше. Ще не­да­ле­ко вiдс­ту­пи­ла, ко­ли її на­раз щось мов пiдт­ру­чує не­ви­ди­мою си­лою на­зад на те са­ме мiс­це. Во­на вер­ну­ла i зня­ла з го­ло­ви вi­нок. Да­лi - не ство­рив­ши уст нi на од­не сло­во, ки­ну­ла вi­нок з усеї си­ли ко­ло ка­ме­ня в во­ду… Вi­нок за­ко­ли­сав­ся сильно i, поп­ла­вав­ши кiлька хви­лин кру­гом по ти­хiй во­дi, по­чав, не­мов кер­мо­ва­ний не­ви­ди­мою си­лою з-пiд блис­ку­чої по­верх­нi, су­ну­ти­ся лед­ве за­мiт­но впе­ред.


Не да­ле­ко.


Тетяна сто­яла на бе­ре­зi, по­хи­лив­шись, з очи­ма ши­ро­ко ство­ре­ни­ми, i не ру­ха­ла­ся нi на во­ло­сок. Зза­ду за нею чи­га­ла вдвоє зiг­не­на ци­ган­ка.


Важка хви­ля… мов­чан­ня…


- О! о! о! - скри­ча­ла на­раз Те­тя­на i прос­тяг­ла з пе­ре­ля­ком над во­дою ру­ки. Са­ме до се­ре­ди­ни доп­лив її вi­нок, як тут за­хо­пив йо­го вир. Кру­тив ним якусь хви­ли­ну на од­нiм мiс­цi, грав­ся. Ко­ли на­раз по­тяг­ну­ло йо­го щось в гли­бiнь, i Те­тя­на не по­ба­чи­ла йо­го бiльше.


Мовчки обер­ну­ла во­на своє по­бi­лi­ле ли­це до ста­рої ци­ган­ки, що й со­бi

1 ... 36 37 38 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"