Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Тарас. Повернення 📚 - Українською

Читати книгу - "Тарас. Повернення"

203
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тарас. Повернення" автора Олександр Денисенко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 41 42 43 ... 81
Перейти на сторінку:
джерело з каламутною водою. Пив він її довго. Потім умочив голову, а тоді зняв чоботи й заліз у водяну калабаню з головою, як був, у мундирі та штанях. Холодна вода розморила його. Сонце лягло. Їдкий вітер стишився. А над ним у густому листі зеленющої шовковиці висіли сотні ягід, що вже розцвітили його вуста чорним. І від утіхи й повного впокоєння Шевченко заснув, полетів у мріях увись… в неймовірно густу листяну зелень…

…Перед його поглядом у напівмаренні промчали спершу на конях адайці зі списами… потім джейрани з відрубаними рогами… Унтери зі скривавленими шаблюками проскакали по ньому, бо він виявився заритим із головою в пісок. А як вигулькнув з піску живий, його хльоснув лозиною підліток, а потім і лікар Нікольський із Кампіоні. Шевченко бачив у сні, як його везуть «зеленою вулицею» шпіцрутенів, тільки він лежить горілиць на труні й удари лозин не розривають його, а фарбують у біле, у крейдяний пил. Сумне лице Мостовського з лілейною сльозою. Вона впала з його ока Шевченкові на щоку.

Тарас витер ту сльозу, махнув рукою Мостовському і плигнув із білих заломів у прірву.

Полетів у неосяжність білого…

У яскраво-лілейній глибині несподівано проступила контурами його карта з лінією Дніпра і Керелівкою…

Її креслила рука дівчини…

Волосся дівчини вилізло з-під тюбетейки і билося на вітрі… Виривалося крилом птаха з-під її дивовижного головного убору…

Те розсипане вітром волосся вказувало йому шлях…

І Шевченко пішов ним. Пішов пустинею.

Попереду на обрії забриніла смужка води.

Шевченко підійшов ближче й уткнувся в Дніпро.

Він на кручі, і поряд із ним його флюгер, що цокотить, шарпається на вітровії.

А вдалині на Дніпрі рибалки на двох байдаках витрушують сіті.

Шевченко погукав їх.

Вони не чули. Поспішали витрусити сіті, бо вечоріло.

Шевченко побіг із кручі вниз, плигнув у воду й поплив до байдаків. Щосили замолотив по хвилях, потягнув наввимашки. Пожбурив у бік рибалок свого солдатського картуза. Заричав:

— Хлопці! Заберіть мене! Одвезіть до моєї Керелівки!

Молодший рибалка спитав старшого:

— Ти чув?

— Що? — перепитав старший.

— Наче гукає нас хто чи плаче!

Старший дослухався, потягнув трубку-носогрійку, а тоді махнув рукою на рвачкий вітрисько й прогугнявив:

— Та ні, то шаркан каверзує. Ач, як хвилі носами вгору задира! Їдьмо домів, бо скоро ніч!

І байдаки попливли геть. Шевченка підняла Дніпрова хвиля й викинула чи то на берег, чи в печеру. Йому стало зимно. Він задрижав, наче в трясовиці…

…І коли прокинувся, то й не второпав, яким чином опинився в підземній мечеті. А таки ж якось він у неї забрався! «Невже уві сні?» — спало на думку. Одежа була ще мокрою. Тіло вже не саднило, хоч і замерзло на пупа. І тяма ясна. І лежав він на білій крейдяній підлозі. Над ним у склепінні бовваніла велика діра. Через неї виходив з мечеті дим вогнища, біля якого прокинувся Тарас. І перше, що зробив, здер із себе мокрого мундира й розклав його біля вогню.

— Ата! — тихо погукав він Кидир-Ату. Підземна мечеть мовчала. Тільки в її бічних нішах чути було потріскування лоєвих каганців. Про Кидир-Ату, чи Хизра, як його звали перси ще за часів зороастризму[63], йому було відомо з курсу філософії, яку вивчав в Академії художеств на початку 40-х. Але тут, на Мангистау, Хизр поставав із розповідей адайців майже реальною, хоч і вічною особою, котра являлася людям у різних, ба навіть у жіночих подобах. Хизр захищав добро в усіх його проявах і казав, що людина має чинити добросердно завжди, навіть тоді, коли за це їй нічим не воздасться. Бо добро приносить користь іншим.

— Кидир-Ата… — повторив Шевченко.

Тільки вогонь гойднувся на його оклик.

І раптом мечеть заполонила неймовірна тиша. Багаття з верблюжих кізяків перестало жебоніти. Вітер не задував у діру в склепінні, хоч клуби диму закручувалися на протягові. У пустелі не дзявкотіла лисиця-корсак. Не вив на місяць вовк. Усе примовкло, немовби весь світ зібрався у підземну шухляду мечеті з глибокими нішами по боках, з викарбуваними в крейді зображеннями долонь, коней, силуетами вершників. Навіть час, бачся, принишк. Тільки холод пронизував Тараса. Він ще раз озирнувся і, гадаючи, що таки в мечеті нема нікого, наважився й стягнув з себе мокрі штани, залишаючись у самому натільному. І щоб тепліше було, розтягнувся біля вогню, наче обійняв його. Завмер. Щока увім’ялася у світлий глей. У вигнутій круг вогню поставі та впертій у долівку скроні було щось неоковирне, наче всю міць тіла Тарас спрямував у голову. Так, наче кожен м’яз брав участь думанні. Він бубонів лиш йому зрозумілі слова. І в нестямі виображав себе, винишпорював думкою всеньке життя.

Сірий

1 ... 41 42 43 ... 81
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тарас. Повернення», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тарас. Повернення"