Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Чорна рада, Куліш П. 📚 - Українською

Читати книгу - "Чорна рада, Куліш П."

238
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Чорна рада" автора Куліш П.. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 43 44 45 ... 56
Перейти на сторінку:
що все порівну між миром поділять.

Гляне Петро, аж тут між мужиками тиснеться й Тарас Сурмач.


- І ти, - каже, - отсе супротив Сомка й панотця?


А той:


- Спасибі вельможному пану Сомкові! Спасибі й твоєму па­но­тцеві! Ви звикли обирати гетьмана тілько козацьки­ми го­ло­сами, а тепер і наш міщанський речник чогось на раді сто­їть! - да й потяг далі.


Ось уїжджають наші у саме колесо віщове. Узяли козаки од їх коні. Тут уже були самі козаки, так зараз і дали Гвинтовці д­о­рогу, а за Гвинтовкою й Петро з Череванем пробравсь. Ін­ші, зустрівшись, тисли Гвинтовку за руку. Він тілько, всмі­ха­ю­чись, кланявсь.


Гляне Петро, аж поміж старшиною козацькою тілько де-не-де видно у комірі червону стрічку: усе повипускали го­лубії. Ошибло його страхом: тут щось недобре ском­по­но­ва­но!


І Черевань щось помірковав. Обернувсь до Василя Нево­ль­ника:


- От, бгате Василю, яка тут чудна мода завелась на стьо­жки! У нас червоні, а тут - дивись - усе блакитні!


А той похитав головою да тілько:


- Ох, боже правий, боже правий!


Пробравсь Гвинтовка у саму перву лаву, між полковни­ки, сотники да осаули, судді полкові да обознії з хорунжи­ми. Тут і писарі стояли з каламарями й білим папером. Посеред колеса, - а колесо одзначили таке, що з одного краю до дру­го­­го ледві можна було що почути, якби пере­кликнутися, - так посеред колеса стояв стіл під турецьким килимом. На сто­лі лежала булава Брюховецького з бунчу­ком і корогвою. Сам Брюховецький стояв у голубому жу­пані перед своїх запорожців. Тут уже він був не той, що в Романовському Ку­ті: позирав гордо, по-гетьманськи, і ті­лько всміхавсь, узя­в­шись у боки.


Але ось крізь царський намет увійшов і Сомко з своєю ста­р­шиною - усі в панцирах і мисюрках, з шаблями й келе­пами, як до бою. У руках Сомко держить золоту булаву Бо­г­­данову; над ним розпустили хорунжі і бунчукові вій­сь­кову корогов і бунчук. Два тимпанники стали перед його з срі­бними бу­бна­ми.


«Гордий, пишний і розумом високий гетьман! - подумав Пе­тро. - Да на кого ти опираєшся, коли б ти тілько відав! Ди­я­вол давно вже одлучив од тебе вірнії душі!.. По тонкій кризі ступаєш ти на свого ворога... Жаль мені тебе, золота голово, хоть ти й перепинив мені дорогу!»


Так думав Шраменко, стоячи позад Гвинтовки. А кругом радного колеса крик і гомін такий, мов Чорне море грає. Од­нак почув Сомко, як закричали йому брюховці:


- Положи й ти булаву! Положи бунчук і корогов, перея­славський крамарю!


Сомко звелів ударити своїм тимпанникам у срібні бубни. Ущухнув трохи галас. Він тоді голосом чистим і поважним, мов у золоту трубу, протрубив:


- Не положу! Нехай скажуть мені мої підручники (і по­глянув гордо на обидва боки). А вас, голодранців, я не знаю, зві­д­ки ви втерлись між козацьке лицарство!


Боже! Як схопиться ґвалт! Інші вже совались із колеса на­перед, щоб зчинити бой; бо січовики, хоть прийшли й без оружжя, як сказав їм князь, да припасли по кийку під полою. Може б, без бучі й не обійшлось, да сивії діди, бать­ки січовії, стоючи перед братчиків, зупинили.


- Стійте, - кажуть, - діти, стійте, ладу ждіте!


