Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Лютеція 📚 - Українською

Читати книгу - "Лютеція"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Лютеція" автора Юрій Павлович Винничук. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 46 47 48 ... 82
Перейти на сторінку:
— запитав я тихенько.

— Зараз побачиш. Мусимо десь перебути, поки йде забава. Спочатку молодий буде сам мене шукати, а потім йому будуть підводити то дівчат, то бабусь, переконуючи, що то і є його молода. Одне слово, це надовго.

Розповідаючи мені про народні звичаї, вона не забувала підказувати водієві, куди повертати, аж доки ми не опинилися на вуличці, що складалася з суцільних приватних будинків в околицях Замарстинова — моєї рідної парафії. І як таке можливе, що я жодного разу її не зустрів?

— Приїхали, — сказала Квітка і, домовившись із водієм, що той забере нас через півтори години, повела мене за собою.

Ми зайшли на цілком темне подвір’я, кудлатий псюра спочатку загарчав, а потім радісно заскавулів і, метляючи хвостом, поквапився віддати нам шану, але Квітка його відігнала, аби не запацькав сукні. У будинку теж не світилося, Квітка вийняла з торбинки ключа й відчинила двері.

— Що це за дім? — запитав я.

— Невже ти не упізнав?

Обана — перший прокол!

— Але що я дивуюся, — продовжила вона, — тут так темно. Це дім, у якому ти будеш жити. Так що почувайся, як удома.

— Тобто це твій дім?

— Уже не мій. Мене чоловік забирає до себе, а тут лишаться батьки, дідусь і бабуся. Але зараз вони всі на весіллі.

Вона засвітила у вітальні, потім відкрила бар і вийняла шампанське.

— Сідай на канапу й розслабляйся, а я переодягнуся, бо вже не годна в цьому всьому... Бодай годинку побуду так, як звикла.

Я відкоркував пляшку й налив у келихи. Квітка з’явилася в халаті і з великим пляцком в руках.

— Може, хочеш їсти? — запитала, умощуючись біля мене. — М’ясиво, холодець, риба, салати...

— Ні, дякую. Пляцок — якраз те, що треба.

Ми випили. Хвилину панувало мовчання, яке не віщувало нічого втішного, ба навпаки — навівало мені перші ознаки тривоги.

— Я хочу ще, — врешті сказала вона якимсь замріяним тоном, і я знову налив, після чого вона подивилася мені в очі з такою вселенською тугою, що я умить відчув себе останнім негідником, і запитала: — Чому ти мені не писав?

Мені здалося, що я провалююсь крізь канапу, крізь підлогу, крізь бетонне перекриття у захаращений компотами, закрутками і вареннями підвал, а звідти — крізь землю, і лечу, лечу... просто в Канаду... Та її голос вихоплює мене й повертає назад.

— Я розумію, ти стільки пережив... Ти не уявляєш собі, що ми думали, коли вуйко повідомив, що тебе відправили у В’єтнам. Ти ж міг відмовитися, правда?

Я закашлявся, шампанське пішло кудись не туди, у носі закрутило. Виявляється, я воював у В’єтнамі! О господи! Може, у мене ще й рани є?

— Відмовитися було непросто, — промимрив я. — Крім того, я знав, що буду служити при штабі...

— При штабі? Хіба ти не був у тому бою... забула, де це... вуйко писав, що вас там добряче потріпало, а ти опинився в шпиталі.

— Мене лише злегка контузило. І я... — тут я схопився за соломинку: — ...втратив пам’ять... не зовсім, але багато чого вивітрилося...

— Але ти пам’ятаєш, коли ми були дітьми і гралися на пасовиську? Тут були колись довкруги пустища — просто рай для дітей. Тепер усе забудували. Пригадуєш? Коли ми їздили в Брюховичі на озера й плавали на камері з колеса вантажівки? Коли збирали гриби?

— Так... мовби крізь сон.

— Зараз порівняємо, наскільки ти змінився, — сказала вона й витягла альбом із фотками.

Тут я остаточно занепав духом і сказав собі: якщо є Бог, то він або мене уб’є громом, або врятує. Не знаю, які справжні плани щодо мене були в Господа, але він твердо вибрав друге, бо фотки Олюся пасували до мене, як два чоботи пара. Волосся, щоправда, було в нього світліше, ніс рівніший, а очі не голубі, а сірі. І взагалі він мені скидався на курдупля навіть у військовій формі.

— Цим знимкам років п’ять, правда? — сказала Квітка. — Це коли ти йшов до війська. В’єтнам тебе трішки змінив. Я б сказала, навіть на краще. Ти виріс. От тільки носик... Це тобі його там поправили? — хихикнула вона.

— А де ж іще? В’єтнамець мене кольбою так луснув, то аж свічки в очах засвітилися.

— А більше тобі нічого не пошкодили? — і в її очах застрибали бісики.

Вона злегка захмеліла, зарожевілася і вмостилася зручніше, підібгавши ноги під себе. Я помітив, що вона скинула білі панчохи, поли халатика розійшлися, і її гладенькі смагляві стегна манили уяву.

— А пам’ятаєш... — промовила, примруживши очі і підступно усміхаючись, — пам’ятаєш, як ми... як ми... — тепер вона дивилася на мене так проникливо, що я, не задумуючись, випалив «пам’ятаю» й пригорнув її до себе, хоча второпати, що я мав би такого особливого запам’ятати з дитинства, коли ми очевидно бачилися, не міг, але видно, що це було щось приємне, щось, що нас... тобто Олька і Квітку... єднало всі ці роки.

Давно я так пристрасно не цілувався, так бурхливо й жадібно, з таким запалом і жаром, мовби то мав бути — і таки був — наш останній поцілунок, наше останнє побачення, і коли вона почала розщіпати на мені сорочку, а я на ній — халатика, то здоровий глузд уже надійно покинув мене, усі рухи надалі виконувалися автоматично, світ надовкола перестав існувати, і все, що нас оточувало, застигло, закам’яніло в непорушному сні, зачароване і заціпеніле, і тільки ми, ми одні на цілім світі ще борсалися, сплітаючись і розплітаючись, у тугих аж до болю обіймах, і мені здавалося, що це не Квітка ячить піді мною і наді мною, а дика в’єтнамська дівчина серед непролазних джунглів, що яріють нестримним жаром напалму й розпашілих тропіків, а довкола вибухають сальви, злітає в повітря земля, валяться дерева, кричать мавпи, папуги й голосно тупотять слони.

А потім, як прийнято писати в гарних романах, «вони лежали, тримаючись за руки, і замріяно дивилися в небеса». Ми дивилися в стелю. Найменше, що мені в цю мить хотілося, то відповідати на питання: «І що тепер?» Якби не клята Канада, я б і тоді не знав, що запропонувати, бо які перспективи могли бути в радянського безробітного, тунеядця й спекулянта, автора багатьох неопублікованих творів, пройдисвіта і шалапута?

На щастя, перша фраза,

1 ... 46 47 48 ... 82
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Лютеція», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Лютеція"