Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Петлюра. Боротьба 📚 - Українською

Читати книгу - "Петлюра. Боротьба"

257
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Петлюра. Боротьба" автора Максим Анатолійович Бутченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза / 💛 Фентезі. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 64
Перейти на сторінку:
як немовля. Крапельки сліз з’явилися біля його очей і миттю перетворилися на тонкі цівки, які почали так швидко стікати зі щоки, що він не встиг їх змахнути.

Увечері того ж таки дня в приміщенні Київської опери пройшов Трудовий конгрес, на який з’їхалося 350 делегатів з усіх кінців У.Н.Р. і З.У.Н.Р. На сцені стояв великий золотистий тризуб і п’ять оксамитових крісел, прикрашених мідними нитками. Вийшло шість директорів — Винниченко, Петлюра, Макаренко[22], Швець[23], Андрієвський[24], Петрушевич[25]. Зала вибухнула оплесками, овації здіймалися в повітря, ніби зграї птахів. Конгрес ухвалив рішення передати владу Директорії до того моменту, поки не буде обрано парламент. Потім має бути створений Кабінет міністрів і обраний прем’єр. Петлюра зі сцени заспокоював: оборона Києва тверда, наче сталь, і Антанта вже висадилася в Одесі — 50-тисячна армія поспішає на допомогу. Ці слова надихнули всіх, тому над головами витав вітер піднесення і надії. Думали, усі думали, що нічого більше поганого не трапиться, а республіка сильна, як ніколи. Після конгресу — розкішний банкет, який мав переконати киян, що все під контролем.

Цей день закінчився пізно. Петлюра сидів у напівпорожній залі з келихом шампанського, стомлено дивився, як офіціанти розносять таці. Прикрашене жовто-блакитними стрічками, свіжими квітами й оксамитовими полотнищами приміщення виглядало святково, навіть незвично для цього часу. Гості майже всі розійшлися, делегати поспішали додому, директори йшли до готелів, а міністри допивали вино й чинно розходилися з дамами. Втома налягла на Симона Васильовича, ніби стопудовий прес, тому він сидів на стільці й згаслим поглядом ковзав по залі. На душі було спокійно. Він ліниво піднімав келих, глибоко видихав, намагаючись уповільнити перебіг цього тягучого, насиченого вечора.

— Симоне Васильовичу, а чому на самоті? — почувся голос.

Петлюра повернув голову — перед ним стояв Олександр Петрович Греков[26], військовий міністр. Зовнішність у нього була доволі примітна — лиса голова з гострою борідкою і сервантесівськими вусами робили його схожим на іспанського кабальєро. Він усміхнувся і став іще дужче схожим на мешканця півдня.

— На тебе чекаю, друже мій, — усміхнувся у відповідь Симон Васильович.

— Правда? Навіщо? — здивувався Олександр Петрович.

— Жартую. Я втомився. Ось збираюся встати й піти додому, — сказав Петлюра.

— Та це, брате, найлегше, що можна зробити в нашій ситуації, — промовив Греков.

— Ну, не так уже все й погано. Київ збережемо, Олександре Петровичу, — продовжив Симон Васильович.

— Ох, не хочу передвіщати грозу, але поміркуй сам: 12 січня більшовики захопили Чернігів, 13 січня — Глухів. Полтаву можуть знову взяти. А на півдні… Господи, не доведи! Отаман Григор’єв не бажає підкорятися наказу Антанти й відходити від Миколаєва та Одеси. Ось-ось — і він збунтується, — пробурчав Греков.

— Але ж прийдуть французи й допоможуть. Ти малюєш занадто темну картинку, — заперечив Петлюра.

— Не темну, а справжню. Щойно сьогодні надійшли відомості, що Антанта підтримуватиме білих, — проскрипів міністр.

— Як же так? Чому не доповіли? — обурився Петлюра.

— Не було змоги. Наші західні друзі виявилися зовсім не друзями, — Олександр Петрович зітхнув.

— Це ж… Не повинно… Як вони могли, — Симон Васильович намагався зібратися з думками.

— Бачиш, я ж розумію, що населенню знати про це не потрібно, бо ми на волосинці від тотальної поразки, — також похмуро промовив Олександр Петрович.

— Східний фронт під командуванням Коновальця повинен вийти на Чернігів і Полтаву, — спробував посперечатися Петлюра.

— Ні, Симоне Васильовичу. Хмари згущуються. Нам залишилося тільки молити Всевишнього, щоб нас не розгромили повністю, — сказав Греков, а відтак розвернувся і пішов.

Петлюра поставив келих на стіл, ошелешено дивився в могутню спину міністра, хотів було гукнути його, та не став. Як же так? Адже здавалося, що все вже буде добре, що з європейською підтримкою вони впораються. Ні, не можна вірити людським чуткам, бо люди суперечливі за своєю суттю. Кожен може базікати, скільки йому заманеться. Симон Васильович не розумів, що йому тепер робити. У напівтемряві, бо світло вже вимкнули, сидів самотній збентежений чоловік, курив, і ледь помітна червона цятка його цигарки розгоралася, а потім повільно гасла.

За п’ять днів Петлюра їхав в автомобілі, який продирався крізь густі снігові замети. Скло в машині все обмерзло. Симон Васильович подмухав на мереживні захололі візерунки паморозі, потер пальцями, поки не з’явився маленький нерівний кружечок. Весь світ виявився замкненим у ньому — широкі київські вулиці змінилися похилим спуском з пагорбів, потім масивними арками Миколаївського ланцюгового моста; ще далі — на Слобідці, уздовж води ліпилися низенькі дерев’яні будиночки з трохи скошеними дахами, схожими на зсунуті шапки. Поодинокі перехожі з’являлися в цій овальності крижаної кірки на склі, миготіли змарнілі фігури старих, що стояли в полі з кривими палицями; дітей, які весело спускаються з горбатого пагорба й кидаються сніжками; жінок, що тягнуться до протоків Дніпра з великими торбами білизни…

Петлюра їхав у Бровари — саме там зосередилися позиції січових

1 ... 42 43 44 ... 64
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Петлюра. Боротьба», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Петлюра. Боротьба"