А з боку Сомкового старий Шрам, стоючи у первій лаві, по­гля­нув на обидва боки, на своєї сторони старшину, да й ка­же:


- Бачте, діти, з ким нам довелось важитись за геть­ман­ство! Чи достойні ж сі буї вепри дніпровії, щоб трактовать з ними по-людськи? Шаблею ми з ними роз­правимось! Ша­блею та гарматами протверезимо сих п'я­ниць нікчемних!


Петро хотів би пробратись до панотця. Знав добре, що тут без лиха не минеться, так хотів заздалегідь пристати до не­ве­личкої купки вірних, що стояли круг старого Шра­ма з че­р­во­ними стрічками. Да вже не можна було те­пер жодним по­би­том протиснутись. А круг його стоять усе тії окаяннії зра­д­ці у блакитних стьожках да в голубих жу­па­нах і вже не бо­ю­чись голосно розмовляють.


- Ну, брате, - каже один, - дождали ми свого празника; бу­демо панами на Вкраїні! Нехай усяке козака знає!


- Над ким же ми пануватимем, - питає другий, - коли вся­ка душа буде рівна?


- Хто тобі сказав?


- А як же? Он, бач, тепер між козацькою старшиною бов­ваніють, наче гриби в траві, товстопикії бургомістри од мі­щан. А он пороззявляли роти на раду і мужицькі виборнії.


- Ге-ге-ге! Не знаєш же ти Івана Мартиновича. Я не таке чув, гуляючи вчора з його джурою. «Один, - каже, - тому час, що батько в плахті. Нехай повеличаються, як порося на ор­чи­ку, а там доволі з їх буде й греблі гатити. Буде кому па­но­ва­ти на Вкраїні і без мугирів. Івану Мартиновичу аби коза­цтво пригорнути до свого боку».


Як ось ударили голосно в бубни, засурмили в сурми. Ви­ходить із царського намету боярин, князь Гагін, з думними дяками. У руках царська грамота. Його підручники несуть царську корогов козацькому війську, кармазин, оксамит, со­бо­лі од царя у подарунок старшині з гетьманом. Усі посли, по-московському звичаю, з бородами, у парчевих соболевих турських шубах; на ногах у князя гаптовані зо­ло­том, вило­жені жемчугом сап'янці. Поклонились обом ге­ть­манам і ко­за­цтву на всі чотири сторони. Усі втихли, що чутно було, як бряжчали в бояр шаблюки на золотих лан­цю­гах коло пояса. Перехрестивсь князь великим хрестом, од лисини аж за по­яс, потряс головою, щоб порі­внялись си­вії патли, під­няв гра­мо­ту високо - два дяки йо­му руки піддержували - і почав ви­чи­товати царське ім'я.


Як ось, позад брюховців, сільська голота, не чуючи нічо­го, що читають, почала гукати:


- Івана Мартиновича волимо! Брюховецького, Брюхове­ць­кого волимо!


А Сомкове козацтво заднє собі, чуючи, що оглашають ге­ть­­маном Брюховецького, почало гукати:


- Сомка, Сомка гетьманом!


І по всьому полю зчинивсь галас несказанний. Тоді й пе­р­е­­д­ні бачать, що всі байдуже про царську грамоту, поча­ли ог­ла­шати гетьманів - усе ближче, все ближче, аж поки ді­йшло до самої первої лави.


- Брюховецького!


- Сомка!


- Не діжде свиноїзд над нами гетьмановати!


- Не діжде крамар козацтвом орудовати!


- Так от же тобі!


- Візьми ж і ти од мене!


І зачепились. Хто шаблею, хто києм, хто ножакою.


- Стійте, стійте лавою! - крикне Сомко на своїх. - Даймо ша­блями їм одвіт!


Хто ж виймає шаблю да горнеться до гетьманського бо­ку, а хто, ніби з ляку, тиснеться назад, кричучи:


- Не наша сила, не наша сила! До табору! Втікаймо до та­бору!


А запорожці схопили Іванця за руки да

1 ... 43 44 45 ... 56
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Чорна рада, Куліш П.», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Чорна рада, Куліш П."