Книги Українською Мовою » 💛 Інше » Метафізика 📚 - Українською

Читати книгу - "Метафізика"

1 324
0
25.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Метафізика" автора Арістотель. Жанр книги: 💛 Інше / 💛 Наука, Освіта. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 47 48 49 ... 100
Перейти на сторінку:
є мідь, дерево та вся рухома матерія, натомість матерією, що мислиться, є та, що міститься в чуттєвих речах, але не як чуттєва, наприклад, математичні предмети.

Отже, як стоїть справа з цілим і частинами та про те, що передує і що є пізнішим, сказано. Якщо ж хтось запитає, що є передніше — прямий кут, [15] коло і тварина, чи те, на що вони діляться і з чого складаються, тобто їхні частини, то на це слід сказати, що на це питання відповісти не просто.

Адже якщо душа є тварина або жива істота, або душа окремої живої істоти є сама окремою живою істотою, і якщо «бути колом» — те саме, що коло, а «бути прямим кутом» та сутність прямого кута — те саме, що прямий кут, то певне ціле слід визнати пізнішим відносно певної частини, наприклад, [20] відносно частин, що входять у пояснення, та частин певного одиничного прямого кута (бо і матеріальний мідний прямий кут, і кут, утворений з одиничних ліній, є чимось пізнішим); натомість нематеріальний кут є пізнішим відносно частин, що входять у пояснення кута, але передує частинам в одиничному; утім, на це питання просто не відповісти. Якщо ж душа не є живою істотою, а натомість чимось іншим, то і в такому випадку, як уже було сказано, про одні частини слід сказати, що вони передують, про інші ж ні.

11

Природно постає питання, які частини належать формі і які ні, а натомість об’єднаному цілому матерії і форми. Адже якщо це не зрозуміло, то неможливо визначити жодну річ, позаяк визначення стосується загального і форми. Отож якщо незрозуміло, які частини належать до матеріальних, а які [30] не належать, то й пояснення речі буде незрозумілим.

Так, стосовно всього того, що начебто реалізується в різних матеріалах, наприклад, коло може бути з міді, каменю та дерева, здається очевидним, що матерія — ані мідь, ані камінь — не належить до сутності кола, тому що воно може бути відділене від них. Натомість стосовно всього того, що [35] на позір не відділяється, ніщо не заважає тому, щоб, скажімо, всі кола, які можна побачити, були мідними. [1036b] [1] Одначе мідь не належала б формі, хоча в цьому випадку непросто відділити форму від міді подумки. Наприклад, форма людини завжди постає в плоті й кістках і таких частинах. [5] Тож чи є такі частини також частинами форми та визначення форми? Одначе ні, натомість вони є матерією, тільки ми не в змозі відділити її, позаяк форма людини не постає в іншій матерії.

Оскільки ж це здається можливим, але незрозуміло, в яких випадках, дехто[92] починає висловлювати сумніви також щодо кола й трикутника у тому сенсі, що не вірно визначати їх [10] за допомогою ліній та суцільного, а натомість про все це слід говорити подібно до того, як кажуть про плоть і кістки людини та про мідь і камінь статуї. При цьому ці люди все зводять до чисел і кажуть, що пояснення лінії є поясненням двох. Також із тих, хто проголошує ідеї[93], одні вважають двійку самою лінією, [15] інші — формю лінії; адже для деяких форма і те, чого вона є формою, — одне й те саме (як-от двійка та форма двійки), але щодо лінії це не так.

Звідси випливає, що є одна форма для багатьох речей, що начебто мають різні форми (як це виходило також у піфагорійців), і можливо встановити одну форму саму по собі усього, [20] а все інше не вважати формами, однак таким чином усе буде одним. Отже, про те, що існують певні складнощі з визначеннями і чому, сказано. Тому зайве зводити все у такий спосіб до форм та усувати матерію; адже деякі речі є, справді, певною формою у певній матерії або певні речі в певному стані. І порівняння стосовно тварини, [25] яке мав звичку висловлювати молодий Сократ[94], є невірним; адже воно веде геть від істини і змушує думати, що людина може існувати без своїх частин, як-от коло без міді. Проте вони не є подібними; адже тварина є щось, що сприймається чуттями, і її не можна визначити без врахування руху, а тому [30] і без врахування того, частини перебувають в певному стані. Адже не в будь-якому випадку рука є частиною людини, але коли вона здатна виконувати роботу, тож коли вона є живою, бо нежива рука не є частиною людини.

Що стосується математичних предметів, то чому визначення частин не є частинами визначення цілого, наприклад, визначення півкола — частиною визначення кола? Адже вони не є чуттєвими речами. [35] Чи тут немає різниці? Адже матерія має бути також у чогось, що не є чуттєвим; [1037а] [1] і, крім того, певну матерію має все, що не є чимбутність та форма сама по собі, а натомість щось це. Отож півкола не будуть частинами загального кола, а натомість частинами одиничних кіл будуть, як уже було сказано раніше[95]; адже матерія є і така, що сприймається чуттями, і [5] така, що мислиться.

Очевидно також, що душа — це перша сутність, тіло — матерія, а людина або тварина — те, що складається з обох як загальне. Далі, «Сократ» та «Кориск», якщо душу також можна назвати «Сократом», мають подвійне значення (адже одні, говорячи про Сократа, мають на увазі душу, а інші — ціле); якщо ж Сократ — це просто ось ця душа і ось це тіло, то одиничне за своїм складом є таким самим, як [10] і загальне.

А чи існує окрім матерії таких сутностей якась інша і чи потрібно шукати якісь інші сутності, як-от числа або щось подібне, слід розглянути пізніше[96]. Адже заради цього ми намагаємося дати визначення також чуттєвим сутностям, хоча певним чином дослідження чуттєвих сутностей є справа фізики та [15] другої філософії; адже фізику належить пізнавати не лише матерію, але й сутність згідно з визначенням, і навіть більшою мірою саме її. Що ж стосується визначень та того, яким чином складові пояснення є частинами визначення і чому визначення є єдиним поясненням (оскільки ясно, що річ єдина, але завдяки чому вона є єдиною, маючи частини?), це слід розглянути пізніше[97].

Отже, що таке чимбутність і яким чином вона існує сама по собі, загалом щодо всього сказано, а також чому пояснення чимбутності одних речей має частини того, що визначається,

1 ... 47 48 49 ... 100
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Метафізика», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Метафізика"