Книги Українською Мовою » 💙 Детективи » Пацієнт, Трюде Тейге 📚 - Українською

Читати книгу - "Пацієнт, Трюде Тейге"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Пацієнт" автора Трюде Тейге. Жанр книги: 💙 Детективи. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 68
Перейти на сторінку:
від палати, щоб, виходячи, він міг її замкнути.

Через кілька днів Анне-Марія таки зуміла його переконати, і відтоді він повернувся до звичного розпорядку дня. Їжу йому й далі приносили в палату, але їв він дуже мало й дуже швидко почав втрачати вагу. Щодня виходив на прогулянку після сніданку, по обіді й пізно ввечері.

— То був уже старий сімдесятивосьмирічний чоловік, — розповідала Анне-Марія. — Фізичне здоров’я підупало. На прогулянках він поволі човгав навколо корпусів Дікемарку. Відповідав, коли його про щось запитували, але сам розмов ніколи не починав. Та й відповіді були хіба лиш «так» і «ні».

— Ви казали, що Юлія часто відвідувала Креза, сиділа з ним, малювала?

— Так, він називав її своєю ученицею.

— А як було, коли він змінився?

— Вона й далі приходила. Гадаю, її візити були йому дуже потрібні. Юлія ніби й не помічала в ньому змін, може, була ще надто малою, щоб розуміти, що відбувається, або ж сприймала його таким, як він був. Як це часто буває з дітьми. Їй на той час виповнилося вісім чи дев’ять років. Вона завжди сідала біля Креза й малювала. Тоді здавалося, ніби він забувався, обличчя його розпогоджувалося. На них мило було дивитися.

— Коли він помер? — запитала Кайса.

— 17 травня 1993 року. Того дня я ніколи не забуду.

Простуючи до корпусу Бйоркелі, Анне-Марія тішилася, як гарно прибрали Дікемарк до свята Дня Конституції. Усі будівлі заквітчані березовим гіллям і прапорами. У квітниках уже порозпускалися перші тюльпани, повсюдно висадили братчики, які вирощували в лікарняній теплиці.

Доки вона роздягалася, з кухні вийшла одна з доглядальниць, і Анне-Марія відразу збагнула — трапилося щось лихе.

— Вона лише сумно глянула на мене й сказала одне слово: «Крез».

Анне-Марія побігла до його палати.

— Він лежав на ліжку мертвий. З одного боку голови — компрес. Я не розуміла, що сталося. З’ясувалося, що один з лікарів напередодні ввечері знайшов Креза в його робітні, у підвалі. У нього стався інсульт, він упав і вдарився головою.

Анне-Марія сумно глянула на Кайсу.

— То був невеселий день сімнадцятого травня. Хоча смерть Креза й не стала несподіванкою — його здоров’я гіршало з дня на день. Але я часто думаю, що в тій смерті було щось дивне.

— Чому?

— Бо Креза знайшли в робітні. Після випадку з гамівною сорочкою він більше ніколи туди не ходив. Та й слабкий він був, ноги його не тримали. Дивно, як це раптом у нього з’явилися сили, щоб зійти в підвал.

— А заповіт, коли він його вам віддав? — поцікавилася Кайса.

— О, за кілька місяців до смерті. «На збереження», — сказав він тоді. Я віддала заповіт директорові, він потім зібрав увесь персонал і зачитав його вголос.

— Заповіт був завірений підписами свідків?

— Ні, але ніхто не сумнівався, що це почерк Креза. Ні в кого не виникало ніяких запитань. Навіть у його сестри.

— Він мав сестру?

— Еге ж, вигулькнула через п’ятдесят літ. Уявляєте! За кілька днів до його смерті. Де вона була все його життя?

— Розповідала щось про брата?

— Нічогісінько. Але він щось їй прошепотів, їй почулося: «Вони тут убивають людей». Мабуть, щось перекрутила. Кажу ж, він вже був дуже слабкий.

— Юлія теж була присутня при зачитуванні заповіту?

