Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

322
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 42 43 44 ... 98
Перейти на сторінку:
ґазда, да­ти крас­ний руш­ник.

- Та що вже ка­за­ти! - відповіла на­суп­ле­но.- Мені прис­нив­ся дур­ний Ілія…


- Що-о?…


- Дурний Ілія снив­ся мені! Та­же знаєте йо­го, ру­до­го па­руб­ка від то­ва­ру у па­на! Він, щез би, прис­нив­ся мені!


Пані пи­са­ре­ва ду­же зди­ву­ва­ла­ся. Се му­си­ла бу­ти якась по­мил­ка. Оця ро­зум­на, ро­бу­ча дівчи­на, ся - так ска­за­ти б - ґазди­ня, во­на не мог­ла діста­ти то­го дур­но­го, прос­то­го па­руб­ка за чо­ловіка. Хоч би се й сам сон заз­на­чив, і хоч як во­на все у сни віри­ла, сим ра­зом не мог­ла повіри­ти.


- Може, ти не зро­зуміла доб­ре сну, Домнічко? Мо­же, тобі по­ка­за­ло­ся уві сні більше хлопців, а ти не спам'ята­ла доб­ре са­ме тобі суд­же­но­го?


- А бігме, що ні! Я доб­ре знаю, що се був Ілія! - відповіла за­жу­ре­но і зітха­ючи Домніка.


- Та як же він тобі снив­ся? - ви­пи­ту­ва­ла нес­покійно пані пи­са­ре­ва. Обіця­ний їй у да­рун­ку руш­ник зда­вав­ся вже втра­че­ним. Домніка вповіда­ла:


- Я бу­ла ніби десь у го­роді. Не в панськім, а в якімсь іншім, чужім, і там бу­ло ду­же гар­но й зе­ле­но. Крізь нього ве­ла од­на ву­зенька сте­жеч­ка.


Вона, Домніка, ро­би­ла в го­роді, ніби пе­ре­сад­жу­ва­ла щось. Притім сни­ло­ся їй, що пог­ля­ну­ла на стеж­ку й по­га­да­ла собі: «На тій стежці доб­ре бо­со­му хо­ди­ти. Во­на та­ка чис­та й гар­на, мов шов­ко­вим віни­ком зме­те­на».


- Оце по­га­да­ла я собі. І ко­ли я собі оце га­даю, див­лю­ся на­раз, а на стежці стоїть склян­ка з во­дою. А потім див­лю­ся, а стеж­кою пе­ре­хо­дить який­сь пан. Він не ру­шив склян­ки з во­дою і пішов дальше.


«Оце тобі не по­дасть склян­ки»,- по­ду­ма­ла я собі, бо я все про те ду­ма­ла. І на­раз по­ба­чи­ла я пе­ред со­бою дур­но­го Ілію.


«Пий пи­во»,- ка­же він мені й по­дав ве­ли­ку склян­ку пи­ва, та­ку, на яких іде в місті по дві, і які я все для сво­го па­на при­но­си­ла. Я відвер­ну­ла­ся від нього і ска­за­ла: «Пий ти собі сам пи­во: я не п'ю пи­ва!» На те ка­же він мені: «Здійми нак­рив­ку зі склян­ки й по­ди­ви­ся, що там є!»


«Ти бре­хун, Іліе! - ка­жу я йо­му.- У склян­ках від пи­ва не­ма во­ди!»


«Подивися, за­ки ска­жеш, що я бре­хун! - ка­же він на те мені.- Чи я те­бе ба­га­то разів об­бріху­вав? Чи я те­бе об­бре­хав, як ка­зав, що маю ку­сень по­ля під лісом ко­ло Гри­горія, Рахіри­но­го та­та? (А він по­ле має, пані пи­сар­ко,- до­да­ла побіжно Домніка). Чи я бре­хун?»


На те підно­шу я нак­ри­воч­ку від склян­ки, а в ній - во­да.


«Можеш ви­пи­ти ту во­ду! - ка­же він.- Во­на свіжа та й чис­та, а відтак піде­мо в та­нець».


А я взя­ла склян­ку і ви­пи­ла во­ду. Ви­пи­ла що до кра­пельки. Відтак див­лю­ся за ним, а дур­ний сміється:


«Ти доб­ре зро­би­ла»,- ка­же. Ко­ли я на нього хотіла нас­ва­ри­ти, див­лю­ся, а йо­го вже не­ма. На тім місці, де він сто­яв, стоїть ли­ше ве­ли­ка боч­ка з дощівкою. Відтак виділа я ще ба­га­то-ба­га­то скля­нок, виділа зе­лені де­ре­ва в са­ду й інші речі - і се бу­ло все.


- А чо­ловіка не виділа вже жод­но­го більше? - до­пи­ту­ва­ла­ся жур­ли­во пи­сар­ка.- При­га­дай собі! Уві сні за­бу­вається ду­же час­то не од­но!


- Скажіть мені, що з сього має бу­ти? - пи­та­ла­ся замість усього дівчи­на.


- Кажу… чо­ловіка не виділа більше жод­но­го? - пов­то­ри­ла своє пи­тан­ня пані пи­са­ре­ва.


