Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Меч Сагайдачного 📚 - Українською

Читати книгу - "Меч Сагайдачного"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Меч Сагайдачного" автора Віктор Вальд. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 36 37 38 ... 95
Перейти на сторінку:
то ще нічого. У старших козаків довжелезні вуса за вуха закладені. На тих-таки вухах і чуби намотані. І то не просто вуса й чуби — то знаки високої доблесті та відваги. Мало хто до таких розмірів вусів і чуба доживає. Такі на Січі дідами прозиваються — і шана їм як січовій старшині й самому кошовому. Що ще було неймовірним, то це колір шкіри тих облич. Навіть зима, довга й люта, не змогла з них здерти пергаменту, справжнісінького стародавнього пергаменту, випаленого безжальним сонцем, задубілого в поту і висушеного вітрами.

— Ти той Дзевульський, про якого шинкар звісточку прислав? — запитав один із «дідів». Запитав так, що мороз пробіг по шкірі Антоніма, ніби облили його відром холодної води.

— То я пан Дзевульський, — ледве знайшов у собі сили відгукнутися помічник комісара.

— Ми перед тобою. Клади!

І січовик простягнув до Антоніма широку горбисту долоню, чорну, як земля в цих краях.

«О! Єзус Марія! — підняв очі до неба помічник пана комісара. — Тільки б руки не затремтіли!»

Неквапно, закликавши всю силу волі, він дістав із потайної кишені каптана капшук і розв’язав його. Відрахував вісім золотих монет і поклав їх у простягнуту руку. І — о диво! Обличчя січовика миттєво перемінилося. Біля очей з’явилися зморшки, які народ прозиває смішинками, очі потеплішали, ніс почервонів, а губи розтягнулися в усмішці.

— Не обдурив шинкар, то таки пан гідний!

Після тих слів у всіх інших низових запорожців обличчя теж полюднішали, і вони загули навперебій:

— Ото діло хвацьке! А є у вас така чарка, щоб і собака не перескочив? Та така горілка, яка на Січі зветься оковита[114]. Така, щоб горіла. Будемо пити та з рушниць гатити! Будемо пити й музику водити...

А наймолодший задриґав ногами й заголосив:

— Грай-грай! От закину зараз ноги аж на спину. Щоб світ здивувався, який козак вдався!

— Годі! — зично гаркнув пан Дзевульський, і веселощі вмить згасли.

На той крик із канцелярії вийшов пан підстароста і з цікавістю подивився на помічника комісара. Розправили плечі й підняли голови і таємники пана Дзевульського, згадавши про те, що у кожного з них шабля на боці, а за поясом по два пістолі.

Дивно подіяв рик польського шляхтича і на січовиків. Вони всі разом перестали дуріти і тепер дивилися на помічника комісара, як слухняні діти. Від сусідніх хат почулися характерні звуки відчинення дверей. За деякими тинами з’явилися шапки і навіть хустки чигиринських міщан і міщанок. Від воріт зробили крок кілька вартових, але швидко схаменулися і повернулися на місце служби. Над вулицею, та, мабуть, над усім Чигирином зависла напружена тиша. І коли вже здавалося, що напруга сягнула за край, січовик, що прийняв золото, тихо сказав:

— Ну то говорити будемо, чи як? У закритий рот муха не влізе.

— Умова така. Поставите переді мною того, кого скажу, і отримаєте ще по три золоті на кожного. Про це й документ складемо. Але для того паперу потрібні ваші імена.

— Імена? Документ? — щиро здивувався січовик.

Він глянув на своїх товаришів і голосно розсміявся. Слідом за ним диким сміхом зайшлися й інші січовики. Антонім не наважився той сміх урвати, хоча йому дуже хотілося збити дорогу шапку бодай із одного з них, схопити за чуба... Подумавши так, помічник комісара заледве не перехрестився. Йому багато було відомо про низових запорожців, а головне те, що навіть дотик до чуба є образою для січовика. А вже схопити за чуба — це точно кинути виклик на дуель. І можна бути впевненим: у тій дуелі неодмінно слід того січовика вбити, інакше справи не вирішити.

Пересміявшись, січовик знову простягнув руку до пана Дзевульського.

— Я ж сказав: золото буде після справи, — крізь зуби процідив помічник комісара.

— Ти хочеш знати моє ім’я? — несподівано тепло усміхнувся старший із січовиків. — Скажи своє!

Трохи повагавшись, пан Дзевульський видихнув і вклав свою руку в долоню цієї багато в чому непростої людини.

— Антонім Дзевульський.

Він бажав ще додати про своє благородне походження, але не став цього робити. Бо саме цього й чекав цей безгербовий, а точніше просто волоцюга, від якого зараз залежало виконання завдання, котре вже здавалося Антоніму безнадійним. Так і не дочекавшись продовження, січовик знов по-доброму усміхнувся, міцно стиснув руку шляхтича й мовив:

— Я Вернидуб. А той старий і худий — то мій побратим Хрумало. А тих молодиків можна й не знати. Але, якщо бажаєш: той, що любить танцювати, — Безштанько, а той, у якого голова не тримається, — Вухоляп. Так і клич нас. А документ собі напиши, якщо хочеш. Тільки грамоти ми не знаємо, а тому пишемо й підписуємося шаблями. А тепер скажи мені, кого потрібно перед тобою поставити, щоб ти віддав нам наше золото.

Антонім нахилився і прошепотів кілька слів на вухо січовикові. А тоді відсунувся від Вернидуба й запитав:

— То як?

— Як? Та ось як! Поставимо ми перед тобою того парубка з тією міткою під нижньою губою. І тих, хто видає себе за реєстрових. На тому клянемося іменами батька нашого Великого Лугу[115] і матері Січі!

Слідом за ним «клянемося» сказали й січовики — воїни з прізвиськами замість імен.

— Клянись і ти, — зажадав Вернидуб.

— Клянусь ранами Ісуса, — голосно промовив помічник комісара.

— На тому й порішили. Так, брати козаки?

На питання старшого січовики лише закивали.

— Пане Дзевульський! Пане Дзевульський! — пролунало від воріт. І перед Антонімом зістрибнув зі змиленого коня таємник із загону ясновельможного пана комісара. Він мовчки простягнув пакет і з подивом глянув на січовиків. Прочитавши наказ, пан Дзевульський голосно скомандував:

— За годину виступаємо. Йдемо на Чорний шлях за Чорним лісом!

* * *

Ще з вечора люди Собеського і панцирники поручика Сторчака розташувалися в хуторі Суботів.

Невеликий хутір; дерев’яна хата на дві кімнати обабіч сіней — для панів Хмельницьких; дві менші хатки — для працівників, окремо чоловіків і жінок; хлів, стайня, довгаста клуня, — і все те збудовано у відкритий на річечку Тясмин прямокутник. Туди, на першу соковиту траву, вранці слуги женуть коней, корів та овець. Звідти ввечері й приганяють, тому що місця ці не є безпечні, незважаючи на те, що Чигирин на відстані козацької милі, а там завжди готові на виклик козаки. То чамбул молодих, а

1 ... 36 37 38 ... 95
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Меч Сагайдачного», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Меч Сагайдачного"