Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

322
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 39 40 41 ... 98
Перейти на сторінку:
по ме­не… ніби най­стар­шо­го. Я про­сив сво­го па­на о відпуст­ку. Я му­сив іти до­до­му. Небіжка ма­ма пла­ка­ла за мною кри­ва­ви­ми сльоза­ми, як я йшов із до­му. До­ма ли­ши­ло­ся тоді по мені все, як би со­ки­рою пе­ре­ру­бав.

Я про­сидів до­ма два дні. Як по­вер­нув, був уже враз із дни­ною третього дня тут і увійшов до па­на в ха­ту; він ско­чив до ме­не чер­во­ний, як бу­ряк.


- Де ти був? - рев­нув до ме­не. Ме­не об­ня­ло хо­ло­дом.


- Мельдую покірно, па­не лей­те­нант, я був на урльопі [82] до­ма!


Він грим­нув ме­не в ли­це.


- Ти, прок­ля­та со­ба­ко, ти те­пер при­хо­диш? - ве­ре­щав.- Я тобі лиш на од­ну дни­ну урльоп дав! Знаєш ти те? - сопів із гніву.


- Прошу па­на лей­тнан­та: мені ка­за­ли при ком­панії, [83] що я маю два дні…


Тарах - дру­гий раз. А по­то­му:


- Мені все од­но: чи ти є, чи те­бе не­ма, чи ти здох! Але мені йде о те, аби ти знав по­ря­док…


Що я мав ка­за­ти?


При війську не вільно відповіда­ти. Ані пис­ну­ти… ані ро­та не вільно ство­ри­ти, ще гірше потім. Він ще ба­га­то го­во­рив, а потім: - Марш!


Я пішов.


Тоді бу­ло мені так, як би ме­не га­ди­на в сер­це вку­си­ла. А до­ма я ані пив, ані гу­ляв, ані ко­лачів не їв. Я зас­тав там та­ку нуж­ду та та­кий сму­ток, що мені зда­ва­ло­ся, що ход­жу по коліна в сльозах. Бідні сест­ри ви­летіли про­ти ме­не, як мокрі пта­хи, а бідний тем­ний батько пла­кав гірко…


«Дотепер бо­дай во­на те­бе виділа,- го­во­рив,- а те­пер навіть во­на те­бе не ви­дить! Ди­виться у віко де­ре­ви­ща, а я в тем­ну ніч…»


І на все те мав лиш два дні, та й за ті…»


Він ур­вав і не міг із жа­лю го­во­ри­ти.


- Та й то­му ка­жу я, та­ту…- тяг­нув дальше хло­пець і та­кож не докінчив.- Візьміть ме­не з со­бою звідси, та­ту! - вир­ва­ло­ся знов, як пе­ред­ше, болісно з гру­дей хлоп­ця.- Я хо­чу геть, ку­ди-не­будь, я тут ги­ну, я тут сон­ця не вид­жу! Робіть, що хо­че­те, не­хай ме­не пус­тять!


Старий ди­вив­ся на си­на.


- Ти, син­ку, тут так змудрів, що й та­тові пе­рес­тав віри­ти! - ска­зав за ма­лу хви­ли­ну із уда­ним су­по­коєм.


Син витріщив­ся на нього.


- Аякже! Я вид­жу!


Відтак відітхнув гли­бо­ко. Він усе відди­хав так тяж­ко, ко­ли в нього сер­це бу­ло стис­не­не, мов око­ва­ми, і підняв­ся із землі. Він зро­бив се рап­том і не­надійно.


Син зля­кав­ся.


- Тату!


- Я йду вже, син­ку!


- Та як же? Сидіть іще!


- Чого? Що я тобі та­ко­го? Ади, не віриш та­тові! Я те­бе не мо­жу з сього вря­ту­ва­ти. Я прий­шов лиш, аби те­бе по­ба­чи­ти, та й аби ти та­та по­ба­чив! До­ма ждуть на ме­не!


Він го­во­рив із мо­ро­зя­чою по­ва­гою і рішучістю.


- А я ду­мав про вас день і ніч! Зірвав собі очі за ва­ми! Не раз був би му­ри го­ло­вою роз­ва­лив та й пішов до вас. Пла­чу­чи, гриз ку­ла­ки свої, аби жаль пе­ре­хо­див, та я ли­ха не на­коїв, а ви…


- Мовчи!


Він не ска­зав сього го­лос­но, од­на­че ска­зав так, що син зля­кав­ся і вмовк.