- Ні, не виділа ніко­го більше! - відповіла смут­но дівчи­на. Во­на ди­ви­ла­ся без­рад­но на пи­сар­ку і мов­ча­ла.


- Але ти яко­гось па­на ба­чи­ла, Домнічко!


Домнічка здвиг­ну­ла глум­ли­во пле­чи­ма.


- Та що мені з то­го прий­де? Він не по­дав мені во­ди, та й вже пан не зас­ва­тає ме­не!


Пані пи­сар­ка по­ка­за­ла пре­важ­не, по­бож­не ли­це і ска­за­ла уро­чис­то:


- Як бог дасть, так і бу­де! Мо­же, ти аж на дру­гий рік відда­си­ся; сон не зна­чить нічо­го, хоч би тобі не зна­ти що сни­ло­ся…


-А я б та­ки хотіла зна­ти, що з сього має бу­ти! - нас­то­юва­ла Домніка на своїм, див­ля­чи­ся по­важ­но до­пит­ли­вим пог­ля­дом пи­сарці в ли­це.- Що з сього має бу­ти?


На те відповіла пи­сар­ка:


- Треба ще раз на бла­говіщен­ня пос­ти­ти, тоді вже на­пев­но довідаєшся, що те­бе че­кає!


На та­ку відповідь поцілу­ва­ла потіше­на Домніка пи­сар­ку в ру­ку і пішла…


Дві неділі пізніше по­чув­ся увечір в че­ля­динській двірській кухні здав­ле­ний плач, а рад­ше рев, що сти­хав, то зма­гав­ся. Са­ме в ту по­ру всту­пи­ла Марійка до кухні. Шу­ка­ла Домніку. Ма­ла дві красні кур­ки на про­даж і, не хо­тя­чи вез­ти­ся з ни­ми дру­го­го дня на торг, прий­шла пос­пи­та­ти­ся, чи не за­ку­пить їх пані.


Зачувши в сінях пе­ред ку­хон­ни­ми две­ри­ма все­ре­дині плач, спи­ни­ла­ся. Що там зай­шло? Би­ли ко­го? Хтось пла­кав, не­на­чеб йо­му сер­це роз­ри­ва­ло­ся… Зда­ва­ло­ся, од­на-одніська осо­ба бу­ла там. Во­на по­тис­ну­ла за клям­ку і увійшла до­се­ре­ди­ни. Кух­ня бу­ла сла­бо освіче­на. Під стіною, на довгій лавці, що ся­га­ла від печі до две­рей, ле­жав на жи­воті на цілу свою дов­го­ту Ілія і, підклав­ши під ли­це ру­ки, пла­кав гірко.


При вході підняв тро­хи го­ло­ву вго­ру і гля­нув на неї. По­ба­чив­ши, що се чу­жа, заг­ра­бав ли­це на­но­во у ра­ме­на і, зітхнув­ши тяж­ко, за­мовк.


- Добрий вечір, Ілійко! - про­мо­ви­ла Марійка в добрім, несміливім тоні, спи­нив­ши­ся по­се­ред пе­карні. - Чи не­ма тут Домніки?


- Най її кольки пірвуть! - зак­ляв хло­пець, не підво­дя­чи об­лич­чя з рук.


- Ей бо­же, Ілійко, а вам що та­ко­го? - клик­ну­ла з пе­ре­ля­ком Марійка, прис­ту­па­ючи близько до хлоп­ця.- Що вам Домніка вин­на?


- Що во­на мені вин­на? - відповів він, підво­дя­чи го­ло­ву вго­ру.- Во­на з ме­не сміх пус­ти­ла! Я сва­тав її, а во­на ме­не відки­ну­ла! Те­пер з ме­не всі сміються!


При тих сло­вах упус­тив го­ло­ву на­но­во на ру­ки й роз­ревівся вго­лос.


Марійка мов­ча­ла хви­лю, див­ля­чись по­важ­но на хлоп­ця, а відтак сіла не­да­ле­ко нього на стілець і за­ду­ма­ла­ся.


Ся спра­ва зай­ня­ла її.


Ілія був си­ро­тою. Не ду­же вже мо­ло­дий, хоч мо­лод­ший від Домніки, і не ду­же-то муд­рий. У війську не слу­жив, бо не взя­ли йо­го. Мав два мор­ги по­ля. Був усе у службі і наск­ла­дав тро­хи гро­шей, не був пи­як і не крав, і як роз­ду­ма­ти, то був зовсім по­ряд­ний па­ру­бок.


Розуму не бу­ло в нього ду­же ба­га­то, але в яко­го чо­ловіка пре­ба­га­те ро­зу­му, в то­го не все жінці ду­же доб­ре. Сам не знає, чо­го від жінки ви­ма­га­ти. Во­на лю­би­ла Домніку і бу­ла б їй усього доб­ра ра­да, як рідній сестрі. Відчу­ла, що їй при­па­ла в оцій справі якась діяльність, і що на цілу спра­ву не мож­на бу­ло не зва­жа­ти.


- Коли ви

1 ... 42 43 44 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"