Читати книгу - "Архе"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Архе" автора Любомир Андрійович Дереш. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 41 42 43 ... 63
Перейти на сторінку:
заворушив бровами.

— Це така ультрамодна течія серед богеми. Я кажу, Дмитре, про таку богему, яку визнають «богемою» щойно років так за тридцять — тоді, коли Слово розроблять настільки, що стануть оче видними зв’язки між словом «богема» і тим, чим займаємося ми.

Здається, я нахмурився дуже красномовно, тому горбун, випустивши дим, продовжив:

— Річ у тім, що тепер модно вдавати певні психічні розлади.

— Модно?

— Однозначно. Інновація від Опери скрипу. Не симуля ція з корисливих цілей, але флаґеллянтство як ars nova.

Відчуваєш, куди це веде?

Я тричі знизав плечима.

— Мікроперформенси на вулицях, в тролейбусах, у магазинах. Наприклад, публічний спалах істерії у двох, здавалося б, незнайомих жінок. Що є графічнішим у сфері емоцій? Це мистецтво на стику психіатрії й архітектури.

Розумієш? Архітектура духу! Ґотика. Бароко. Декаданс.

Соц арт. Еклектика. Бритпоп. Свідомий кітч. Я надбудови, січеш? Дай жувачку. Дай покурю. Дай в рило. Тощо.

— А в мені, — спитав я, — Які надбудови узріли Ви в мені?

Нестор глянув на мене, прицмокнув губами, наче звірився з відповіддю у конспекті й переконався, що коефіцієнти сходяться.

— Ви є людина унітаз, Дмитрику.

— Без образ? — перепитав я про всяк випадок.

— Без образ. Ви Унітаз, не окреслений соціальними умовностями. Якщо розібрати архетип — це щось близьке до Фенікса, що оживає з попелу. Розумієте? Ви накопичуєте в собі гівно, щоби в одну прекрасну мить омитися джерельно чистою водою з водопроводу. Особисто мені унітаз чимось нагадує християнське всепрощення.

Дикий прикрив долонями очі і, посміюючись, захитав головою. А я пригадав свою кімнату і той чудовний спосіб, у який звільнився від самого себе. Спусти воду, так?

— А чому ви Опера скрипу? — спитав я, переводячи розмову у менш лоскотні сефіроти.

— Якщо Ви не заперечуєте, Дмитрику, я почну зі своєї улюбленої фрази, — Нестор затягнувся сиґаретою. — Опера скрипу схожа на лезо, передане з рота в рот при поцілунку.

Тому не дивуйтеся, коли після цієї історії у Вас із рота порсне кров. Колись, років так зі сто тому, коли ще Крушельницька була для Галичини Знаком Генія, у Львові з’явилося кілька вінілових платівок із записами її арій — Аїда, Чіо Чіо Сан, Галька там. Таке. І для певних кланів, могутніх носіїв культурного проґресу, ці записи стали настільки вагомою естетичною віхою, що зуміли сформувати цілу субкультуру зі всіма її атрибутами, як от амбіціями, уподобаннями в літературі, живописі, театрі — усім тим, що можна звати культурними кодами. Ти зрозумів.

Я кивнув.

— Річ у тім, що каноном слугували звучання платівки з голосом діви. У ту мить найвищого злету генія сакральним вважався будь який аспект, властивий платівкам із брендом «KRUSZELNITSKA».

Та все ж монолітна єдність поглядів кількох вибраних родин порушилась. Одні, звичайно, як і раніше, насолод жувалися поскрипуванням грамофонної голки на платівці, інші ж почали слухати Саломеїн голос! З їхнього боку це був однозначний крок назад. Через цей адюльтер смаку та кітчу Галичина відстала в культурному плані років так на двісті.

Шкода, але їй уже ніколи не наздогнати втрачене, ніколи.

Слухати голос Крушельницької й не зауважувати скрипу платівки — це, знаєш, як розглядати оксамитову підстилку замість коштовної діадеми на ній. Але я кажу: дякую, з мене досить текстилю. І я кажу тобі — прийшов час дивитися на діаманти!

