Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Царівна, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Царівна, Ольга Кобилянська"

223
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царівна" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 97
Перейти на сторінку:
по­ки­ну­ти свої студії і йти жи­ти між на­род?

- Так це прав­да, Оря­дин? - спи­та­ла я, не­ми­ло зво­ру­ше­на, ви­ди­вив­шись на йо­го ве­ли­ки­ми очи­ма.


- Правда, а здер­жує ме­не від то­го ли­ше те, що я не люб­лю на­ро­ду, зна­чить ту гру­бу, не­об­те­са­ну, хоч і доб­ро­душ­ну, незіпсо­ва­ну ще ма­су, кот­рої не зро­зуміє цілко­ви­то тон­ше ду­ма­ючий ум; що се­ред тієї тем­ної тов­пи чо­ловік освіче­ний із своїми дум­ка­ми стоїть сам, мов па­лець. Я го­во­рю прав­ду, от­же, це здер­жує ме­не від то­го, і я не мо­жу ще ріши­ти­ся цілком.


- Так не йдіть між лю­ди, що не при­тя­га­ють вас своїм жит­тям, для кот­ро­го не маєте змис­лу. Ви самі змар­ну­ва­лись би, а їм не при­да­ли­ся та­кож на нічо­го! Кінчіть свої студії, ви май­же вже у цілі, бу­ло би навіть гріхом по­ки­ну­ти все. У нас чис­литься один освіче­ний чо­ловік за двох-трьох - не за­бу­вай­те й цього! У вас суть обов'язки і суп­ро­ти ва­шої на­род­ності!


- Я зне­охо­че­ний, На­тал­ко, послідні ро­ки відоб­ра­ли в ме­не за­пал до вся­ко­го ви­що­го зма­ган­ня, і я жад­ний спо­кою!


- Ви віджи­ве­те знов, Оря­дин! - на­мов­ля­ла я жи­во. - Те­пер вже піде все ліпше, те­пер маєте який­сь маєток, ідіть ли­ше знов виб­ра­ним шля­хом! Ба­чи­те, жит­тя дійсно ду­же, ду­же гар­не! Робіть те, до чо­го ви спосібні, що-не­будь, Оря­дин, ли­ше що­би все бу­ло поп­рав­не, влас­ти­ве вам, і щось та­ке, що мож­на би по­ва­жа­ти!


Він усміхнув­ся так, як­би пе­ред ним сто­яла ди­ти­на і оповіда­ла з роз­га­ря­че­ни­ми очи­ма пре­гар­ну ка­зоч­ку. Я усміха­ла­ся та­кож ми­мо­волі.


- Я вам доб­ре рад­жу, - до­да­ла я, - пос­лу­хай­те ме­не!


- Ви вва­жаєте ме­не спосібнішим, На­тал­ко, ніж я справді є!


- То зав­дай­те собі праці, що­би ста­ли та­ким, яким я вас ува­жаю: ро­зум­ним чо­ловіком із вірою в іде­альні ви­мо­ги жит­тя, по­ри­ва­ючим приміром для за­га­лу. На­шо­му на­ро­дові тре­ба про­во­дирів всю­ди і всю­ди!


- А відтак що, На­тал­ко?


- Відтак нас­ту­пить на­го­ро­да, цеб­то по­ва­жан­ня, вдо­во­лен­ня, кра­са… Ох, Оря­дин, ко­ли б я бу­ла муж­чи­ною, так як ви, я не ва­га­лась би ані хвильки, якою до­ро­гою йти, не зва­жа­ючи ні на що летіла би вго­ру, мов орел, і кли­ка­ла ще й дру­гих за со­бою!


- І ви пе­ре­ко­нані, що за ва­ми злетіли б і другі вго­ру?


- Переконана!


- А я ні! Ор­ли літа­ють без то­ва­рист­ва.


- Ну, - відповіла я гор­до, - але за­те во­ни сильні і не жа­лу­ють своєї са­мот­ності, їм і не ли­чить прис­та­ва­ти з пле­бей­ськи­ми ду­ха­ми!


- Так ор­ли чи­нять, На­тал­ко, а лю­ди не ор­ли!


- Ні, во­ни щось більше і бла­го­родніше, чим за­ро­зуміла ди­ка пти­ця! Во­ни в моїх очах щось ду­же крас­не, а бо­дай щось та­ке, що мо­же бу­ти крас­ним. Що во­ни ще не такі, то інша річ; об тім я й не го­во­рю.


Він розсміявся і ди­вив­ся на ме­не з оче­вид­ним вдо­во­лен­ням, а очі йо­го сіяли дивнім світлом.


- Не смійте­ся, Оря­дин, я не люб­лю, ко­ли ви смієте­ся з моєї бесіди від сер­ця.


Він не зво­див з ме­не очей, мов­би я бу­ла якимсь об­ра­зом або чим.


- Так, так, мій па­не!


- Я чую, що так! - відповів, знов усміха­ючись. - І я по­див­ляю ваш дар оду­шев­ля­ти­ся. Я то­го не маю. Моя ду­ша втом­ле­на, ту­жить за су­по­коєм, а це знак, що старіюся!


- Саме в тій хвилі ска­за­ли ви неп­рав­ду, Оря­дин!