Не го­во­рив більше ані сло­ва. Відчув відра­зу, що роз­сер­див батька, а не мав ані слів, ані відва­ги нап­ра­ви­ти сього. Дов­ко­ла нього й на нім тяжіло щось, а до то­го на­раз про­бу­див­ся в нім го­лос: «Та­то сидів, мов со­ба­ка, на землі, а ти…»


«Собака, со­ба­ка! - скри­ча­ло го­лос­но в нім, як го­лос лей­тнан­та, про яко­го щой­но оповідав.- Мені все од­но, чи ти є, чи те­бе не­ма, чи ти здох…»


Кілька во­яків увійшло й зак­ли­ка­ло го­лос­но, що ком­панія ви­мар­ши­руе за­раз на ег­зе­цир­ку [84] за місто, та хто там ще не го­то­вий? Капітан їде вже вер­хом, та й лей­тнант уже є.


Один во­як прис­ту­пив до Івоніки й ска­зав:


- Ідіть до­до­му, бадіко! - і, відда­ля­ючись, оки­нув виг­ре­бу­щим пог­ля­дом хлоп­ця, до­да­ючи: - Не гайся!


Михайло зірвав­ся, а ста­рий зібрав спо­ло­ха­но свої мізерні речі в мішок.


- Ви вже йде­те, та­ту, вже йде­те? - ска­зав хло­пець жалісно.- Ко­ли прий­де­те знов? При­ходьте, інак­ше я стра­чу­ся!


Він го­во­рив, як у га­рячці, ури­ва­ни­ми зву­ка­ми. Не знав, чи бра­ти за гвер [85] і торністру, [86] чи про­ща­ти­ся з батьком.


- Зараз бу­дуть на­ми гна­ти, як пса­ми,- клик­нув,- але най-но, най!


Помахав грізно п'ясту­ком і уби­рав­ся ско­ро в плащ. Ста­рий по­зир­нув на нього і, по­да­ючи йо­му два пальці, до­ки­нув півго­ло­сом:


- Я піду за ва­ми, де бу­де­те ег­зе­ци­ру­ва­ти­ся! Бу­ду там так дов­го, до­ки не вер­не­те на­зад до ка­сарні. Бу­ду ди­ви­ти­ся, як ти бу­деш ег­зе­ци­ру­ва­ти­ся.- Відтак до­дав: - Я бу­ду що­неділі в те­бе! Аби як, то я прий­ду! Хіба що зас­лаб­ну, то не бу­ду! В неділю все жди на ме­не, Ми­хай­ле! Бу­вай здо­ров, бо я вже не бу­ду більше з то­бою го­во­ри­ти! І я му­шу йти! Там жде все на ме­не!


- Бувайте здо­рові, та­ту! - зігнув­ся і поцілу­вав покірно чор­ну, гру­бу ру­ку.


Відтак ста­рий вий­шов ско­рою хо­дою скром­но з кімна­ти.


Саме суп­ро­ти ка­сарні розп­рос­тер­ся ве­ли­кий ста­рий міський парк. Ко­ло йо­го вхо­до­вої бра­ми ста­нув Івоніка й до­жи­дав си­на.


Був не­на­че строєний. З Ми­хай­лом не бу­ло доб­ре. Рвав­ся до­до­му, як від смерті. Жаль до ро­зу­му при­би­рав­ся. А у нього бу­ли ру­ки ско­вані, й він мав на те все мовч­ки глядіти. Отак са­мо, як те­пер по­ли­шив він йо­го, він міг або стра­ти­ти­ся, або все по­ки­ну­ти та піти світа­ми.


«Не має сер­ця до жовнірів!» - ска­зав до се­бе, а відтак зга­дав про те, що обіцяв йо­му. При­хо­ди­ти що­тиж­ня до нього. Аби він йо­го видів. Він був ди­ти­на. Са­ва не був та­кий - ка­за­ло щось у нім. Са­ва був би пішов і слу­жив, і був би зно­сив тяж­ке й твер­де твер­до й упер­то, і дур­но не гро­зив п'ясту­ком. Са­ва не був би мав та­ких при­год, як сей, і він не бо­яв­ся б їх. Са­ва - залізний. З тіла тон­кий, мар­ний, а про­те залізний.


Він знов зітхнув, а про­те ли­це йо­го ос­та­ва­ло все од­на­ко­ве, май­же бай­ду­же. Так чо­гось усе по­сумніло! І ніяк бу­ло то­го всього об­ми­ну­ти або пе­реіна­чи­ти. Ста­ну­ло, мов го­ра, і хіба го­ло­вою бу­ло о нього тов­чи… Ду­ма­ючи про си­на, ди­вив­ся, мов у за­бутті, на ве­ли­кий пох­му­рий бу­ди­нок.


Нічого - крім стро­гості.


Високі пусті вікна витріщи­ли­ся з му­ру, як зго­лоднілі очі; а за їх ґра­та­ми ука­зу­ва­ло­ся десь-не-десь мо­ло­де об­лич­чя або заб­листіло хо­лод­не залізо. За якусь хви­ли­ну вда­ри­ло щось о йо­го слух, мов гра­дом. Він

1 ... 39 40 41 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"