— А голос?

— Та до пизди той голос.

Я замислився і, як робив завжди у хвилю задуми, почав смоктати вуса.

— То, кажете, Опера скрипу — нащадки тих родин… що слухали скрип?

— Вони наші духовні пращури. Але ми трохи інші. Опера скрипу — так, як її розумієте Ви, Дмитре, — тільки частка нового, безмежного естетичного горизонту, який ми відкрили. В широкому розумінні, Опера скрипу — це скрип думок. Це наближення до звуку знака, світла слова, очище ного від первородного гріха розділення. Ми розробили новий принцип формулювання думки. І ми надали естетику принципові такого формулювання думки. Думаєш, ми не готові ступити в цей світ? Ми приготували цілий архів думок, розробили кожне ідейне русло згідно з нашим світоописанням.

Опера скрипу — це не більше, не менше — нова естетична революція. Ми — це нове покоління, вільне від розуміння естетики, властивого нашим сучасникам. Ми — це поколін ня, яке зрозуміло, що не існує іншого часу, ніж тут і зараз, тутізараз. Цивілізація розчавила людство між пам’яттю про минуле й прогнозуванням майбутнього. Ми — це виперед ження часу, оскільки живемо тутізараз, а решта загубилася в самій пам’яті про час і місце. — І все ж, — втрутився Дикий. — Навіть несвідомо людина пам’ятає про свою парадоксальну божественну природу…

Нестор скривився в сарказмі.

— Звичайно. Знаком такої пам’яті є рука, що стирчить із м’ясорубки і меле саму себе. Автодеструктивний уроборос для домогосподарок. А ми — ми подолали віру в майбутнє.

Ми звільнилися з кайданів пам’яті, анулювали всі домов леності, які колись підписали наші нетямущі пращури.

Немає більше нікого, хто б диктував нам, ким бути і як думати. На наше щастя, ті, хто міг вказувати, залишилися в шкаралупі пам’яті. Ми покоління недискретного, не обтяжені розділенням на «так» і «ні». Ми вільні від ниючого, ницого й до абсурду дріб’язкового «Я». Ми несемо красу неосвоєного…

— Амінь, — озвався Дикий.

«А ТИ ВЖЕ ОБРАВ ЄГОВУ?» — придумав я слоґан і спитав:

— А як стосовно християнства? Користуючись Вашою термінологією, естетика Церкви Вас не ґедзає, нє?

— Своїм воскресінням Христос проголосив тисячолітнє царство Сина Божого, сиріч Слова. А вже сакралізація Слова, Дмитрику, призвела до заборони самої думки про цілісність, і результатом став словесний секонд хенд. Бо те, що отримали люди в результаті — це навіть не вчення Ісуса, а суцільний second, порозхапуваний Його учнями. Вирвали Христові щелепу, залишивши закривавлений вишкір цензури — невід’ємний атрибут невичерпності Слова.

— Так, — погодився Дикий. — Ідейний секонд хенд, не відчуте, не пережите Слово, зачовгане до шерсті в роті.

Слово є розділення, а розділення дарує принижених і ображених. Це, у свою чергу, породжує тиранію слабких.

Відтак ваше тисячоліття — Тисячоліття подаючого. Тисячо ліття страждущого. Причому, страждає зовсім не той, кому подають… Не знаю нічого потворнішого за подаяння. А Лялькарі саме це й провокують, адже так?

— Авжеж, Дикий, авжеж. І не бачу в цьому нічого поганого. Ми сіємо те, що люди хочуть пожати. Люди хочуть страждати, і це їхнє право. Їх власний вибір. Хіба не є найвищим виявом гуманізму і співчуття дозволити людині страждати? Людство — це збіговисько злісних наркоманів, які сидять на найважчому наркотикові Всесвіту — на співчутті. Одна лишень думка — спробувати відмовитися

1 ... 41 42 43 ... 63
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Архе», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Архе"