Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

322
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 44 45 46 ... 98
Перейти на сторінку:
ру­ку,- ска­за­ла.- Ку­пиш собі за­раз кілька пра­жин по­ля або те­ля! За­ку­пи ліпше землі, дівчи­ну най­деш хоч би й за­раз! Я тобі доб­ре рад­жу; тобі оце доб­ре трап­ляється!

Вона вп'яли­ла в нього свої чорні хо­лодні очі, і ста­ло­ся ди­во. Чи під впли­вом її магічно­го єства, чи внаслідок якоїсь уяви, що, мо­же, про­ки­ну­ла­ся в йо­го убогій душі, за­ма­ню­ючи яко­юсь свіжою кар­тин­кою за со­бою на бу­дучність, він гля­нув по раз дру­гий на неї, без­ви­раз­но, не­на­че в за­бутті, про­мов­чав хви­лин­ку, а відтак уда­рив кріпко в надс­тав­ле­ну йо­му жовніром ру­ку. Спов­нив її во­лю. За­па­но­ва­ний мо­мен­том, за­був про се­бе, а во­як обіцяв по уп­ливі оз­на­че­но­го обо­ма ча­су звер­ну­ти йо­му всякі по­чи­нені вже весільні ви­дат­ки.


Тим ча­сом, ко­ли оба сиділи в найбільшій уже згоді в корчмі, поб­рав­ши­ся за шию і вик­ри­ку­ючи щи­ро якусь су­мо­ви­ту пісню впе­ред се­бе, вимк­ну­ла­ся Домніка з їх то­ва­рист­ва і побігла до од­ної го­лос­ної [89] во­рож­ки, що меш­ка­ла тут у місті та яку зна­ла ще з по­пе­редніх літ.


Вона меш­ка­ла в біднішій час­тині міста і бу­ла да­ле­ко та ши­ро­ко зна­на, особ­ли­во ж по се­лах тіши­ла­ся во­на нез­ви­чай­ною сла­вою як во­рож­ка. Бу­ла вих­ре­ще­ною жидівкою, бездітна і на од­но око цілком сліпа. Звідти й пішла її наз­ва у міських і сільських меш­канців: «сліпа во­рож­ка».


Молодою дівчи­ною нав­чи­ла­ся від ко­чу­ючих ци­ганів во­рож­битст­ва в кар­ти й си­лу де­яко­го зілля і роз­по­ча­ла тим свій ган­дель. Її спра­ви пішли фе­но­ме­нальним спо­со­бом уго­ру, і во­на пе­ре­се­ли­ла­ся по якімсь часі в оце місто. Тут зас­ва­тав її один убо­гий уже стар­ший міща­нин, і во­на вий­шла за нього заміж.


Вихрестившися, ста­ла по­бож­ною хрис­ти­ян­кою, хо­ди­ла що­неділі до церк­ви, а в її спальні горіла без пе­рер­ви пе­ред свя­тою бо­го­ро­ди­цею лам­пад­ка.


Чи го­лос­ну сла­ву здо­бу­ла собі своєю хитрістю, чи шту­кою вга­ду­ван­ня з карт - бу­ло труд­но ска­за­ти, од­на­че річ бу­ла пев­на, що як з інтелігенції, так і з інших класів тис­ну­ли­ся до неї лю­ди ро­ями. З най­вчаснішо­го ран­ку до пізньої ночі тов­пи­ли­ся в її кімна­тах лю­ди, а во­на, од­них ви­пус­ка­ючи, а інших впус­ка­ючи, во­ро­жи­ла нев­то­ми­мо.


Між дво­ма ма­ли­ми, щільно ос­ло­не­ни­ми кімна­та­ми зна­хо­ди­ла­ся ма­ла ку­хонька, і при­сутні в правій кімнаті ніко­ли не зна­ли, ко­го прий­ма­ла в лівій. В кухні сиділи се­ля­ни, зво­ру­шені са­мим свя­точ­ним ожи­дан­ням. Пріли з не­терп­ли­вості або оповіда­ли собі взаємно свої кло­по­ти, зад­ля яких з'яви­ли­ся у слав­ної во­рож­ки.


З'являлися тут і лю­ди з да­ле­ких око­лиць, жду­чи не раз і по півдни­ни, по­ки їх до­пу­ще­но до­се­ре­ди­ни. Во­на по­да­ва­ла ра­ди в не­ду­гах, у най­прикріших про­це­сах. Її втаємни­чу­ва­но в най­глибші ро­динні тай­ни. А вже най­більшим бу­ла по­рад­ни­ком в лю­бов­них спра­вах.


Зверху нез­нач­не, за­мар­га­не меш­кан­ня, що ле­жа­ло в жидівськім сусідстві, бу­ло внутрі нез­ви­чай­но сим­па­тич­не. Пе­ре­важ­но в півсвітлі дер­жані кімна­ти бу­ва­ли взимі приємно огріті, поміст зас­те­ле­ний гру­би­ми ки­ли­ма­ми, а попід стіна­ми сто­яли вигідні со­фи. По­се­ре­дині кож­ної кімна­ти сто­яв стіл, ок­руг нього крісла, а на столі - кар­ти.


Колись убо­га жидівська си­ро­та, хо­ди­ла те­пер у неділю і свя­то в ше­лес­тячім штивнім шов­ку, а в її так званім са­лоні пи­шав­ся до­ро­гий фор­теп'ян.


Не ди­во­та.


На подвір'ї, особ­ли­во ж вліті і в днях тор­гу, сто­яли віз ко­ло во­за, а на них сиділи стур­бо­вані лю­ди, ви­жи­да­ючи не­терп­ли­во пок­ли­ку до слав­ної сліпої во­рож­ки.


