Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » Анексія: Острів Крим 📚 - Українською

Читати книгу - "Анексія: Острів Крим"

284
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Анексія: Острів Крим" автора Тарас Валерійович Березовець. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 138
Перейти на сторінку:
управління Кримом. І тоді я зрозуміла, що зараз почнеться активне зомбування людей. Я спеціально звертала увагу, хто з проросійських мітингувальників дає інтерв’ю телеканалам — як російським, так і українським і закордонним. Це були одні й ті ж люди, які в різних містах розповідали, як чудово, що вони тепер у Росії. Один і той же текст — вони корінні кримчани, народилися в цьому місті (щоразу — новому), і вони все життя ненавиділи Україну, бо вони від неї потерпали. Тоді була дуже грамотно вибудувана пропагандистська політика».

О 1:30 кримські татари зібралися під стінами телеканалу ATR, аби упередити його захоплення російськими військовими, про ймовірність якого ввечері повідомив портал «Кримськотатарське питання online»164. Директорка телеканалу Ельзара Іслямова заявила: «Люди хочуть, наскільки можливо в їхніх силах, захистити телеканал, але наскільки можливо протидіяти військовим силам?»165.

У цей час під ВРК постійно перебували російські військові з кулеметами. Про це повідомили о 10:28 з посиланням на «Інтерфакс-Україна»: «Близько 10 осіб знаходяться на розі вул. Карла Маркса й Жуковського. На парапеті біля одного з фонтанів розташувалося троє кулеметників, двоє зайняли бойові позиції, один ходить по парапету. Біля них знаходиться група людей із георгіївськими стрічками — близько 20 осіб. Озброєні люди також знаходяться перед будівлею Ради міністрів Криму»166.

У цей час сепаратистські владці півострова почали діяти за класичними канонами НКВС-КДБ. Самопроголошений прем’єр автономії Аксьонов зробив, власне, те, для чого російські спецслужби поставили його на цю посаду. Із самого ранку він публічно звернувся до російського президента Владіміра Путіна по допомогу, читаючи звернення з папірця. Кожен, хто на момент розвалу СРСР уже був дорослим, мав перед очима картину серпня 1991-го, коли віце-президент СРСР Геннадій Янаєв та інші путчисти, намагаючись реанімувати радянську імперію, так само тримали в тремтячих руках папірці з текстом.

У заяві Аксьонов підпорядкував собі силові структури й попросив Путіна «стабілізувати ситуацію у Криму». Пізніше на основі цього звернення Путін подасть відповідний запит до Ради Федерації по дозвіл увести війська в Крим. Заява Аксьонова сповнена радянських флешбеків: «Я як голова Ради міністрів АРК, реалізуючи повноваження, покладені на мене ВР АРК, приймаю рішення про тимчасове перепідпорядкування з’єднань і частин силових структур: МВС, СБУ, ЗС, флоту, податкової та прикордонників, — безпосередньо мені. Усім командирам виконувати тільки мої накази та розпорядження. Незгодних прошу піти зі служби. Ураховуючи викладене, розуміючи свою відповідальність за життя й безпеку громадян, я звертаюся до Президента РФ Владіміра Путіна про сприяння в забезпеченні миру та спокою на території Автономної Республіки Крим»167.

Окрім цієї публічної заяви, на думку головного редактора радіо «Эхо Москвы» Алєксєя Вєнєдіктова, була ще непублічна, про яку він написав у Twitter: «Інсайд — нова влада Криму запропонувала Росії перераховувати гроші за Чорноморський флот (92 млн. доларів щорічно) не в бюджет України, а до бюджету Криму»168.

За кілька годин на сайті російського видання «РИА Новости» з’явилася буцімто заява з адміністрації президента РФ, що «Росія без уваги це звернення [Аксьонова. — Прим. ред.] не залишить»169.

До речі, народний депутат Андрій Сенченко поділився зі ЗМІ дуже цікавими фактами з біографії лідерів кримських сепаратистів, зокрема Аксьонова: «Пан Аксьонов у середині 90-х років був звичайним бригадиром в організованому злочинному угрупованні, він був відомий у Криму в кримінальних і міліцейських колах під прізвиськом Гоблін. Людина, яка трьох слів зв’язати не може. З певного моменту він теж зайнявся політикою, я б поставив точкою відліку 2009 рік, коли він очолив структуру „Русское единство“ знову ж таки після кількох поїздок і консультацій у Москві. Ця структура підпирається фінансово, мабуть, там»170.

Андрій Сенченко так описує поведінку Сергія Аксьонова: «Коли я брав участь у мітингу [26 лютого. — Прим. ред.], до мене підійшов Аксьонов і каже: „Ти не хвилюйся, ми нікуди не збираємося, взагалі, я на мітингу для того, щоб не було зіткнень“. Загалом, всіляко давав зрозуміти, що він — не сепаратист».

В. о. Президента Турчинов підписав указ про незаконність призначення Сергія Аксьонова кримським прем’єром. У тексті указу визначено, що Верховна Рада АРК 27 лютого вийшла за межі своїх повноважень і призначила Аксьонова на цю посаду з порушенням Конституцій України та АРК, законів «Про Верховну Раду Автономної Республіки Крим» і «Про Раду міністрів Автономної Республіки Крим»171. Турчинов також запропонував ВРК скасувати своє рішення. Проте ніхто у Криму, зрозуміло, до цих слів не дослухався.

Не менш цікавими подробицями сповнена біографія Володимира Константинова. За словами Андрія Сенченка, аби уникнути кредитних боргів, він фінансував Партію регіонів у Криму, відтак став спікером кримського парламенту. Сенченко згадував: «Кілька місяців тому Константинов почав активно їздити до Москви. І після однієї з таких поїздок він викликав керівника юрслужби Верховної Ради Криму й попросив зробити добірку документів по акту 1954 року про приєднання Криму до України — це питання, якими він у житті ніколи не цікавився. Різко змінилася поведінка Константинова, він став поводитися дуже агресивно, відчував підтримку за спиною. Тому очевидно, що сценарій, який зараз реалізується, готувався кілька місяців і, безумовно, готувався в Москві. Тобто це не спонтанна реакція кримчан на якісь події». Однак сам задум не є новим, уважає Сенченко: «Зараз здули пил зі сценаріїв двадцятирічної давності, коли в Криму обирали президента Мєшкова. Практично на 90% нинішні дії — це дії того періоду. Сценарії були завжди, але конкретизація сценарію сталася з початком Майдану»172.

Заступник голови кримського парламенту Сергій Цеков заявив, що 1 березня відбудеться екстрене засідання президії Верховної Ради АРК173.

Цього дня до Криму для висвітлення подій уже прибули журналісти й знімальні групи провідних медіа світу. На сімферопольський брифінг Рефата Чубарова прийшли кореспонденти BBC, Al Jazeera, The Wall Street Journal, Radio Liberty та інших.

Пьотр Адрусєчко, польський журналіст і політолог, ділиться враженнями того дня: «Я взагалі вже мав куплений квиток на 28 лютого, на літак. Але тоді скасували ці всі авіарейси, і я виїхав 28-го ввечері поїздом із Києва, і 1 березня я дістався Сімферополя зранку. У Джанкої я перший раз тоді побачив, там козаки були, стояли на платформі, вони заходили до поїзда, але, в принципі,

1 ... 39 40 41 ... 138
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Анексія: Острів Крим», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Анексія: Острів Крим"