Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Проект «Україна». Галерея національних героїв 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Галерея національних героїв"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Галерея національних героїв" автора Андрій Юрійович Хорошевський. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 40 41 42 ... 125
Перейти на сторінку:
поглинають чужорідні тіла, подібно до того як це відбувається при запальній реакції у людей. Він назвав їх фагоцитами – «кліттинами-пожирачами» (від грецького phageos – пожирач). Звідси учений зробив висновок, що лейкоцити, подібно до фагоцитів, насправді виконують захисну або санітарну функцію. На з’їзді російських природодослідників і лікарів у Одесі у 1883 році Мечников виголосив знамениту промову «Про цілющі сили організму». У ній він виклав свої погляди на явища імунітет у – несприйнятності організму до заразливих хвороб. Ця теорія отримала назву фагоцитарної теорії імунітету. Відкриття захисних клітин у тілі тварин і людини послужило Мечникову основою для створення теорії основного патологічного процесу – запалення – як захисної реакції організму в боротьбі з хворобою.

У 1888 році Ілля Ілліч знову покидає батьківщину, щоб «знайти собі тихий притулок для наукової роботи». У Генетичному інституті Коха (Відень) він не знайшов ні розуміння, ні підтримки і тоді виїхав до Парижа. Прославлений Луї Пастер не просто «поселив» Іллю Ілліча, але і запропонував завідування новою лабораторією в його інституті (а з 1903 року пост заступника директора). Нарешті Мечников почав працювати в таких умовах, про які мріяв все життя, і розгорнув подальші дослідження фагоцитозу.

Після того, як досягнення Мечникова були визнані за кордоном (Нобелівська премія 1908 року з фізіології і медицини спільно з П. Ерліхом «за праці з імунітету», медаль Коплі Лондонського королівського товариства, ступінь почесного доктора Кембриджського університету, членство у Французькій академії медицини і у Шведському медичному товаристві), він став пророком і в своїй вітчизні, і його приїзд на батьківщину в 1909 році вилився у потік вшановувань і демонстрацій.

Але тепер, коли його теорія про роль фагоцитозу і функції лейкоцитів отримала широке визнання, Мечников впритул зайнявся проблемами життя, старіння і смерті. Цим питанням він присвятив безліч статей («Закон життя», «Виховання з антропологічної точки зору», «Вік вступу до шлюбу», «Нариси щодо поглядів на людську природу», «Боротьба за існування в загальному сенсі», «Етюди оптимізму») і книгу «Сорок років пошуків раціонального світогляду». Вивчаючи проблеми довголіття, Мечников увів у медичний обіг термін «геронтологія», ставши основоположником однойменної науки. В основу геронтології Мечников у першу чергу ставив необхідність змін фізичної й етичної природи людини, щоб вона змогла здійснити повний фізіологічний цикл життя з нормальною старістю, що приводить до втрати інстинкту життя і появи інстинкту смерті.

Але поступово вік брав своє і в ученого, що мріяв про продовження життя. Багаторічна боротьба з відсталістю і забобонами в науці – «все життя хвилювався, прямо кипів» – виснажила серце. За п’ять хвилин до смерті, яка настала 15 липня 1916 року після декількох інфарктів, Мечников повторив прохання, щоб його тіло розрізали і зробили кремацію, а урну з прахом поставили б у Пастерівському інституті. Там і зберігається шкатулка з червоного з прожилками граніту з сіруватим попелом на дні.

Про значення внеску Мечникова в науку дуже добре сказав видатний мікробіолог М. Гамалія: «Минуть десятки років, людство навчиться перемагати рак, проказу і багато інших невиліковних нині хвороб, і люди завжди з вдячністю згадуватимуть світле ім’я великого російського природодослідника І. І. Мечникова, який поклав блискучий початок справі боротьби за здоров’я людини».

Бердяєв Микола Олександрович

(1874—1948)

Релігійний філософ, публіцист

У себе на батьківщині він був менше відомий, ніж на Заході. За кордоном його краще читали і розуміли освічені інтелектуали, Бердяєва називали «російським Гегелем ХХ століття», «однією з універсальних постатей нашої епохи». Це був мислитель, що зумів зв’язати воєдино дух культури, історію двох систем – Сходу і Заходу, – котрий сказав про необхідність людської свободи більше, ніж будь-хто з філософів усього світу.

Микола Бердяєв походив із старовинного роду. Батько майбутнього філософа, штаб-ротмістр у відставці, предводитель дворянства, голова Київського земельного банку Олександр Михайлович Бердяєв був одружений з княжною Аліною Сергіївною, вродженою Кудашевою, француженкою по материнській лінії. Їх первісток Сергій згодом став відомим поетом-сатириком. А друга дитина, Микола, народилася на п’ятнадцять років пізніше, 18 березня 1874 року.

Здобувши домашню освіту, 14-річний Микола був відданий у престижний закритий навчальний заклад – Київський кадетський корпус, після закінчення якого поступив у Київський університет, на природничий і юридичний факультети одночасно.

Початок навчання в університеті збігся з виникненням у Росії марксистських гуртків. Членом одного з них – Центрального гуртка саморозвитку – Бердяєв став у 1895 році. Незабаром послідував перший арешт Миколи за участь у студентських демонстраціях. Удруге його заарештували весною 1898 року – за приналежність до київського «Союзу боротьби за визволення робочого класу». У цей період Микола написав першу серйозну статтю про німецького соціаліста Ф. Ланге і критичну філософію.

В основу своєї оригінальної філософської системи Микола Бердяєв поклав свободу. Він вважав, що «весь світовий процес є споруда теми про свободу, є трагедія, пов’язана з виконанням цієї теми». Трагедія походить від того, що тягар свободи не кожному під силу. Ці думки прозвучали в його першій книзі «Суб’єктивізм та індивідуалізм в суспільній філософії», яка, ледве вийшовши з друку, відразу ж принесла досі невідомому літераторові майже всеросійську славу.

Правда, сам філософ-революціонер у цей момент вже знаходився під явним наглядом поліції у Вологодській губернії, куди був висланий на три роки за вироком суду. Після закінчення заслання Микола поселився в Петербурзі і в 1904 році одружився з Лідією Трушевою, дочкою відомого петербурзького адвоката, що прожила з ним довгі роки в любові і злагоді.

У цілому 1900-ті роки були бурхливими в житті Миколи Олександровича: редагування журналу «Новий час», робота в «Союзі визволення», участь у петербурзьких релігійно-філософських зборах. 1909 рік ознаменувався виходом у світ збірки статей під назвою «Віхи» про російську інтелігенцію – книги, що так або інакше розбурхала всіх мислячих людей у Росії. Величезному на ті часи тиражу відповідала безпрецедентна кількість відгуків у періодичній пресі (250 заміток за рік). Для спростування основних думок збірки публікувалися замітки, статті і навіть цілі книги, у тому числі і далеких від філософії авторів, які нещадно критикували Бердяєва.

У ці роки Бердяєв був тісно пов’язаний з релігійно-філософським товариством у Москві, де робив доповіді і виступав опонентом інших філософів. На початку 1910-х років він на деякий час відійшов від справ, пов’язаних з релігійною і видавничою діяльністю, цілком присвятивши себе книзі, яка по праву вважається однією з вершин філософської думки в Росії. Праця, що вийшла в 1916 році,

1 ... 40 41 42 ... 125
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галерея національних героїв», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Галерея національних героїв"