Постійний су­мерк кімна­ти, па­ла­юча лам­пад­ка при іконі прес­вя­тої бо­го­ро­диці, вок­руг таємна ти­ши­на - тво­ри­ли май­же магічний вплив на за­су­мо­вані при­сутні душі. Зжу­рені ґаздині-ма­тері, по­важні гос­по­дарі кла­ня­ли­ся низько пе­ред нею, цілу­ючи з по­чес­тю її ру­ки, і оповіда­ли ши­ро­ко та док­лад­но свої кло­по­ти. Тоді потіша­ла їх лас­ка­ви­ми, надійни­ми сло­ва­ми, ка­за­ла сіда­ти за стіл і розк­ла­да­ла кар­ти… Ма­ла не­опи­са­ну впра­ву в розк­ла­данні карт. Виліта­ли їй уже самі з її білих, си­тих рук та ук­ла­да­ли­ся на столі в кру­жа­ло. Відтак ста­ва­ла го­во­ри­ти, приж­му­рю­ючи око і гуг­ня­вим го­ло­сом.


Говорила ско­ро і на­ка­зу­ва­ла лю­дям ува­жа­ти на її сло­ва, бо у неї був час до­ро­гий. Від ча­су до ча­су звер­та­ла своє око (дру­ге бу­ло напівприж­му­ре­не, і не ба­чи­ла на нього нічо­го), ост­ре, си­ве око на слу­ха­ча, звіща­ла йо­му йо­го бу­дучність і по­да­ва­ла ра­ди. Май­же по­го­лом­шені, опус­ка­ли [90] слу­хачі кімна­ту.


Коли бу­ло більше при­сутніх, розділя­ла їх на дві кімна­ти і хо­ди­ла на відміну від од­них до дру­гих. Тут бу­ли гус­то за­ве­ло­но­вані [91] пані, несміливі, делікат­но пов­би­рані дівча­та і мо­лоді лю­ди з глум­ли­вим усміхом на ус­тах та зво­ру­ше­ним пог­ля­дом.


- Пощо ви прий­шли до ме­не, ко­ли не віри­те моїм сло­вам? - спи­та­ла во­на од­но­го мо­ло­до­го чо­ловіка, яко­го усміх по­ра­зив її.- Бог сам дав мені сей хліб у ру­ки, і я не вин­на то­му, що во­ро­жу. Я ані од­ної душі не си­лую і не кли­чу. Всі при­хо­дять із влас­ної волі. Ви та­кож із влас­ної волі при­хо­ди­те! Ви мо­же­те собі йти, мені од­на­ко­во, чи бу­ду вам во­ро­жи­ти, чи ні, зреш­тою,- до­да­ла з виг­ре­бу­щим пог­ля­дом на ви­раз йо­го ли­ця,- зреш­тою, ви ду­же зжу­рені й нес­покійні!


І справді, він був ду­же зжу­ре­ний і нес­покійний.


Рік-річно да­ва­ла на служ­би щедрі да­ри й тіши­ла­ся у свя­ще­ників ве­ли­ким по­ва­жан­ням і про­текцією.


Перед нею спи­ни­ла­ся те­пер Домніка. Зібра­ла свої ос­танні гро­ше­ня­та, що ос­та­ли­ся їй ще з за­куп­на, і поспіши­ла сю­ди, як уже не раз ро­би­ла давніше, ко­ли не мог­ла з со­бою в чім-не­будь упо­ра­ти­ся.


Смеркалося, і у во­рож­ки горіло вже світло. Му­си­ла жда­ти, до­ки во­рож­ка не впо­рається з дво­ма пан­на­ми, яких зас­та­ла у неї, і до­ки во­ни не опус­тять цілко­ви­то ха­ти. Відтак прис­ту­пи­ла до неї. Во­рож­ка зміри­ла її про­ник­ли­вим пог­ля­дом від го­ло­ви до ніг.


- А чо­го ж ти хо­чеш? - спи­та­ла.- Мені здається, ти вже бу­ла раз у ме­не!…


- Так, уже кілька разів! - відповіла дівчи­на ти­хо й несмі­ли­во зад­ля пог­ля­ду во­рож­ки.- Сьогодні знов при­ход­жу!


- З чи­мось іншим?


- Так!


- Маєш уже все за со­бою? Домніка опус­ти­ла пог­ляд униз.


- Так! - відповіла; але в її очах затліло щось не­на­вис­не. Те­пер до­торк­ну­ла­ся во­на речі, про яку дівчи­на ніко­ли в житті не хотіла зга­ду­ва­ти, та яку хотіла нап­ра­ви­ти мо­лит­ва­ми, пос­та­ми та щи­рим ка­ян­ням пе­ред бо­гом, а яка ко­го іншо­го не ма­ла об­хо­ди­ти.


- Що ж хо­чеш зна­ти сьогодні? - спи­та­ла гост­ро во­рож­ка, звер­та­ючи до неї свій чис­то на­по­ле­онський профіль.


Дівчина роз­повіла свою при­го­ду з давнім на­ре­че­ним, і як той нас­та­вав на те, аби во­на розс­та­ла­ся з Ілією. Се не тяж­ко зро­би­ти, але чи во­но на тім доб­ре вий­де? Не­хай їй кар­ти по­ра­дять, що має вчи­ни­ти, бо во­на те­пер над­воє розділе­на.


- А лю­биш давнього на­ре­че­но­го? - блис­кав­кою спи­та­ла во­рож­ка, пе­ремішу­ючи кар­ти.


- Таже ніби

1 ... 44 45 46 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"