Книги Українською Мовою » 💙 Історичний роман » Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан 📚 - Українською

Читати книгу - "Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Хазяїн Чортового млина" автора Кулик Степан. Жанр книги: 💙 Історичний роман. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 82
Перейти на сторінку:
Розділ 21

Стемніло швидко... Виходила з воріт, небо за спиною наче пожежа палахкотіла, обіцяючи неабиякий мороз, а ось уже й зірки висипали безліччю холодних іскор, від одного погляду на які ставало ще холодніше. А наст під ногами навіть не хрумтів — а наполегливо й гидко скрипів, як висохла сходинка.

Марічка щільніше загорнулася в хустку, підняла комір і додала ходи.

Від хутора до батьківського будинку не так щоб далеко, версти три... якщо влітку і напрямки. А взимку, коли в полях намело так, що можна ненароком з головою в кучугуру пірнути, скоротити шлях не вийде. Добре, що дорога на Смілу була непогано вкатана і йти по ній було б легко, якби не перемети, що час від часу перегороджували шлях. Через них весь час доводилося збиватися з кроку, обережно перелазити через кучугуру або шукати, де обійти.

Так що до перших хат на околиці Заріччя молодиця дісталася тільки коли вечір уже остаточно поступився місцем ночі, а ніс і щоки замерзли так, що двічі доводилося розтирати снігом, щоб не обморозити.

У більшості будинків навіть світло згасло. Взимку люди швидко вкладаються на спочинок. Робити нічого, а розповідати дітям казки перед сном або займатися тим, для чого Господь розділив людей на чоловіків і жінок, можна і в пітьмі. Навіщо даремно свічки палити — вони гроші коштують? Теплиться лампадка під іконою, дотліває жар у печі — і добре. Не нитку в голку вселяти…

Проте вікна батьківського будинку ще світилися.

Сірко, впізнавши її, не став піднімати шуму, а лише тицьнувся носом у коліна, замітаючи хвостом і випрошуючи ласку. Марічка нахилилася і поскребла пса за вухом. Одночасно, заглядаючи у віконце. Домашні вечеряли. Батько з її сестрами та братом сиділи за столом, а мати якраз підносила казанок.

Стукати не стала — додому прийшла, не в гості. Двері теж не заскрипіли, батько завжди стежив за цим, казав, що від скрипу незмащених петель у нього зуби ниють. Тож побачили її лише після того, як молодиця обтрусила сніг із чобітків, увійшла у світлицю та привіталася.

— Доброго вечора, мамо. Доброго вечора, батьку.

— Ой, лишенько, доню! Ти? — сплеснула руками мати. — А чого так пізно? Чи трапилося що?

— Сталося, мамо… — не зволікала з новинами Марічка. — Моя хата згоріла.

— Ой! Ой! Біда яка! — метнулася мати до неї, хапаючи Марічку за руки. — Зовсім згоріла? Як же це сталося? Ти сама як? Ціла?

— Запитай ще: чи жива? — пробурчав батько. — Розквокталася... Ану, цить, сорока-ворона! Краще узвару гаряченького налий. А ти, доню, сідай до грубки. Бачу, змерзла? Мабуть, міцніє морозець. Захід сонця який малиновий був.

— Міцніє… — Марічка обережно помацала кінчик носа.

— Руками не лапай. Як маленька… Забула, як воно щипає, коли від морозу відходить? Та не стій стовпом. Присядь уже... А ви,— подивився на молодших сестер,— якщо повечеряли, то марш спати. І щоб ні звуку.

— Дай я хоч обійму їх, не бачилися скільки. Он як підросли... — зробила крок до столу Марічка.

— Завтра наобнімаєтеся, — не схвалив її заміру батько. — Ти х з морозу. Застудиш малих. Не втечуть за ніч. А ви — кому сказав, марш на припічок!

Сперечатись із батьком навіть не варто починати. Остап Комар був людиною твердою, з важким характером і терпіти не міг, якщо щось робилося не по його слову. Але при цьому завжди був справедливий, до дрібниць не чіплявся і даремно нікого не лаяв. Особливо дружину та дітей, у яких душі не чаяв. А суворість напускав надмірну, щоб ті не відчули його слабкість і не сіли на шию.

До цього всі давно звикли і ніколи не суперечили. Навіть Тарас, що вже майже врівень із батьком виріс, та й у плечах не набагато вужчий, а на щоках перший юнацький пушок темніти почав. По очах було видно, що йому теж хочеться щось сказати, але хлопець розважливо мовчав і не ліз під гарячу руку.

— Та що ж ти ніяк не перестанеш бурчати, борсуку старий?! — все ж таки спробувала вгомонити чоловіка мати, крадькома витираючи сльози, що підступили на очі. — Хіба не чув? Біда у доні нашої! Хата згоріла!

— Яка ж то біда, коли сама жива? — хмикнув батько. — А хата що... Стіни цілі? — глянув на дочку.

Марічка кивнула.

— Ну от… — батько дістав кисет та люльку. — Ліс поруч. Балки та крокви дня за три зробимо. Якщо сильно замело — запитаю, може, у кого готовий матеріал є. Потім віддам. А баби тим часом тростини наріжуть… От якраз до Різдва і буде хата як нова. То ж в якого біса сльози лити? А тобі, стара, аби кудахкати та зойкати. Розкажи, доню, краще, як ти примудрилася посеред зими хату спалити?

— Підпалили мене… — розімлівши від тепла грубки, позіхаючи, промовила Марічка. У рідному домі їй стало так затишно і добре, що повіки самі поважчали.

— О Боже! Пречиста діва та святі угодники! — знову схопилася мати. — Та що ж це робиться? Та де ж таке бачено?! Та як же ж це так?!

— Ти вгамуєшся сьогодні чи тобі рота зав'язати? — грюкнув кулаком по столу Остап. — Слова не дасть промовити.

— Мовчу, мовчу… — мати бочком підсіла до Марічки і обняла її за плечі, продовжуючи при цьому щось тихенько бурмотіти.

— І хто ж це вчинив?  Хто палій? Бачила?

— Ні, — хитнула головою Марічка. — Я в хаті замкнулася... Але чула, як один другого Тихоном називав. І того іншого голос знайомим здався. Тихона Луця. Того, що в помічниках купця Мухи ходить. Рябий такий…

‍​‌‌​​‌‌‌​​‌​‌‌​‌​​​‌​‌‌‌​‌‌​​​‌‌​​‌‌​‌​‌​​​‌​‌‌‍
1 ... 42 43 44 ... 82
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан» жанру - 💙 Історичний роман:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Хазяїн Чортового млина, Кулик Степан"