Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький 📚 - Українською

Читати книгу - "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Кайдашева сім'я" автора Нечуй-Левицький. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 46
Перейти на сторінку:
хто ки­нув на ла­ву гар­бу­за. Вiн як упав, так i зах­рiп на всю ха­ту. Кай­да­ши­ха по­га­си­ла ка­га­нець, i в ха­тi все стих­ло i вти­хо­ми­ри­лось. Тiльки со­ба­ки над­во­рi ще дов­го бре­ха­ли, розд­ра­то­ва­нi кри­ком та свiт­лом у ха­тi в та­ку пiз­ню до­бу.

Всi пос­ну­ли в ха­тi, тiльки Кар­по дов­го не спав i все не­на­че ба­чив пiд зе­ле­ною яб­лу­нею свою мрiю в чер­во­них кiс­ни­ках на го­ло­вi та в чер­во­но­му на­мис­тi з ду­ка­чем.





II




Другого дня, в су­бо­ту, на свя­то па­ли­ко­пи, Кай­даш з жiн­кою поїхав на яр­ма­рок, зве­лiв­ши си­нам заб­рать зас­ту­пи та роз­ко­пать тро­хи до­ро­гу з го­ри. Кар­по й Лав­рiн зос­та­лись до­ма. Ми­нув день. Сон­це сто­яло на ве­чiрньому пру­зi, а Кай­даш не вер­тав­ся до­до­му. Кар­по на­ки­нув свит­ку на пле­чi й пi­шов на той ку­ток, де жи­ла Мот­ря Дов­би­шiв­на. Од учо­рашнього дня во­на не ви­хо­ди­ла в йо­го з дум­ки.


Довбиш був ба­га­тий чо­ло­вiк; вiн жив на са­мо­му кiн­цi се­ла, там, де гли­бо­кий яр вхо­див у лiс вузьким кли­ном. В са­мо­му кут­ку то­го яру бли­щав ма­ленький Дов­би­шiв ста­во­чок. Над став­ком сто­яла Дов­би­ше­ва ха­та, вся в че­реш­нях. Од ву­ли­цi бу­ло вид­но тiльки край бi­лої стi­ни з сi­неш­нi­ми две­ри­ма. Гус­тi ви­со­кi виш­нi зов­сiм зак­ри­ва­ли од ву­ли­цi вiк­на й стi­ни, на­че гус­тий лiс.


Карпо йшов по­ма­леньку, ско­са пог­ля­да­ючи на Дов­би­шiв двiр. Пе­ред ним блис­нув ву­гол бi­лої стi­ни, пiд­пе­ре­за­ний вни­зу чер­во­ною призьбою; за­чор­нi­ли чор­ною пля­мою од­чи­не­нi две­рi з од­вiр­ка­ми, по­мальова­ни­ми яс­но-синьою фар­бою з чер­во­ною вузькою смуж­кою навк­ру­ги. Дов­би­ше­ва ха­та бу­ла но­ва, ве­ли­ка, доб­ре вши­та, з чи­ма­ли­ми вiк­на­ми. Ко­ло вi­кон ви­сi­ли вi­кон­ни­цi, по­мальова­нi яс­но-синьою фар­бою.


Карпо став за дво­ром i спер­ся на во­ро­та. Мот­ря вий­шла з ха­ти з гли­ня­ни­ком у ру­ках. Во­на зби­ра­лась ма­зать чер­во­ною гли­ною при­пi­чок. Дру­гий гли­ня­ник з бi­лою гли­ною сто­яв ко­ло по­ро­га.


- Будь здо­ро­ва, чор­ноб­ро­ва! - ска­зав Кар­по, не здiй­ма­ючи бри­ля i ле­генько кив­нув­ши го­ло­вою.


- Будь здо­ров, не­чор­ноб­ро­вий! - обiз­ва­лась Мот­ря.


- А йди, ли­шень, сю­ди, Мот­ре, щось маю то­бi ка­зать.


- Як схо­чеш, то й сам прий­деш. З чор­ня­вим пос­то­яла б, а ру­до­му - зась.


Карпо був бi­ля­вий, але во­лос­ся на йо­го го­ло­вi звер­шеч­ку бу­ло тро­хи ру­ду­ва­те.


