Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Амба. Том 1. Втеча 📚 - Українською

Читати книгу - "Амба. Том 1. Втеча"

256
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Амба. Том 1. Втеча" автора Влад Землянин. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 43 44 45 ... 146
Перейти на сторінку:
людину до смерті тривожать, схибити не дають; а в іншого – все життя щербате, на пилку схоже. Совісті – ні на гріш… Одне слово, моя провина. Не вберіг друга… Там, у тайзі приморській і схоронив. А на згадку – рубці звірюки нажив докупи із семенівськими, та ніж залишився ось цей. Ним же й могилу рив до вечора, тому що ослабшав від крові…

Старий звично потягнувся до піхв на поясі, довго мовчав, перекладаючи ніж з однієї долоні в другу. Інколи кістляві пальці обмацували потертий чохол, дерев’яну рукоятку з бронзовою болванкою на кінці. Кілька разів він кидав на сина й онуків задумливі погляди, потім, ковтнувши клубок, що підступив у горлі, захрипів:

– Гарний клинок завжди знадобиться… Сталюка, здається, самурайська. Що на полюванні, що в… – старий, знову помовчавши, додав зовсім тихо: – Що в лісотехніку аль у геологію. Не знаю, що ви там з Андрійком виберете…

У світлиці запанувала тиша. Раптом у ходиках вище циферблата відкрилися дверцята. Із них вискочила зі світло-сірими зобом та грудкою зозуля; жодного разу не моргнувши жовтуватими очима, розмірено відрахувала час і сховалася в гнізді залізному. З першим «ку-ку» губи пораненого здригнулися, заворушилися, але він і собі не зізнався, що відраховував: години, дні, місяці чи роки.

– Ну та гаразд. Вирішувати треба. А як вирішувати, коли глухий кут… – повільно продовжував старий, немов повільністю мови й рухів міг розтягнути швидкоплинний для нього час. – Ти, Кузьмо, вже пробач батька: за звичаєм ніж потрібно б тобі, як синові, передати, однак ні до чого він тобі. У школі аль удома картоплю чистити? Гарна річ, хоч ніж або рушниця, не повинна без діла на стінці пилом припадати. Візьми лайку – без полювання псина пропадає…

– Про що розмова, батьку! Мені ніж і справді хіба що на стінку. Таким і картоплю не з руки чистити…

– Знаю, Андрійку, коли підеш у геологію тайгою швендяти – ніж тобі в саму пору, – роздумливо мовив старий, дивлячись на внука з України.

Андрій не встиг усвідомити сказане, як знову долинув той же роздумливо-глухуватий голос:

– Як розібратися, коли в облогу[21] потрапив, а по-міському – швидше за все в глухий кут. У кільце. Так що, внуку, не тримай на діда зла. Не рубати ж на двох таке добро?! А лісотехнічний – та ж геологія.

Витягнувши з піхв клинок, старий, ніби тримав у руках живу істоту, ласкаво погладив синювате лезо, провів ним, наче гострячи об долоню з обох боків, і простягнув Макарові:

– Тому візьми, внуку…

– Ну-у-у навіщо? Чого це?! – Макар не зміг при всьому бажанні стримати радість і сумне тремтіння в голосі. Невже й справді дід дотоптує свою стежку? Юнак добре знав не лише безцінну вартість ножа, але й те, як дорожить справжнім клинком кожний мисливець. Не раз чув, як сторонні пропонували за ніж «в-ве-елик-кі-і» гроші або просили обміняти на коштовну річ. – Не на часі розмова, діду. Він ще тобі слугуватиме.

– Бери-бери… Знаю, що кою. – Старий дотягнувся до внука і вклав йому в долоню ніж. – Користуйся. Тільки запам’ятай: ніж до обміну й продажу, як говорила одна людина, не пристосований. Потім синові віддаси, – мисливець помовчав і додав зовсім тихо: – Якщо заслужить…

– Діду, а який він, дядько Макар? – притискаючи до грудей ніж, онук квапливим запитанням намагався приховати несподівану радість. Тільки сьогодні зрозумів, на честь кого його назвали. – Чому ти про нього ніколи не розповідав?

– А, тезко-о твій, – протягнув старий, – та чого отут розповідати? Справжня людина. Про таких удегейці говорять: «У ньому дух амби живе». Амба – по-нашому тигр. Уторопав? Амба!!! Значить, гордий і сильний! Візьміть, приміром, рись: набагато дрібніша за амбу, слабкіша, але не стільки хитріша, як капосніша, тому що стрибає ззаду й завжди підступно. Так і людина: погану важко розпізнати – прикмети ж немає, а ноги й голова на місці. Як мовиться, амба смугаста зверху, а людина – зсередини. Одне слово, світлої душі був мій Макарчик! Людина!

– Такий уже світлий, без єдиної цяточки? – зазираючи дідові в очі, запитав Андрій. – Виходить, не в кожного щербинки бувають?!

Щось у голосі онука змусило замислитися. Світлий, без єдиної цятки Макарчик для дітей занадто високо стоїть-світить, недосяжний, а тому наче не потрібний. Щоб виграти час, Федір Корнійович потягнувся за кисетом, набив люльку, але, як і завжди, не запалив, відкашлявся й ще повільніше, ніж звичайно, поважно загудів зненацька зміцнілим голосом:

– За всіх не поручишся… Та й не кожен відкриється! А в Макарчика щербинка була. Пам’ятаю ще шибайголовою таким, – старий підняв руку на рівень стола, – учився на коні їздити, та все просився на Буланого. А жеребець швидкий, із норовом. «Зажди, зажди, синку», – стримував батько, але якось відлучився на день – Макарчик на коня. Разів шість злітав стрімголов. Розлютився – ланцюгом молоснув жеребця. Хотів по спині, а ока як не бувало. Повернувся батько, погладив сина по голові й ласкаво додав: «Браво, хлопче! Ти б і друге вийняв. Тварина – вона німа. Все стерпить. Так і далі живи. Підучися на живності, а там і за людей візьмешся, мовляв, знай наших!» Зрадів спочатку Макарчик: не шмагали, не сварили, але коли потекли роки – хоч із дому тікай. Одноокий усе нутро вивертає. Просив син продати коня, а батько йому: «Кому він нужон каліка… Хіба що на м’ясо? Та й не допоможе тобі це, коли совість шепоче…» Так і росли разом: Макарчик мужніє, сил набирає, а Одноокий – хиріє.

– Виходить, не нашкодиш – людиною не станеш?! І не буває все-таки безгрішних людей? – запитав Герка.

– Чому ж? У житті, як і в природі, всілякі

1 ... 43 44 45 ... 146
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Амба. Том 1. Втеча», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Амба. Том 1. Втеча"