Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Останнє літо 📚 - Українською

Читати книгу - "Останнє літо"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Останнє літо" автора Костянтин Михайлович Симонов. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 201
Перейти на сторінку:

Скільком людям за війну, коли Батюк паленів од гніву, здавалося, що це не просто так, що є на це добре відома причина. А насправді причини тієї в Батюка не було, а галасував він і давав волю своєму норову, бо давно й твердо був переконаний, що все це потрібне в інтересах справи. «Так, — подумав Серпілін, — подивитися б на нього на фронті, який він тепер. Як і в чому змінився? Звичка лаяти людей на всі заставки виходила з моди. Та й менше причин, бо ж більше порядку, і люди дужчі, ніж були досі, чинять опір цьому, бо чим далі, тим менше в них за душею провини й більше гордості. А зрештою все зводиться до того, що краще воюємо».

І, немовби відповідаючи на його думки, Батюк сказав, власне, про те ж саме:

— Коли йшли по Криму, бувало, дивишся у степ і бачиш: непоховані кістки біліють — з сорок першого.

Згадаєш усе, що пережили, і дивуєшся людям: як усе-таки вистояли тоді? І самому собі: як же ти живий лишився після всього, що з тобою було? Дивишся на ті білі кісточки та й думаєш: хто тільки не лаяв тоді і їх, бідолашних, і самого себе за те, що тут відступили, там не втримали!..

А тепер, здається, і воскресив би, і обійняв би, та нема кого… Я в Москві вчора був, мені там пояснили про нове навчання: що з цієї осені в школах хлопців окремо вчитимуть. Не чув?

— Ніби так, — сказав Серпілін.

Він уже чув про це роздільне навчання, і йому здавалося, що коли хлопці вчитимуться окремо від дівчат, то це буде краще для допризовної підготовки, а значить, і для армії. Біль сорок першого року ще й досі ятрив пам’ять: скільки ж їх було тоді, призваних одразу після шкільної лави, готових віддати своє життя, але таких ненавчених, до сліз невмілих, що аж зло на них брало!

— Що ти про це думаєш? — спитав Батюк.

— Радий, що так вирішили — Ех, молоді, — сказав Батюк. — Набралися ми з ними горя на початку війни.

— А не вони з нами? — несподівано для себе спитав Серпілін, який, здавалося, тільки що думав так само, як і Батюк.

— Товаришу генерал-полковник, вам на рентген пора, запізнитесь!

Вони обидва обернулись.

Перед ними стояла зніяковіла медсестра, бо, наздоганяючи, мало не наскочила на них з розгону. Вона була молода, висока, з рожевим обличчям і рожевою шиєю.

— Справді, пора вже йти, — мовив Батюк, відкотивши обшлаг піжами. — Наскочила, скажу тобі, як танк…

Він подивився на її молоде огрядне тіло, яке щільно облягав білий халатик, і сказав з якимось дивним, водночас добрим і грубим зачудуванням:

— Ач яка! І де ми тільки вас після війни подінемо?

Очі в медсестри налилися слізьми. І тому, що обличчя її не встигло змінитися і на ньому все ще лишалася та сполохана усмішка, з якою вона спинилася перед Батюком і Серпіліним, ці сльози були такими несподіваними, як удар у серце, як нагадування про те, що стосувалося їх усіх і чого краще не чіпати словами.

Хто її знає, може, раптом подумала про себе і про те, кого лишить для неї війна.

— Ходімо, — не дивлячись їй у вічі, сказав Батюк. І на ходу обернувся до Серпіліна — Якщо дружина сьогодні не приїде, після вечері ще походимо.

Серпілін кивнув.

Батюк і медсестра йшли поруч по стежці, віддаляючись од нього. Зараз, коли він дивився їм у спину, поруч з кремезним Батюком, що ступав важкою ходою, медсестра здавалася ще вищою й молодшою. «А й справді, що робитимемо з ними по війні?» — подумав Серпілін і згадав, що треба буде від обіду залишити солодке для онуки. У синової дружини сьогодні вихідний, і ад’ютант привезе її з онукою після мертвої години сюди, в Архангельське.

Пообідавши, перед тим як іти до себе відпочивати, Серпілін зупинився у вестибюлі санаторію біля великої, на всю стіну, карти, на якій прапорцями було позначено лінію фронту, в одному місці, на півдні, в Румунії, вона вже кілометрів на сто виступила вперед за державний кордон.

Останніми днями прапорців на карті не пересували: становище лишалося без змін.

Коли й де почнеться наш літній наступ, поки що знала тільки Ставка, але, судячи з деяких ознак, наміри на літо були рішучі. В травневому наказі Сталіна, який Серпілін прочитав ще в госпіталі, були цілком зрозумілі для військової людини відтінки: мова йшла не тільки про те, щоб очистити від ворога всю нашу землю, а й про визволення з неволі братів — поляків і чехословаків. Досить було після цього поглянути на карту, щоб зрозуміти: завдання в майбутніх наступах, кажучи військовою мовою, були поставлені на дуже велику глибину. А коли б не ставили їх, навряд чи Сталін згадав би про поляків і чехословаків.

Серпілін стояв перед картою і, в котрий раз оцінюючи поглядом загальну конфігурацію лінії фронту на Західному напрямі, думав про майбутнє літо.

Німці все ще тримали в своїх руках більшу частину Білорусії і величезним виступом заходили в наше розташування між Полоцьком на півночі і Ковелем на півдні.

Нещодавно утворений за рахунок сусідів новий фронт, до якого ввійшла армія Серпіліна, займав ділянку навпроти Орші, Могильова й Бихова, саме там, де німецький виступ найглибше заходив у паш бік. «Напевне, головних ударів завдаватимуть сусідні фронти, праворуч і ліворуч від нас, а ми опинимося на допоміжному напрямі, — подумав Серпілін. — Припустити щось інше, дивлячись на карту, важко».

Карта була від підлоги до стелі, і той клаптик її, на який уже без Серпіліна вийшла й стала його армія, був дуже маленький — завбільшки з півсірника. Штабні робочі карти брати з собою в госпіталі й санаторії, строго кажучи, не дозволяли навіть командармові. Можна б, звичайно, попросити в Генштабі або посадити на віліс і погнати до себе в армію ад’ютанта й змусити привезти звідти відповідний чистий аркуш, без нанесення на

1 ... 3 4 5 ... 201
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Останнє літо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Останнє літо"