Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Амба. Том 1. Втеча 📚 - Українською

Читати книгу - "Амба. Том 1. Втеча"

256
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Амба. Том 1. Втеча" автора Влад Землянин. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 41 42 43 ... 146
Перейти на сторінку:
наскрозь видю». Андрій своєю безпорадністю нагадував їх самих у дитинстві; після відвідин річечки й хащі згадали тих недотеп-неумійок, які, вперше в лихоліття потрапивши в тайгу, називали спочатку зелену нескінченність лісом, не розуміли її законів та мови.

Час летів непомітно. Через якихось два тижні Герка й Андрій забиралися в глушину, розпалювали під дощем багаття одним сірником, споруджували курені, ночували по кілька діб далеко від житла й людей, непогано ловили рибу, розрізняли їстівні ягоди й гриби; через місяць вони вже добували сільцями або луком птаха, й хоча без Макара не прожили б ситно на підніжному кормі, який рідко хто з містян здатний добути в тайзі, але вже й не пропали б самі.

Жадібно, мов пісок вологу, Андрій усотував тайгову науку. Домовилися з братом: вступають наступного року до МГУ, у той, що повинен відкритися на Ленінських горах. Тільки про факультет не могли дійти згоди: Андрій наполягав на геологічному, Макар – на лісотехнічному, мовляв, уже й дідові пообіцяв. Хлопці сперечалися, переконували один одного, не знаючи, що лісотехнічного факультету в МГУ немає; сперечалися, не підозрюючи, що життя часто повертається неочікуваним боком.

Юнаки, згадавши дитинство, ще більше здружилися. По-дорослому допомагали Макарові підготуватися до іспитів, щоб не згаяти рік і разом вступити до МГУ. У вільний від обходів кордону час гості засиджувалися біля діда, слухали нескінченні оповіді про давнє життя, про громадянську війну.

І, звичайно ж, про тайгу, про яку він знав те, чого в книгах не прочитаєш і про що міг без утоми говорити годинами.

Полюбили хлопці діда й тайгу, а паролем стала стареча приповідка: «А-а нумо, внуко, по-одь сюди: я т-тє-є, баламута, наскрозь вид-дю…» Особливо часто гості намагалися побачити один одного «наскрозь» у лазні. Жар стояв неймовірний. Віник немилосердно лупцював спину й боки, розливаючи дух не тільки берези, ялини, модрини, полину та інших невідомих їм ароматів, але й пахощі рідкісного тут дуба та «заморського» евкаліпта, який не ріс у цих холодно-студених краях і який привозили старому з Європи та Кавказу геологи або інший вдячний люд. Жар проймав до кісток і печінок, та вимовлена співучо приповідка допомагала легше витримувати добровільне катування… Найчастіше через свою худорбу «онуком-баламутом» виявлявся Андрій. Дивлячись, як брата повертають перед віконцем, Макар згадував нещодавню ненароком підслухану розмову дорослих…

– Шкода, що Андрійко зовні не нашого кореня-племені – кволий, – у голосі діда чулося співчуття, жалість й одночасно ревнощі, ті особливі непередавані ревнощі за близьку людину, якою хотілося б пишатися й сказати при нагоді по-простому: це мій молодець, мовляв, знай наших…

– Не корінь-плем’я винні, батьку, – зітхнув Кузьма Федорович, і обличчя його, незважаючи на густу бороду, як і зазвичай, здавалося неживим через деформовані в катівнях гестапо вуста, що складалися в щілину лише під час їжі або розмови.

– Знаєте, батьку, як довелося під час окупації, – вступила в розмову невістка. Її карі очі мимоволі заблищали при спогаді про ті потойбічні дні. – Андрійкові тільки рости… Організм молодий, «будматеріалу» просить, а наші засіки… Працювати на фашиста совість не дозволяла. Добре, вдалося вирватися в село. До неньки. У місті б зовсім… – жінка замовкла, опустила очі, що раптом заблищали, і видихнула, простогнавши: – Та що говорити, батьку, коли тут, на кордоні, Андрійко вперше м’яса досхочу наївся… А так він тямущий. Наш…

Від слів тітки Макар повів крутими плечима, глитнув слину; під грудьми раптом засмоктало, як буває ввечері, коли тільки-но повернешся з тайги, а піч дихає наваристим духом. Він покосився на стіл, де від обіду стояли ситі залишки в чавунцях. Тут, у глушині, теж доводилося несолодко. Багато чого не вистачає й зараз. Особливо відчував убогість їхнього життя, коли гостював у Льонька, а тим паче в Герки. Щоправда, вперше, коли хлоп’ям потрапив до міста, мало звертав уваги на квартири товаришів, але востаннє щось неприємне сколихнулося в грудях. Обвіяло холодком… У світлиці діда та бабусі немає ні горіхових гарнітурів, ні килимів на стінах. Про трофейний справжній кіноапарат і поготів мовчить. Піаніно. Магнітофон – то дивина. Але про їжу на кордоні не думали й у найтяжчі для країни дні. Тайга, тільки не лінуйся, годувала їх і сім’ю Льонька, та й гостей бабуня з матір’ю завжди знаходили чим вітати, коли ті заявлялися в їхню глушину… І на книги скаржитися гріх. Уся стіна в світлиці між вікнами віддана під стелаж.

Дорослі розмовляли про війну й катування, про повішених й облави, а Герка інколи сумнівався, що в книгах та кіно про звірства фашистів говорять правду.

– Це ж мистецтво – там завжди перебільшують, щоб вплинуло, – намагаючись не заважати дорослим, зашепотів Герка. – Правда, Андрюхо? Сам бачив! Своїми очима. Адже два роки під німцем ходив!

Андрій пополотнів, потім видавив ледь чутно:

– Про повішених, побитих, спалених – мовчу!! У нас по центральній вулиці Леніна, може, пам’ятаєш її, Макаре, та, що впирається в парк, фашисти вели нанизаних на дріт через щоки, наче риби крізь зябра, полонених, а по боках крокували автоматники із собаками… Така ось пропаганда…

Шепіт Андрія пролунав сильніше за вибух. Ніхто більше не сказав жодного слова, а Герка не наважився підняти очі…

– Треба ж так людину скалічити, що мати рідне дитя не пізнає, – раптом запричитала Тарасівна, обійнявши спочатку невістку, а потім притискаючись до сина, гладила йому обличчя, плечі, спину. – І щоб їм ір-р-род-дам ок-коян-ним у труні перевернутися, горіти в усіх казанах пекла, здохнути, горіти й жаритися в пеклі повік.

Макар крадькома глянув на дядька. Обличчя Кузьми Федоровича переорано сильніше, ніж спина діда, а приплющений і повернутий, як у боксера, ніс здавався зайвим на мертвому обличчі. Тишу світлиці порушувало схлипування старої; сльози котилися по щоках тітки – погляд її спрямований крізь вікно вдалину, на батьківщину, в ті місця, де в дні випробувань усе горіло й стогнало, здригалося й кричало, де на людей навалилося таке лихо,

1 ... 41 42 43 ... 146
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Амба. Том 1. Втеча», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Амба. Том 1. Втеча"