Він розсміявся.


- Встилайтеся! То­му що ви ста­ли ліниві і ви­баг­ливі, то вам здається, що старієтесь!


- То ви хотіли би, щоб я став яким-не­будь ор­лом?


Я усміхну­ла­ся ми­мо­волі.


- Я хотіла би, що­би всі ук­раїнці бу­ли ор­ла­ми!


- Щоб ор­лом бу­ти, тре­ба все-та­ки ста­ти на якійсь ви­соті, на відсто­ронні; а це не згод­жується з людською на­ту­рою і не тво­рить щас­тя. Чо­ловік не лю­бить но­си­ти­ся з якою-не­будь дум­кою без лю­дей, що так са­мо ду­ма­ли б, як і він, - чи не так? Що він без за­га­лу, На­тал­ко? Відірва­ний член, що ги­не на са­моті.


- Коли він індивіду­ально сильний, то бу­де й на са­моті чу­ти­ся щас­ли­вим, ро­зуміється, не бу­ден­ним щас­тям; свідомість си­ли вдо­во­лить йо­го.


Він ди­вив­ся впе­ред се­бе ве­се­ло, а по якійсь хви­лині ска­зав:


- Є лю­ди, що жи­вуть наскрізь у од­но зі світом, од­но­го й ба­жа­ють, що, так ска­за­ти б, роз­хо­дяться, розп­ли­ва­ються в ма­сах; а є знов лю­ди, що див­ляться вбік; є, врешті, лю­ди, що гор­нуть все в се­бе, всю кра­су, всі тво­ри людсько­го жит­тя. Чим більше на­би­ра­ють у се­бе вся­ко­го «світла», тим нез­ро­зуміліши­ми ста­ють для сво­го ок­ру­жен­ня. Чи не роб­лять во­ни самі се­бе нез­ро­зуміли­ми?


- Для бу­ден­них умів без сумніву, Оря­дин.


Він ди­вив­ся че­рез хви­ли­ну на ме­не, а опісля ска­зав:


- Дивна річ, ви шу­каєте в од­но бо­ротьби.


- «Чоловік зрікається ве­ли­ко­го жит­тя, ко­ли зрікається бо­ротьби!» - ка­же десь но­во­час­ний філо­соф Ніцше, - відповіла я йо­му.


- То ви ту­жи­те за та­ким ве­ли­ким жит­тям?


- Я не знаю… я ту­жу… але ви знов бу­де­те сміяти­ся, Оря­дин, ко­ли я те ска­жу.


- Ні.


- Я ту­жу за бар­ва­ми, за світлом, за гар­монією.


- Ви ту­жи­те за кра­сою і дос­ко­налістю! - докінчив він по­важ­но. - Але який кінець то­го всього?


Я здвиг­ну­ла пле­чи­ма і усміхну­ла­ся су­мо­ви­то.


- Я не знаю, Оря­дин, од­нак я ма­рю не раз об якімсь ве­ликім щасті або пре­гарнім ду­шевнім спо­кою!


- Ну, ма­ри­ти мож­на, пісні сво­го ду­ху мож­на прис­лу­ха­ти­ся і не без ціка­вості, од­нак з ча­сом нас­тає і то­му кінець. Не ска­жу, що все те, що вас те­пер об­хо­дить так гли­бо­ко, ста­неться вам бай­ду­же; те не нас­ту­пить у вас, мо­же, ніко­ли, то­му що ви вмієте, як я вже пер­ше замітив, оду­шев­ля­ти­ся, так як другі вміють ма­лю­ва­ти або гра­ти; ви ли­ше зміни­те спосіб пог­ля­ду на речі, імен­но візьме в вас об'єктив­ний кри­ти­цизм пе­ре­ва­гу. Вам бу­де вес­ти­ся, як мені. Ко­ли я пе­ресвідчив­ся, що в зма­ган­нях кож­до­го криється по­тай­ний план, що свідчить про осо­бисті інте­ре­си, відвер­нув­ся я з відра­зою від усієї тієї німої ко­медії, яку грає, на жаль, так са­мо мо­лодіж, як і старші, - і за­ту­жив за са­мо­тою. Я дійшов до пе­ре­ко­нан­ня, кот­ре за­яв­ляю вам сло­ва­ми зга­да­но­го ва­ми пер­ше «про­ро­ка» Ніцше: «Wir sind ein Po­bel­misch­masch, das He­ute, und das will Herr se­in!» [76]


- То сум­не пе­ре­ко­нан­ня, але на те ще є відра­да, Оря­дин! - Ви ка­же­те сло­ва­ми Ніцше: «Wir sind ein Po­bel­misch­masch, das He­ute, und das will Herr se­in!» - а я відповім вам на те сло­ва­ми то­го ж са­мо­го про­ро­ка: «Das uber­win­det mir, ihr «ho­he­ren» Меnc­hen!» [77]


- Так, На­тал­ко, ihr «ho­he­ren» Меnc­hen! [78] Од­нак звідки возьме­те тих ви­щих лю­дей?


- Ми самі станьмо ни­ми, учім дру­гих ста­ва­ти ни­ми.


- Ба! - ска­зав він

1 ... 39 40 41 ... 97
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царівна, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царівна, Ольга Кобилянська"