Читати книгу - "Пацієнт, Трюде Тейге"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
Доки Лінда наливала, всі мовчали.
— Крез був загадкою. Дуже начитаний, — повела далі Анне-Марія. — Походив, без сумніву, з шляхетної родини, мав добру освіту. Це було помітно з його почерку й з манери висловлюватися.
Жінка підвелася, підійшла до комода.
— Зараз подивимося… — вона трохи понишпорила в шухляді й повернулася до столу з кількома аркушами паперу. — Ніхто не цікавився цією писаниною, то я забрала собі додому.
Один аркуш був датований 11 листопада 1972 року.
Цим я дозволяю собі зазначити кілька пунктів, на які прошу звернути увагу:
1. Є велика потреба в нових звичайних глибоких горнятах для кави.
2. Покинутий в неналежному місці велосипед треба повернути туди, де він завжди стояв.
3. Треба запровадити користування полотняними серветками.
4. Дати вказівку кухні, щоб вони подбали, аби на сніданок подавали яйця зварені на м’яко. Яйця надто тверді й несмачні.
З повагою,
Крез
— Вишукано, ні? — усміхнулася Анне-Марія. — Він був особливий, дуже відрізнявся від решти пацієнтів.
Вона подала Кайсі ще один аркуш з підписом Креза.
З грошей на моїх рахунках у Банку Христіанії та Кредитній касі заповідаю по 10 000 крон доглядальниці Анне-Марії Скуг і колишньому головному лікареві Бернтові Расмюссену. Юлії Вінтер — 20 000 крон. Решта грошей — на пожертву Армії спасіння.
Усі мої твори пронумеровані. Цим висловлюю свою волю, щоб перелічені нижче картини передали таким особам:
№ 1: Юлія Вінтер
№ 2: доглядальниця Анне-Марія Скуг
№ 3: колишній головний лікар Бернт Расмюссен.
Ще висловлюю свою волю, щоб усі картини з тим самим сюжетом, що й попередні три, були знищені. Решту можете повісити на стіни на радість новим пацієнтам.
Кайса застигла, читаючи текст. Крез знав Юлію, він згадав її у своєму заповіті. Невже саме цю картину він називав картиною Мунка, про яку Сюсанне казала, начебто вона зникла?
Кайса глянула на Анне-Марію.
— Юлія Вінтер?
— Я чомусь так і подумала, що вас зачепить її ім’я, — промовила Анне-Марія. — Трагічна доля, така чудова, приємна дівчинка була. Яке горе для родини, не мати навіть могили, до якої можна прийти.
— Крез мав добре знати Юлію, якщо заповів їй картину, — сказала Кайса.
— Так, вона часто сиділа в його кімнатці й малювала разом з ним.
— Справді?
— Вони були добрими друзями.
— Розкажіть мені про її матір. Якою була Маріанне Вінтер?
— Добрий лікар. З великими амбіціями. Приватно я її не знала. Вона не з тих, хто близько допускав до себе сторонніх.
— А Ейвінн Бюлль? Не знаєте, він досі працює в Дікемарку?
— У закритому відділенні служби безпеки, де тримають найнебезпечніших пацієнтів. Кажуть, він хворий. Начеб у нього рак…
Кайса старалася не перебивати стареньку зайвими запитаннями, розуміла, що найбільше зможе довідатися, якщо уважно слухатиме.
Анне-Марія задумливо задивилася поперед себе.
— Дещо таки трапилося… — вона замовкла, змахнула рукою, ніби відганяла надокучливу думку. — Усе, що стосувалося пацієнтів, тримали в суворій таємниці. Лікарської таємниці дотримувались геть усі.
Кайса мовчала, хоча язик їй аж свербів.
— Але… тож було так давно, — трохи повагавшись, знову озвалася Анне-Марія; здавалося, готова була заговорити, судячи з рішучого виразу обличчя. — Час уже, мабуть, сказати про те, що я носила в собі стільки років. Може, мені полегшає, коли розкажу?
Анне-Марія знову замовкла, а тоді глибоко вдихнула, ніби врешті відважилася.
— Почалося все з того, що на Креза вдягли гамівну сорочку.
— Гамівну сорочку? Ви ж казали, що навіть мухи не скривдив би?
— От-от… Лагідний, мов овечка… Це сталося однієї ночі. Я тоді не мала нічного чергування, а вранці застала його зв’язаного. Лікар сказав, що в цьому виникла крайня необхідність.
— Хто був тим лікарем?
Старенька ще й рота не встигла розтулити, як Кайса з виразу її обличчя і з погляду вже знала відповідь.
— Маріанне Вінтер.
43
Коли Анне-Марія вбігла того березневого ранку 1993 року до палати, Крез судомно хапав ротом повітря.
— Перше, що я подумала: «Що вони з ним зробили?» — сказала старенька доглядальниця. — Здавалося, він задихався, і я кинулася по когось з лікарів, щоб йому зробили укол. Але раптом він почав істерично кричати: «Не забирайте мого мозку!»
Анне-Марія сіла біля нього. Медсестра принесла якусь пігулку, заледве вмовили її ковтнути. Крез заплющив очі, і коли його дихання вирівнялося, Анне-Марія розв’язала сорочку й послабила ремені на ногах.
«Не годиться тобі так лежати, зв’язаним, тільки не тобі, Крезе», — сказала я і запитала, що ж трапилося. Але відповіді не було, лише слабкий звук видобувався з його грудей, здушене, уривчасте хрипіння. Інстинктивно я схопила його за руку й умить подумала, що чиню неправильно, Креза ніхто ніколи не торкався, бо він того не терпів. Я вже хотіла було відсмикнути руку, як раптом відчула слабенький потиск його пальців, ледь помітний. Тоді я взяла його руку в свої долоні й прошепотіла, що посиджу з ним.
Після того випадку з гамівною сорочкою Крез цілковито змінився, розповідала далі Анне-Марія. Він відмовлявся полишати кімнату й більше не малював — зайшов у глибоку депресію. Переважно сидів біля вікна і дивився надвір, їсти йому приносили в палату.
— Я, по суті, єдина з усього персоналу мала з ним контакт. Кожнісінького дня, коли в мене було чергування, я брала якесь рукоділля, сідала в палаті й розповідала йому про буденні справи: про те, що відбувалося в нашому відділенні, про погоду, про своїх дітей, про телепередачі. Запитувала, чи не хотів би він прогулятися, бо ж надворі весна, пригріває сонечко, йому не зашкодило б свіже повітря. Але Крез завжди хитав головою. Я запитувала його, чого він боїться, але відповіді добитися не могла. «Ти боїшся померти?» — випитувала я. Його руки починали метушливо й нервово рухатися туди й сюди по підвіконню. «Так, — нарешті промовив він. — Я бачив, що вони роблять з людьми. Скоро моя черга». Дуже дивні слова. Отаке він мені сказав.
Анне-Марія піднесла філіжанку з кавою до рота, обережно відсьорбнула.
— Я не розуміла, про що він говорив. Намагалася вивідати в нього, що він мав на увазі, але Крез мовчав. Коли я запитала, чому він відмовляється виходити зі своєї палати, Крез сказав, що мусить пильнувати свої картини. Уся стіна була увішана ними, і всі мали однаковий сюжет: жінка й чоловік у ліжку.
Треба було щось вигадати, щоб змусити його вийти з палати. Не лежати ж йому вічність.
— І я придумала. Я принесла йому ключа
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Пацієнт, Трюде Тейге», після закриття браузера.