Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Під Савур-могилою 📚 - Українською

Читати книгу - "Під Савур-могилою"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Під Савур-могилою" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 45 46 47 ... 173
Перейти на сторінку:
ясирники, які завчасу примітили своїх рятівників і, вдаючи сонних, готувалися до втечі. За якісь півгодини із усього людоловного булука-чамбула буджаків пощастило втекти одиницям, живими Сірко зумів вберегти лише шістнадцять осіб, добре побитих ясирницями-жінками.

Аж до підобіддя хоронили посічених людоловів: спершу занесли їх під крутоспадне урвище, а потім завалили відколами навісної суглинкової стіни. Звичайно, не було меж радощам вивільнених, вони годинами стояли на колінах в молінні, дякуючи Богові і козакам за спасіння, а найбільше, ясна річ, мовчкувато насупленому отаманові Сіркові. Особливо посилилася вдячність тоді, як і майно, і вози та мажари, худобу та навіть частину буджацьких коней,— а їх кожний буджак приволік, окрім награбованих, по шість і більше,— отаман віддав їм, відпускаючи додому. Того ж таки дня ще завидна відпровадив Сірко і решту коней, збрую та зброю в Чортомлик — Базавлук, повелівши тамтешнім вивільненцям-козакам і охочекомонцям спішно будувати собі курені на Старій острівній Січі, заготовляти сіно, рибу, всяку сушеницю до зими.

Коли б Сірка хтось запитав, чому він відновлював новоохотцями Стару Січ, він би не пояснив того належно, бо вчинив те напівсвідомо і решпект тих своїх дій побачив уже пізніше.

Десь майже по тижню Сірко відпровадив із козаками полковникові Михаєві, крім подарованих кількадесяти коней, і отих шістнадцять живих людоловів, двох із яких Ханенко потім переправив аж у Москву.

«...А було нас у булуці на ясирстві всього чотириста вершників, кожний переважно із шістьма-сімома кіньми,— оповідали тіуни-аґи Азамат Кулакай і Мустафа-мурза бояринові і воєводі князеві Трубецькому в Москві,— і шайтан Сірко усіх посік, окрім шістнадцяти, забрав у нас та віддав яснрникам і худобу, і мажари, і одяг та зброю з кіньми і збруєю і лише решту коней великим табуном направив із доброхітцями в оте зміїне гніздо на Запороги...»

* * *

Не випадково Сірко напосідливо відновлював Стару Чортомлицьку Січ, іменуючи її своїм куренем. Події в Україні уже в повесінні так закрутилися, що тяжко було в них гаразд розібратися, а тим паче щось передбачити. В Запороги пливли і пливли викітці із волостей і вростали в Січ, ширячи й осідки. А відтак, паралельно із рольниками, які бралися піднімати цілини і засівати їх, росли і козацькі сотні на Старій Січі, спершу під наказним отаманством Нестора Мороза, а по поверненні Сірка — під його.

Прибувши на Стару Січ, Сірко застав там уже чотирнадцять куренів, деякі з них були однойменними з тими, що розміщалися в Зозулиному Яру, решта названі по-своєму: Динський, Томашівський, Корсунський, Кальниболотський, Дядьківський, Дерев'янівський, Вишестеблівський, Леушківськпй, Васютинський, Пашківський, Джерелівський, Конеловський, Крилівський, Поповичівський. Вразило його те, що Січ фактично була повністю відтворена і відбудована. Курені повністю ошатнені і аж напхані козацтвом, «бо ще стільки ж нових запорожців організовано не належали до певних сотень і куренів, хоч і мали вже вибраних сотників, курінних чи осавулів на тимчас, бо віднова Старої Січі плутала карти старшим і знатнішим у Новій».

На самій Січі в Зозулиному Яру кипіло колобродство із-за кошового гетьмана Іванця Брюха, який цілоденною бурхливою радою козацтва був нарешті відсторонений, а на його місце багатотисячне козацьке поспольство обрало кошовим і гетьманом Петра Суховія. Вибори Суховія, бранця-ясирннка і прихильника ханового, спантеличили Сірка, а Кардіський тогорічний трактат Швеції із Московією про мир між ними хоч і захистив Лівонію від царського загарбу, та одночасно розв'язав йому руки у борні з ляхами за Смоленщину й Україну. Вибори ж Суховія на Січі підказали нуреддіну Шірін-Гірею, не дивлячись на Сірків погром Іслам-Кермена й Очакова, зразу ж по Великодню зі своїми армадами опинитися під Кобиловом, Біликами та Полтавою і брати попутно ясири.

Після гострої суперечки із новим кошовим і гетьманом Суховієм, сварки із Сацьком Туровцем, Паньком Пилипчатою та Іваном Щербиною Сірко, переказавши у Вінницю і Кальник наказним «затримуватися у своїх шанцях», взяв кількасот охочекомонців на Старій Січі, добре оконених і озброєних, і, переправившись таємно на Лівобіччя, засів там на добре знаних йому зворотних сакмах людоловів.

На Самарськім тракті Сірко засідки цього разу не вчинив, хоч все ніби й підказувало опанувати Муравський шлях. Він здогадався заздалегідь, що людолови, боячись січовиків, ним не скористаються, а тому, лишивши там кілька десятків дозорців, зупинився зі своїми месниками аж у ярузі поряд з ногайською бердою. На диво всім, що таки бачили в своєму отаманові характерника, Сірко не помилився й цього разу.

Згодом у яругу прискакав козак-дозорець із Самарсько-Муравської сакми і запевнив, що там орди і знаку немає, а слідом за ним прямо на засілих обіч Бердинського шляху пішли ординці. Довгий, обтяжений і розтягнутий ясир, за яким Сірко спостерігав із Більмак-Могили, ледь рухався попід косогорами Берди, і Сіркові довелося частину свого загону спішно переодягти в привезене із собою ординське вбрання. Вночі на биваці, коли людолови впевнилися в безпеці, кілька козаків невпоміт проникли в ясир і попередили ясирників про поміч, без ясирників загонові чи й удалося б перемогти численну варту ординських супровідців, а найпаче відвести вбік нав'ючених награбованим майном коней.

Щасливо доправившись у Приазов'я, ординці, як і передбачив завчасу Сірко, почували себе в безпеці. Повечерявши сито, вкрилися з головою від мошви та ґнусу і вляглися обіч багать, як вдома. Це й допомогло зробити під ранок напад, який карою Божою впав злодіям на голови.

Відібрані в ординців коні Сірко відпроваджував, крім розданих ясирникам, не на Січ, а на Дон, у станицю Зиновійську братам Разям для розподілу тамтешньому сіромному козацтву.

Та гіркі вісті прийшли до Сірка по цьому походові: князь Ромодановський, кинувши напризволяще Білгородщину і Слобожанщину, зайнявся побоїщем із ногаями, яким пощастило відібрати в Московії Астрахань і інші городи по Ітилю, а Шірін-Гірей, скориставшись відсутністю князя, без бою захопив Білгородський острог і злагодив два походи на Січ для її знищення.

Тож не пішов цього разу Сірко на виручку Слобожанщини, як намічав, а вернувся спішно в Січ, направивши своїх посланців у Черкаси і Канів з проханням

1 ... 45 46 47 ... 173
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Під Савур-могилою», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Під Савур-могилою"