- А хi­ба ж я ру­дий? То тiльки со­бак драж­нять ру­ди­ми, - ска­зав Кар­по.


Мотря сто­яла пiд ха­тою про­ти бi­лої стi­ни. Ви­со­ка на зрiст, рiв­на ста­ном, але не ду­же тон­ка, з кре­мез­ни­ми но­га­ми, з ру­ка­ва­ми, по­за­ка­чу­ва­ни­ми по лiк­тi, з чор­ни­ми ко­са­ми, во­на бу­ла нi­би на­мальова­на на бi­лiй стi­нi. За­го­рi­ле рум'яне ли­це ще ви­раз­нi­ше ма­лю­ва­лось з чор­ни­ми тон­ки­ми бро­ва­ми, з тем­ни­ми блис­ку­чи­ми, як те­рен, об­ли­тий до­щем, очи­ма. В ли­цi, в очах бу­ло роз­ли­те. щось гост­ре, пал­ке, га­ря­че, бу­ло вид­но ро­зум з зав­зят­тям i тро­хи з злiс­тю. Сон­це би­ло на Мот­рю ко­сим про­мiн­ням, ос­вi­чу­ва­ло її з од­но­го бо­ку, об­ли­ва­ло жов­то­га­ря­чий кiс­ник на го­ло­вi та чер­во­не на­мис­то на шиї.


- Мотре! Чи до­ма твiй батько та ма­ти? - спи­тав Кай­да­шен­ко з-за во­рiт.


- Нема, поїха­ли на яр­ма­рок. А то­бi на­що?


- Так со­бi пи­таю, - ска­зав Кар­по i по­ма­леньку, не ха­па­ючись, пе­ре­лiз че­рез пе­ре­лаз у двiр.


- Чого це ти, Кай­да­шен­ку, ла­зиш че­рез на­шi пе­ре­ла­зи? На­шi по­ро­ги для те­бе ду­же низькi, - ска­за­ла Мот­ря.


Карпо не за­чi­пав дiв­чат, не жар­ту­вав з ни­ми. Дiв­ча­та зва­ли йо­го гор­дим.


- Та хоч би й ви­со­кi, то пе­рес­ко­чи­мо. Здо­ро­ва бу­ла, Мот­ре! - ска­зав Кар­по, по­да­ючи їй ру­ку.


Мотря ру­ки не по­да­ла i пiдс­та­ви­ла гли­ня­ни­ка. Кар­по взяв її за ру­ку ви­ще од лiк­тя зда­вив так, що Мот­ря крик­ну­ла на ввесь двiр.


- Оцього я вже не люб­лю! - крик­ну­ла Мот­ря.


- Мотре! Хто то­бi ку­пив отi чер­во­нi кiс­ни­ки?


- Купив хтось, та не ска­жу. Не пи­тай, бо ста­рий бу­деш, - зад­рi­бо­тi­ла Мот­ря й блис­ну­ла дво­ма ряд­ка­ми ма­леньких дрiб­неньких зу­бiв.


- Та по­кинь ото­го гли­ня­ни­ка! - ска­зав Кар­по i хо­тiв од­нять од неї дра­но­го горш­ка.


Мотря сiп­ну­ла гли­ня­ни­ка до се­бе; шма­ток горш­ка зос­тав­ся в Кар­по­вих ру­ках. Чер­во­на гли­на по­ли­лась по зем­лi.


- Геть, од­че­пи­ся од ме­не, бо ма­ти ла­яти­ме, що я й до­сi при­пiч­ка не пiд­ве­ла, - ска­за­ла Мот­ря, але не пiш­ла в ха­ту пiд­во­дить при­пi­чок, а по­ча­ла ма­зать призьбу. Мот­рi хо­тi­лось по­жар­ту­вать з Кар­пом. Тiльки що во­на по­ча­ла ма­за­ти призьбу од по­ро­га, Кар­по сiв на призьбi.


- Ей, встань, бо я й те­бе пiд­ве­ду чер­во­ною гли­ною: бу­деш ще ру­дi­ший, - ска­за­ла Мот­ря, ма­ха­ючи вiх­тем ко­ло са­­мо­го Кар­па.


