Книги Українською Мовою » 💙 Пригодницькі книги » Царський пояс 📚 - Українською

Читати книгу - "Царський пояс"

239
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Царський пояс" автора Лідія Гулько. Жанр книги: 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 44 45 46 ... 49
Перейти на сторінку:
мовчання Скіл суворо мовив:

– Ти з’явився перед моїми очима без дозволу на те. Ти перервав розмову старших. За непослух сколоти карають дітей. Тільки через те, що ти син шановного Євстахія, що є нашим гостем, ми тебе вислухаємо. Однак попереджаю: не вигадуй. Говори тільки правду.

– Я правду кажу, – образився Мишко.

Щоб бути переконливим, він голосно кричав:

– Знайте: Скажений у новій гарній одежі. Його волосся і борода завиті гарячим залізним прутом. Скажений наглядає за рабами і кричить на них. А ще старійшина кмітливих передав для царя всіх царів важливого листа. Я хотів викрасти листа, але не зміг, бо заснув…

Крикливий голос Мишка враз опав. Сам він сполошився: «Чого я признався, що заснув. Діди мене висміють. Скіл мені не повірять».

Однак скидалося на те, що діди про нього забули. Бентежно зиркали один на одного, хитали головами. Шаман, місце якого праворуч вождя, кахикнув у кулак. Розважливо мовив:

– Син Євстахія подорожував до Ольвії. Він міг бачити у племені кмітливих нашого чоловіка. Сколоти не покидають свій рід, не переходять в інше плем’я. На такий поступок здатний лише зрадник.

– То правда, сколот вірний своєму роду до скону, – шамкотів столітній дідок. – З роду собак, дійсно, зник воїн. Він близький до тебе, Скіле. Всі гадали: чоловік пішов у похід. Повернеться з багатою здобиччю. А, виявляється, он що… Пристав до чужого племені. Пригадую, тоді саме вкрали царський пояс, що переходить до наступника вождя племені.

– Якщо не знайдемо царського пояса, нами буде верховодити той, у кого він зараз, – попередив жилавий вояка.

– Пригадую, Олум, син старшини племені кмітливих, змагався за право очолити плем’я кривавих. Подумки бачив себе вождем. Але я був спритніший, – згадував задумливий Скіл.

– Не може змиритися, що ти, Скіле, переміг його у чесному поєдинку, – докинув шаман.

– Негайно вирушаймо на кмітливих. Відберемо у них пояс, – наполягав Жилавий. (Мишко так його назвав). Клиноподібна борідка вояка стирчала вперед, як у цапа. – Хлопець каже, що цареві передали важливого листа. Треба квапитися з походом.

– Слушна думка. Цар узнає з листа, про те, що поєдинок відбувся і що царський пояс у Олума. Тож видасть документ із печаткою на ім’я Олума. Тоді пізно розмахувати кулаками і кричати: «Олум злодій! Олум негідник!» – переконливо доводив столітній.

Усі замовкли. Неспокійний зір Скіла зачепився за Мишка, котрий стояв з роззявленим ротом і слухав. Скіл махнув на Мишка рукою і сердитим голосом гримнув:

– Дуй до батьків. Нам треба радитися.

Щойно Мишко вийшов із намету, як потрапив у обійми батьків.

– О, мамусю! Татку! – зрадів хлопчик. – Що ви тут робите?

– Ліпше ти поясни: чого заскочив у білий намет? Чому минув наш, жовтий? – дорікнула синові Марійка.

– Мамусю, я приніс для Скіла важливу інформацію. Не ображайся на мене, – виправдовувався Мишко.

У здивованого Остапа високо підскочили брови. Перепитав:

– Важливу інформацію?

Мишко не встиг батькові все пояснити. Під стіною намету стояв вояка з довгою шкіряною сурмою. Він на всі сторони протрубив військовий збір. Десь узявся глашатай, що сильним голосом прокричав:

– Гей, люди з усіх колін і родів! Сколоти племені кривавих! Поспішайте до білого намету! Вождь Скіл має до вас слово!

З усіх ніг, з усіх кутків бігли озброєні вояки. Деякі з них відкидали, як непотріб, те, що досі тримали в руках. Поспіхом устромлювали ножі-акінаки за халявки, поправляли на ходу колчедани, набиті гострими стрілами.

Треба сказати, що Мишкові батьки досі не звикли до того, що складало сенс життя скіфів. А саме – їхньої любові до грабунків і бойових походів. Атож, коли тільки побачили і почули пожвавлення в таборі, то швидко попрямували до жовтого намету.

Мишко, котрого міцно тримав за руку татко, оглядався. Хлопчик уголос висловлював свою радість:

– Криваві готуються до походу! Вони відберуть у кмітливих царський пояс. От побачите, повернуть пояс. Перемога буде за нами.

Несподівано Євстахій побачив на синовому пальці перстень. Чоловік остовпів.

– Михайле, чому перстень у тебе?

Часу для видумування не вистачало. Мишко признався:

– Ія його знайшла?

– Що? Що? Ія знайшла перстень? І де вона знайшла? – допитувався Євстахій.

– Наче б то в амфорі, заритій під повозкою, – зізнався, опустивши голову, Мишко.

– Я підозрювала, що ця дівчинка хитра. І маємо: викрала перстень. Добре, хоч повернула, – ввернула своє Марійка.

Повна перемога кривавих

Озброєні вояки з племені кривавих блискавично накрили підступне містечко. Над головами кмітливих засвистіли трихвості нагайки.

– А-я-я-я-й! – волали перелякані люди. – За що нас караєте?

Хтось сховався під возом, хтось забився у темний куток, хтось ускочив у яму з помиями.

– Собаку, Собаку шукайте, – нестямно кричав Скіл.

Ватажок кривавих літав на коні, як вихор. Однак Скаженого не знаходили. Невже вислизнув з наметового містечка змієм? Спритний!

Скіл із найкращими вояками увірвався у намет старшини кмітливих. Перевернули хлопці все там догори дригом. У скрині, де зберігався вихідний одяг, знайшли, нарешті, дорогу річ – царський пояс, що по праву належала Скілові.

Вождь кривавих відразу обвив поясом свій молодечий стан.

У тому ж наметі, з-під перини, витягли спітнілого Олума. У скуйовдженому волоссі переляканого синка старшини стирчало гусяче пір’я.

– Я не винний, – рюмсав Олум. – Скіле, твій вояка із роду Собак сам запропонував мені пояс. Я купив пояс у нього, заплатив йому золотом. Все чесно.

Скіл суворо, по-чоловічому, притиснув Олума.

– Мені стало відомо, що твій батько відправив до царя всіх царів листа. Здогадуюсь: старий писав про царський пояс. Про те, що пояс належить його синові, Олуму. Зізнавайся!

– Так, про це написав, – признався Олум, що

1 ... 44 45 46 ... 49
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Царський пояс», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Царський пояс"