Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

251
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 173
Перейти на сторінку:
те, що застільці були досить підпилі, а представники церкви — навіть у ярмулках та камлотових підрясниках.

Та найбільше його вразила розкішна камлотова ферязь, що висіла на гаку, красуючись. Як вияснилось, вона була подарована архімандритові Никоном. Роздягаючись, Сірко побачив і на гаках, і на лаві табинові опанчі, амарантові кунтуші поряд із гунями, свитами та декорованими кожухами...

— Кажу: про вовка помовка, а він на поріг! — вигукнув по-хлопчачому гетьман Юрій, коли Сірко присів край столу.— У нас задля святої неділі і рада, і ралець, отож пригощайся і знай, що ми всекупно тебе, полковнику й отамане зацний, чекали-сьмо, бо потреба в тобі нагальна,— оглянув гетьман присутніх, витираючи рушником рота.

«Батогом голоблі не переб'єш,— подумав Сірко, гамуючи в собі обур і роздратування.— Правду старі люди кажуть: краще з розумним загубити, аніж із дурним знайти». Він пригасив у собі клекотливу обурливість і вдав голодного, накинувшись на їжу після випитого джбанка оковитої, змовницьки поданого генеральним бунчужним Петром Дорошенком, єдиним несп'янілим тут старшиною.

— То, думаю, продовжимо, товариство, наші погодливості і контроверсії,— вів гетьманову раду, соромлячись своєї огрядності і громогучності в голосі, завжди неговіркий і скромно-чемний сивовусий генеральний обозний Тиміш Носач.— До відома знакомитого і шановного прибульця повторюю, що днесь військові і духовні утримки міста з його маєтностями уже розподілені і означені нашим старшинам та духовенству, враховуючи офірну поміч патріарха Никона в Домонтові, Гадячі, Бубнові, Ромнах, Лохвиці, Шишакові, Смілій, Ґруні, Мрині, Яблуневі, Млієві, Кам'янці, Борках, Паволочі, Ведмедівці, Салтиково-Дізиці й інших осідках,— подивився він зизом на Сірка крізь окуляр на правому оці.

— Отож які будуть гадки, побажання або заперечі присутніх тутки? Запереча листовна неприсутніх старшин, хай буде знамо вам, та іні письмові багнення їхні — не слушні на днесь, бо, чей же, одної віри ми, а решту узгодили, то, властиво, лишився тільки ти, полковнику зацний, невиказаним...— скоромовкою став перелічувати Носач рішенці ради Сіркові, міряючи його очима і зглядаючись із гетьманом Юрієм.

— Не кремпуйся, Сірку, ми тут усі свої, як одна родила, а святі отці своєю присутністю є свідками нашої чесності у виріші,— підтримав обозного гетьман, розгадливо оглядаючи Сірка.— Так-так, не кремпуйся, полковнику. Ми поважно розуміємо і належне враховуємо і твої осібні заслуги, і січові, як переді мною, так і перед генеральним реґіментом та його врядниками,— не знав, гублячись, чому Сірко мовчить, гетьман.— Чи, мо' тобі, кальнкцький полковнику і січовий отамане, не все подано до зрозуміння пабазгране паном обозним?..

— Ми нашкіпали ці вузлові пункти, щоб погодити їх із тобою, як прибудеш,— роз'яснював у розгубі Носач.— Як же посміли б вирішувати без твоєї особи?! А, як бачиш, і тебе не обділили і не скривдили. Ішла справа — січова голитьба, та часи такі наступили, що нам не до неї.

— Пан має і фільварок-майонтек у Слобожанщині, і зимівник у Базавлуці, і від дуванень всіляких дещицю...— пішов на вируч Носачеві і гетьманові переяславський протоієрей Федір Хозар-Соловух,— то обділи Синодом і первопрестольним Никоном йому марниця, думаємо,— чогось недомовляв Хозар.

— Не маю я, преподобний отче, фільварку в Слобожанщині і зимівника в Базавлуці, бо то не моя, а родини моєї вспольність, залюстрована гминно, і не дуваню я здобичі, бо вона поспольна і йде на зиски та утримки січового та полкового поспольства, як добре те знають усі тут присутні,— ледь стримуючи себе в гніві, подивився Сірко на старшин.— І не розподіл зисків мене бентежить, не обійдність Никонових милостинь, підступних і лисячих, накритих боярськими ферязями,— кинув він очима на вішала,— не паювання громадських угідь між обителями та їхніми наставниками, а те, приміром, що у Борисові чи Березині намічена чи вже й здійснена, може, зустріч крулевих і царських потрактовників з наміром перетяти Гетьманщину навпіл, на чолі з наказними отаманами-гетьманами: паном Павлом Тетерею, твоїм,— подивився Сірко прямо у вічі Юрієві,— гетьмане, наказним сенатором і воєводою, зоднобіч, і Танасом Цюцюрою та твоїм дядьком, пане гетьмане, Якимом Сомком, здругобіч. Про це, а не про маєтності, вважаю, треба невідкладно говорити зараз,— оглянув він застільців пронизливо, хоч і намагався приховати те.— Відомо вам, певне, що і Польща, і Московія чи уже замирилися зі свеями, чи близяться до того, то весною негайно підуть на нас, прикликавши ті ногаїв, а ті — орду. Пани битимуться, а в нас чуби тріщатимуть, як завше. І султан не сидітиме склавши руки, коли появиться можність чимось поживитися у нашому нещасному краєві...

— Так-так, пан Сірко слушно мовить, то, вважаю,— порушив приголомшену мовчанку присутніх Носач,— нам треба послати своїх потрактовників у Борисів чи Березину, щоб там без нас самочинно наших насущних справ не вирішували. Як ти, пане гетьмане, вважаєш? Що є слушного в Сірковій новині? Що думає із цього приводу решта? — І вірив Сіркові, і вболівав обозний за свій обов'язок.

У ральцевій досі мирній раді зчинилася буря гадок, пропозицій, міркувань та суджень, навіть ворохобства: то одні, то другі намагалися перекричати всіх, найпаче ченці в підрясниках та ярмулках на чолі з архімандритом Яном Кобринським, зачеплені боярськими ферязями та тим, що Сірко їм порадив більше піклуватися справами пастви, аніж маєтностями та войськовими клопотами...

Був виведений із себе і сам гетьман Єврах, як іменувала його поспольна більшість у Гетьманщині і поза нею.

— Твоєї, полковнику, Січі і дідько в ступі не вцілить, бо була вона і проти першої батькової домови в Переяславі, і проти Гадяцької, досягнутої паном Виґовським, і проти другої моєї в Переяславі, і тепер проти Слободищенської, отже, помисли, як ми, знатні і чільні люди, реґімент, можемо до неї прислухатися та йти на її забаганки? — говорив гетьман з роздратуванням в голосі.

— А ти, зацний гетьмане, і ви, генеральні реґіментарії, даруйте за відвертість, подумайте, як можуть іти з вами і за вами Січ і волость після названих тобою, пане Юрію, перекинних трактатів, адже ними розривають і ділять кас, шматуючи людність і

1 ... 39 40 41 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"