— Так, разом з матір’ю. Пригадую, Юлія плакала, але зраділа картині. «Це — справжній Мунк», — сказала вона. Мати її виправила: «Ні, це Крез намалював картину». Але Юлія наполягала: «Цю картину намалював той, хто називається Едвард. Він теж помер». Мабуть, такого нафантазував їй Крез.

Раптом задзвонив телефон Лінди, і вона вийшла в коридор.

— А ви з отим лікарем, Расмюссеном, отримали свої картини з тим самим сюжетом, що й Юлина картина? — запитала Кайса.

— Так, — Анне-Марія показала на полотно, яке висіло над старим чорним фортепіано.

На картині було зображено чоловіка й жінку в ліжку. Жінка лежала за спиною чоловіка, лінії тіл перепліталися, обличчям жінка притулилася до потилиці партнера, рукою обіймала його за шию. Підпис унизу: Едвард Мунк.

— Можна її сфотографувати?

— Звичайно.

— Підпис однаковий на всіх картинах?

— Так, то був, певно, один з його жартів. Знаєте, він мав почуття гумору. І гумор той був часто іронічний, стриманий, певною мірою самовпевнений.

— Що сталося з рештою картин?

— Усі картини з тим сюжетом, окрім трьох подарованих, спалили. Такою була остання воля Креза.

Кайса згадала підвальну кімнатку зі склянками, колбами й трубками.

— А свої парфуми він виготовляв у кімнаті під заскленою верандою?

— Так…

— Там після нього щось залишилося?

— Ні… Не думаю. Минуло двадцять три роки, як він помер. Мабуть, давно все прибрали.

«Або не прибрали», — подумала Кайса, проте змовчала.

— Як насправді звали Креза?

Анне-Марія наморщила чоло.

— Ґюннар… А от прізвище… О, згадала… Лауріцен. Але всі кликали його не інакше, як Крезом.

Повернулася Лінда. Телефонував колишній головний лікар, Сіндре Нурберг. Вона намагалася додзвонитися до нього раніше, ще доки чекала з бабусею на Кайсу. Тепер він зателефонував, сказав, що ось саме їде, цілком випадково, у Дікемарк. Вони можуть зустрітися там, якщо Ліндиній гості таке підходить.

Кайса вже сідала за кермо, коли з ганку, махаючи конвертом, її окликнула Лінда.

— Бабуся забула вам ось це показати! Можете собі позичити.

— Що це?

— Крез тут щось написав. Коли він помер, бабуся знайшла аркушик у його тумбочці біля ліжка.

Кайса поклала конверт у торбинку. Почувалася втомленою. Чи вистачить їй сили знову їхати в Дікемарк? Вона завела авто. Така діяльність іде їй на користь. За весь час, проведений у гостях Анне-Марії, вона жодного разу не згадала про свою хворобу.

44

Перше, що помітила Кайса, коли відчинилися двері до «унікальної міжнародної лабораторії професора Альфа Бюлля», як писалося в музейному буклеті, був напис на похилій стелі піддашшя. Лабораторія розташовувалася на третьому поверсі корпусу Бйоркелі в Дікемарку.

«Ніс est locus ubi sanguis urinaque arcana vitae aperiant». Колишній головний лікар Дікемарка, Сіндре Нурберг, простежив за її поглядом.

— «Тут місце, де кров і сеча відкривають таємниці життя» — переклав він і обвів широким жестом кімнату. — Тут усе збережено так, як було в двадцятих-тридцятих роках.

Це була велика кімната з усіляким начинням. На столах лежали і стояли запилюжені інструменти й апарати, таких Кайса не бачила ніколи в житті. Якісь центрифуги, дистилятори й вимірювальні прилади. Повсюди — ваги, штативи, склянки, пляшки, дзбанки і трубки. Вона не знала ні назв більшості предметів, ані того, для чого вони призначені.

Кілька великих дахових вікон пускали досередини багато світла. Біля однієї стіни стояла шафа з

1 ... 37 38 39 ... 68
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пацієнт, Трюде Тейге», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Пацієнт, Трюде Тейге"