Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський 📚 - Українською

Читати книгу - "На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "На визвольних стежках Европи" автора Микола Дейчаківський. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 37 38 39 ... 54
Перейти на сторінку:
було заслужене, чи ні — питання лишається відкритим. У всякому разі Ямниця була передовим селом у станиславівській області в різних ділянках і, річ ясна, хотіла здобути чи втримати належне місце в футболі. З тяжким болем ми могли погодитися з програшем в змаганні з котроюсь станиславівською дружиною, але було для нас попросту трагедією програти з якимось довколишнім селом. Одного разу приїхав до Ямниці на матч Боднарів. Вони призбирали собі так званих "заграничних" грачів і перемогли Ямницю з рахунком 3:1. Сором і бажання реваншу палило Ямницю довгий час. Той ямницький патріотизм побуджував небуденний запал і інтенсивність, що помагало нашій дружині компенсувати всі технічні та тактичні вади в грі. Це найповніше виявилось за большевиків у розгривках за кубок области.

Що й казати, я і мої співзмагуни у цій фазі нашого футбольного росту добилися належного рівня і успіхів, бо ж почали ми від "шматянки", а мені пощастило досягти рівня "А"-клясової дружини, якою був "Пролом", чи бути в команді Ямниці, котра дійшла до фіналу кубка области. І, сказати правду, це не було вислідом послідовного футбольного вишколу, а те, що ми згодом окреслили терміном "народня самотворчість". Отже, вчилися грати одні від одних, дивилися, як грали ті. що вже вміли — і їх наслідували, бо фактично формального тренінґа було дуже мало. Пригадую тільки те, що якийсь час, може кілька тижнів, тренував Ямницю покійний Осип Новицький, якийсь час ми мали тренінґи як юніори, а потім як змагуни першої дружини "Пролому", кілька тижнів тренував нашу університетську дружину перед виїздом до Дніпропетровського колишній тренер "України" — п. Мора. І це був такий формальний інструктаж, а решта то самотренінґ або гра від змагань до змагань.

Крім того, з вибухом війни в 1939 році були великі перерви у моїй футбольній кар'єрі, що теж сповільнювало мій ріст як змагуна. Але коли дивитися з перспективи років, то й у цей період мав я багато чогось приємного і цікавих переживань. Шкода тільки, що доля не дозволила продовжувати те на рідних землях, де залишилося багато співучасників тих баталій.

Хотів би згадати моїх співгравців з різних дружин, та, на жаль, не маю жадних писаних матеріялів, а пам'ять про всіх них за довгі роки вже добре припорошена. Але спробую.

З ямницької дружини пригадуються ще такі співзмагуни: Володимир Трач (Дзюньо) — чорнявий поставний довголітній воротар, добрий у позиційній грі і майстер виловлювання горішніх м'ячів. Член ОУН. З приходом большевиків був зв'язковим з закордоном. Загинув у Львові в 1940 році.

Влодко Дейчаківський — лівий лучник. Був швидкий, пробоєвик з добрим стрілом з лівої ноги. Студіював клясичну філософію у Львові, перебув Авшвіц, помер у Торонті 1964 року.

Богдан Дейчаківський — один з перших організаторів футболу в Ямниці, змагун нападу. Його футбольна кар'єра переривалася перебуванням у Березі Картузькій, потім у Карпатах, а також і ув'язненням у большевицькій тюрмі. Тепер живе в Фльоріді.

Антін Деркач — Тосько Ґурний. Дуже швидкий і твердий оборонець, свого часу грач "Пролому".

Петро Зуб'як — середущий помічник, швидкий, твердий, технічно заанґажований, добрий головкар. Найдовше грав у "Проломі". Семен П'яста — центр нападу, дуже звинний, з добрим сильним стрілом. Грав кілька років у "Проломі".

Богдан Семочко — оборонець, хоч малий на зріст, зате швидкий, стійкий, важко його "переїхати", а як захоче то може противника зфавлювати.

На правій стороні ми мали двох найменших ростом грачів — Малика і Зубаля. Зубаль дійсно був, як казали, "метер пєнць і кавалечек", зате гострий як бритва, швидкий, звинний, появлявся він в якомусь підворітньому замішанні, яке часто кінчав він здобуттям воріт. Малик був добрий дріблєр, швидкий і пробоєвий.

З університетської дружини згадаю двох жидівських змагунів колишньої "Гасмонеї" Мундзя Шренцеля — швидкого, жилавого, хоч і невеликого помічника, з доброю вправністю, від нього я багато навчився, та Карла Шпісбаха, високого, ставного змагуна. Їхня доля невідома. Ще в 1942 році хтось казав мені, що бачив Мундзя на вулиці у Львові. Чи пережили вони німецький голокост, не знаю. Дай Боже, щоб було так.

Крім того, пам'ятаю ще передньо згадуваних — Андрійчука, Міська Корду. Їхньої долі не знаю.

Василь Дідошак (наш Карузо) жив і кілька років тому помер у Рочестері.

Чорнобай з Бродів загинув у підбільшовицькому підпіллі. Пригадується ще теж великий прихильник і провідник нашої університетської дружини Юрко Вонторський, який був на еміґрації у Філядельфії.

Від багатьох інших залишилися в пам'яті тільки імена, а дечиї зовсім забулися.

Михась Семочко (молодший брат) — помічник, дуже добре опанував техніку гри, добрий дріблєр, часом задовго притримував м'яча. Загинув в УПА, як і його старші брати — Антін і Лесь.

Василь Деркач (Музика) — нападник, стійкий, добрий тактик, робив сильний стріл по воротях. Був мобілізований до Червоної Армії в 1940 році, попав у німецький полон. В 1943 році приїхав у відпустку додому і залишився в УПА. Там захворів і помер від запалення легенів.

Василь Деркач (Шпилька) — грав у нападі, був швидкий, але не мав твердости і часто уникав контакту. Згинув в УПА по війні.

Микола Деркач — знаний як Ема, тому що він був подібний до змагуна УСКу зі Станиславова — покійного вже Яреми (Еми) Попеля. Він був високий ростом, вродливий і мав добрий стріл. Під час війни німці забрали його на роботу до Німеччини, де він у копальнях набрався хвороби легенів, що й довело його до смерти в 1960 році.

Богдан Малик — швидкий, пробоєвий правий крилевий. Грав зі мною в "Проломі". Загинув у повоєнний час.

Антін Дейчаківський (Онька) — був запасний грач, швидкий, лівий крилевий. Загинув в УПА по закінченні війни. З "Пролому" в пам'яті

1 ... 37 38 39 ... 54
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "На визвольних стежках Европи, Микола Дейчаківський"