Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Останнє літо 📚 - Українською

Читати книгу - "Останнє літо"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Останнє літо" автора Костянтин Михайлович Симонов. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 43 44 45 ... 201
Перейти на сторінку:

Сказав, що один такий випадок за його пам’яті вже був. Отже, може бути й другий. А як куля влучила саме в долоню — це вже безглуздя війни! Може, з надміру молодих сил потягся, руки розвів — ось тобі й куля в долоні. Коли пошукати, може, десь там і куля ця знайдеться.

— Додаткове слідство почали? — вислухавши все це, спитав Ільїн.

Євграфов знизав плечима:

— Що поодинокі постріли трасуючими в ту ніч з німецького боку в районі цієї роти були, це вже додатково з’ясували — підтверджується. Вважаю, що на цьому слідство можна припинити. А кулю шукати — навряд чи знайдемо: не в кімнаті стріляли. Якщо тільки накажете всією ротою лазити…

— Облиште свої жарти! — вловивши іронію в словах Євграфова, сердито сказав Ільїн. — Як не треба — то не треба! А коли б заради честі полку потрібно було — сам лазив би й шукав!

— Це зрозуміло, — мовив Євграфов, — а я все-таки сам собі тепер заднім числом радий, що в це не повірив.

— Ти не повірив, а я повірив, — сказав Ільїн. — Чомусь здавалося: біда біду тягне. Цілий день сьогодні з думки не йшло. Сам би, здавалося, вгатив йому кулю в лоба за таку пляму на полк!

— При чому тут полк, — сказав Завалишин, — коли він усього лише три дні, як до полку прибув.

— Всього лише три дні, як прибув! Цікаво, як би ти в політдонесенні пояснив? Коли б не прибув, а вже твій! Усі розуміють, що іще не твій, а все одно твій. Якщо поповнення прийде, і його першого ж дня — у бій, і все як по маслу — успіх, і люди живі зостались, і ордени їм належать, що ж, може, втримаєшся їх нагороджувати? Ці, скажеш, ще не мої, ще й двох днів нема, як прийшли, рано їм ордени давати! Щось не чув я цього ще ні від кого! І від тебе також.

Ільїн зазирнув у кухоль Євграфова й налив йому чаю.

— Пий! І досі, як згадаю того старшину, руки сверблять. І вдень, і уві сні. А тут, боронь боже, ще й цей прошпетився б.

— Гаразд, — сказав Завалишин. — Годі переживати!

Що було — те було! Зате все життя не забудемо, як ушістьох з членом Військової ради фронту, з членом Військової ради армії, з начальником політвідділу армії, з замполітом дивізії в такому, можна сказати, товаристві, серед білого дня, повземо з тобою на животах у бойову охорону і від страху за начальство, може, тільки богу не молимось! Є що згадати!

Та Ільїн навіть не всміхнувся.

— Не заперечую, хоробрий, — сердито сказав він про Львова. — Але однієї німецької міни на всіх нас тоді цілком вистачило б!

— Дурило він! — зло відрубав Євграфов, що досі сидів мовчки. Його пласке, широке обличчя, що здавалося перед цим Синцову таким спокійним, налилося кров’ю від напруження, з яким він намагався стриматись. Але не стримався — вихопилось.

— Про кого це ти? — всміхнувся Завалишин.

— Про того, про кого треба. Ви цю хоробрість тут уперше побачили, а я її ще на Тамані бачив, коли через нього по всій протоці безкозирки та пілотки… Бачив його там, як він на березі розпоряджався до кінця! На біса мені його хоробрість, коли з усього нашого підрозділу тільки двоє живими на камері випливли! В одному дві кулі, в другому — три. Півроку по госпіталях згадував його хоробрість, поки до вас не потрапив.

— Ніколи не чув від тебе цього, — сказав Завалишин.

— Почув — і забудь.

— І забуду.

Євграфов допив чай і, не мовивши більше ні слова, підвівся.

— Куди ти? — спитав Ільїн.

— Спати піду. Стомився.

Надівши пілотку й шинель, Євграфов не прощаючись вийшов з будиночка.

— Скільки йому років? — спитав Синцов у Ільїна.

Досі він сприймав Євграфова як людину немолоду і ніколи не задумувався, скільки ж йому років.

— Сорок два, — сказав Ільїн.

— А звідки він, де був до армії?

— Ти його не спитав, коли комбатом був? — стрепенувся Ільїн.

— Ні.

— Ну і я не спитав. Що сам про себе скаже — за те й спасибі. Пора вже спати? Зараз Іван Овдійович зі столу прибере, дві лави тобі зсунемо, сінник є, постіль теж є…

Ільїн потяг до вуха телефонну трубку, що затріщала несподіваним зумером.

— Ільїн слухає… Здрастуйте, товаришу перший… У мене… Нічого з ним не робимо, спати збираємось… Єсть!

— Командир дивізії дзвонить, — сказав Ільїн, передаючи трубку Синцову. — Говори, тебе просить.

— Синцов слухає.

— Що, вже зараз лягаєте? — спитав у трубці голос Артем’єва.

— Зібрались.

— Не вийде. Наказано, щоб ти до ранку прибув у штаб армії. На півгодини заїдеш до мене — хочу тебе побачити, — і відправлю далі. А до мене тебе Ільїн доставить. Він і трофейний «опель» прихопив, і водій є…

Дай трубку Ільїну…

— Єсть, — сказав Ільїн у трубку. — Єсть… Буде зроблено…

Говорив усе це спокійним службовим тоном, та коли поклав трубку, обличчя в нього було ображене.

— Недобре це.

— Чому? — спитав Синцов.

— Командир полку запросив до себе в гості, а він забирає. Так не роблять.

— Пояснив, що мене в штаб армії викликають.

— Тоді інша справа. А чого?

— Не сказав.

— Може, підвищення хочуть дати, — напівсерйозно-напівжартома докинув Ільїн і, відчинивши двері, гукнув у темряву — Кутуєв, швидко сюди!..


Розділ восьмий

Дивізія стояла в обороні на широкому фронті. Зі штабу полка до штабу дивізії треба було їхати майже десять кілометрів без світла, бо останнім часом

1 ... 43 44 45 ... 201
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Останнє літо», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Останнє літо"