Книги Українською Мовою » 💛 Наука, Освіта » 1000 фактів про Україну 📚 - Українською

Читати книгу - "1000 фактів про Україну"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "1000 фактів про Україну" автора Володимир Володимирович Сядро. Жанр книги: 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 47 48 49 ... 70
Перейти на сторінку:
середньодобовий обсяг радіомовлення складає 435 годин, а телемовлення – 542 години.

* * *

Початок розвитку музейної справи було закладено ще у Київській Русі колекціями книг, картин, художніх творів та історичних пам’яток, зібраних у Десятинній церкві, Софійському соборі, Києво-Печерській лаврі. Чимало цінних колекцій знаходилося в маєтках багатих поміщиків та землевласників: Собеського у Жовкві, Синявського у Бережанському замку, Вишневецького у Вишневці, Розумовського у Батурині.

* * *

Та по-справжньому музейна справа як вид культурної діяльності почала розвиватися в Україні тільки в першій половині ХІХ століття, коли відкрився перший Археологічний музей при Київському університеті. Більшість музеїв було засновано багатими меценатами та ученими, як-от В. Тарнавський, М. Терещенко, Богдан та Варвара Ханенки, О. Петрушевич, Д. Багалій, Д. Яворницький. Безкорисливим дарунком видатного художника-мариніста І. Айвазовського рідному місту Феодосії стали картинна галерея та Музей старожитностей.

Картинна галерея ім. Айвазовського в Феодосії

* * *

Існує чимало національних музеїв-заповідників, зокрема «Херсонес Таврійський», Шевченківський у Каневі, «Чигирин», «Гетьманська столиця» в Батурині, єдиний у світі Музей запорозького козацтва «Хортиця», «Переяслав», «Стародавній Чернігів», національний музей народної архітектури та побуту Пирогово. Є навіть цілі міста, що є історико-архітектурними заповідниками. До їх числа, наприклад, належить Кам’янець-Подільський Хмельницької області. Це справжній музей під відкритим небом, що розкинувся на площі у 121 га і містить більше 200 історичних пам’яток XII-ХІХ століть.

Київ. Пирогово

* * *

Не менш цікаві й експозиції 30 художніх музеїв України. Найцінніші зібрання українського, російського та світового мистецтва представлені у Львові, Харкові, Одесі, Дніпропетровську, Кіровограді, Сумах, Алупці, Севастополі й Донецьку. Та особливо багата на художні раритети столиця, оскільки тут працює три художні музеї: в Державному музеї образотворчого мистецтва можна ознайомитися з українським національним мистецтвом від стародавніх часів до сучасності, в Музеї російського мистецтва (заснований у 1922 році) – з творами російських художників XVIIІ-ХІХ століть, а у Музеї західного та східного мистецтва імені Б. та В. Ханенків – з шедеврами світового живопису. А у вересні 2009 року у Києві відкрився новий виставковий зал «Художній Арсенал», засновники якого планують створити тут свого роду «український Ермітаж».

* * *

В українських містах та селах можна зустріти і дуже незвичайні музеї. Так, наприклад, у Києві є музей однієї вулиці – Андріївський узвіз та музей гетьманства, у Феодосії – єдиний у країні музей грошей, в Дніпропетровську – унікальний фінансовий музей, в Одесі – віртуальний музей нумізматики, в Сумах – геологічний музей «Самоцвіти України», в Переяславі-Хмельницькому – музей історії бджільництва, лікарських рослин, українського рушника, в Харкові – музей театральних ляльок, а в Луцьку – музей волинської ікони та аптека-музей, що побудована на межі XVIIІ та ХІХ століть. До речі, саме тут виготовлялися мазі для Лесі Українки під час її перебування в Луцьку.

* * *

У селищі Виноградове неподалік Ялти є незвичайний музей «Галявина казок». Його експонатами є понад 200 скульптур з дерева та каменю. Тут можна також побачити казкові сюжети з українського, російського, вірменського та грузинського фольклорів, ландшафтно-скульптурний комплекс «Слов’янське поселення», скульптурні композиції за мотивами казок О. Пушкіна, братів Грімм, Ш. Перро, та С. Маршака.

* * *

У селищі Вороновиця Вінницької області знаходиться палац Можайських, побудований у 1780 році. Саме тут відомий російський винахідник в області повітроплавання, контр-адмірал О. Ф. Можайський сконструював перший у світі літак. Тепер тут відкрито Музей авіації та космонавтики ім. О. Ф. Можайського.

* * *

Ще один музей космонавтики, що носить ім’я відомого конструктора С.П. Корольова, знаходиться в його рідному місті Житомирі. До його складу входять меморіальний дім-музей С.П. Корольова та павільйон космічної техніки, експозиції яких містять більше двох тисяч експонатів.

* * *

Музей ракетних військ стратегічного призначення в селищі Побузьке Кіровоградської області є третім у світі після подібних музеїв у Пенемюнде (Німеччина) та американському штаті Аризона. Порівняно з ними, унікальність українського музею полягає у тому, що його присвячено одній з найсучасніших ракет – СС-24. Він являє собою справжню бойову стартову позицію з шахтно-пусковою установкою, командним пультом запуску ракет та наземним устаткуванням. Усі механізми знаходяться в робочому стані, не вистачає тільки самої ракети.

* * *

До унікальних належать і багато львівських музеїв: історії медицини Галичини, аптека-музей, «Під чорним орлом» та «Шевченківський гай» – унікальний музей народної архітектури та побуту, де просто неба представлені будівлі шести етнографічних зон Західної України – Бойківщини, Лемківщини, Гуцульщини, Буковини, Поділля та Львівщини.

* * *

В Україні є чимало цікавих музеїв, пов’язаних із водою. Найдавнішим з них є водяна кузня-музей «Гамора» в селі Лисичеве Закарпатської області. Їй більше трьохсот років. Вона розташована на березі ріки Лисичанки, води якої приводять у рух водяне колесо, а воно, в свою чергу, приводить у дію молот вагою 125 кг. В селі Кочеток Харківської області знаходиться унікальний музей води, а в місті Миколаєві – єдиний в Україні музей суднобудування та флоту, заснований в 1978 році. А от у селі Синевир на Чорній річці створено музей лісу та лісосплаву. Його розташовано в унікальному технічному приміщенні загати, зведеної у 1830 році за проектом австрійського інженера Краузе, яка використовується для сплаву деревини.

* * *

Пам’ять про життя та діяльність видатних українських письменників, учених, державних діячів та полководців зберігається в численних меморіальних музеях. Є серед них і тематичні: «Літературна Одеса», «Літературна Немирівщина», «Літературний музей Прикарпаття» (м. Івано-Франківськ), музей «Русалки Дністрової» (м. Львів), «Літературна Херсонщина», Харківський літературний музей та музей Голокосту, музей буковинської діаспори (м. Чернівці), музей пам’яті воїнів-афганців (м. Вінниця) та багато інших.

* * *

Великою популярністю у туристів користується літературно-меморіальний музей французького письменника Оноре де Бальзака. Його розташовано в с. Верховні Житомирської області, в колишньому маєтку графині Евеліни Ганської, з якою письменник обвінчався у Бердичеві в 1850 році.

* * *

Не менш популярний і літературно-меморіальний музей М. Булгакова в Києві, розташований у колишній квартирі письменника на Андріївському узвозі.

* * *

У Київській Русі школи

1 ... 47 48 49 ... 70
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «1000 фактів про Україну», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "1000 фактів про Україну"