- Мотре! Хто це то­бi ку­пив та­ке гар­не на­мис­то? - спи­тав Кар­по.


- Та вже ж не ти, - ска­за­ла Мот­ря i знов мах­ну­ла вiх­тем ко­ло са­мо­го Кар­па; Кар­по по­су­нув­ся ще да­лi.


- А як­би я ку­пив то­бi на­мис­то, щоб ти ска­за­ла?


- Не знаю, що б я ска­за­ла, - про­мо­ви­ла Мот­ря.


Карпо од­су­нув­ся на са­мий край призьби; да­лi вже й призьби не бу­ло.


- Вставай, бо зiпх­ну! - крик­ну­ла Мот­ря.


- Ану пхни, чи по­ду­жаєш? - про­мо­вив Кар­по й ос­мiх­нув­ся.


- Тiкай, бо, їй-бо­гу, пхну. Я не по­див­люсь то­бi в вi­чi, - крик­ну­ла Мот­ря й за­мах­ну­лась на Кар­па вiх­тем. Чер­во­на гли­на бриз­ну­ла трьома кров'яни­ми кра­пелька­ми на бi­лу Кар­по­ву со­роч­ку.


Карпо схо­пив­ся й за­че­пив но­гою гли­ня­ник. Гли­ня­ник пе­ре­ки­нув­ся й по­ко­тивсь з гор­би­ка. Кар­по обер­нув­ся, щоб не за­ма­зать чо­бiт, i за­че­пив п'ятою дру­го­го гли­ня­ни­ка з бi­лою гли­ною, що сто­яв ко­ло са­мо­го по­ро­га. Гли­ня­ник по­ко­тив­ся на се­ре­ди­ну дво­ру, а за ним прос­тяг­ла­ся бi­ла стеж­ка, не­на­че хто прос­те­лив од по­ро­га бi­лий руш­ник.


- Чи ти зду­рiв, чи ти збо­же­во­лiв! - крик­ну­ла Мот­ря на ввесь двiр. - Ой ли­шеч­ко ме­нi! Що ж оце бу­де, як ма­ти на­дiй­дуть з яр­мар­ку?


Карпо сто­яв се­ред дво­ру й ос­мi­хав­ся. Вiн нi­ко­ли не смi­яв­ся га­разд, як смi­ються лю­ди. Йо­го на­суп­ле­не, жов­ту­ва­те ли­це не роз­вид­ню­ва­лось на­вiть то­дi, як гу­би ос­мi­ха­лись.


- Вiзьми ж та поп­ри­би­рай, бо я не знаю, що це ме­нi ма­ти ска­жуть. Це ж ма­ти ку­пи­ла на яр­мар­ку вальок отiєї чер­во­ної гли­ни за цi­ло­го п'ята­ка, - про­мо­ви­ла Мот­ря жа­лiб­ним го­ло­сом.


- Ану, Мот­ре, зап­лач! Я ще зро­ду не ба­чив, як дiв­ча­та за гли­ня­ни­ка­ми пла­чуть.


- Добрi смiш­ки! Як вiзьму оцього вiх­тя та об­ма­жу то­бi го­ло­ву, то ти бiльше не бу­деш ме­нi гли­ня­ни­кiв пе­ре­вер­тать.


Мотря на­хи­ли­лась, вхо­пи­ла з зем­лi вiх­тя з чер­во­ною гли­ною i вже за­мах­ну­лась, щоб ки­нуть ним на Кар­па


- Не сердься: най­му завт­ра му­зи­ки, - про­мо­вив Кар­по.


Мотря ба­чи­ла, що Кар­по за­ли­цяється до неї, i здер­жу­ва­ла свiй гнiв. Дру­го­му па­руб­ко­вi во­на б i справ­дi об­ма­за­ла гли­ною по­ти­ли­цю.


Тiльки що Мот­ря за­мах­ну­лась вiх­тем, за вер­ба­ми за­то­рох­тiв кiнський вi­зок. Мот­ря опус­ти­ла ру­ку.


- Боже мiй! Їй-бо­гу, ма­ти з батьком їдуть з яр­мар­ку. Кар­по

1 ... 3 4 5 ... 46
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Кайдашева сім'я, Нечуй-Левицький"