Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Ми - Bellingcat. Онлайн-розслідування міжнародних злочинів, Еліот Хіггінс 📚 - Українською

Читати книгу - "Ми - Bellingcat. Онлайн-розслідування міжнародних злочинів, Еліот Хіггінс"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Ми - Bellingcat. Онлайн-розслідування міжнародних злочинів" автора Еліот Хіггінс. Жанр книги: 💛 Публіцистика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 74
Перейти на сторінку:
деталі. У базі даних жителів Москви місцем народження цієї особи значилося невелике село Апушка на північному сході Росії. Але в регіональній базі такого імені не було. Імовірно, «Фєдотов» працював на компанію «Бізнес-кур’єр», що існувала у 2004–2008 роках, хоча не подавала ознак діяльності. Також він був прописаний у помешканні, яке належало зовсім іншій родині з прізвищем Фєдотови.

На цьому етапі Хрісто вийшов на особу, яка мала доступ до поліційної бази даних переміщення громадян, і дістав деякі паспортні дані Фєдотова. Як і у випадку з «Пєтровим» і «Бошировим», документ видав той самий орган, відповідальний за проїзні документи й паспорти високопосадовців і розвідників. Нам потрібна була фотографія «Фєдотова». Ми спробували добути копію внутрішнього паспорта в джерела, що мало доступ до центральної російської бази даних «Роспаспорт». Але такого запису не існувало. Ми знали, що колись цей файл мусив існувати, адже в поліційній базі переміщень дані паспорта були. Єдине можливе пояснення: російська влада видалила записи про Фєдотова. Отримати фото з російських джерел не вдавалося, тож ми замислилися, де ще могло лишитися зображення цієї особи. Ми звернулися до прикордонних служб у різних країнах, де він бував, і навіть до готелів, де він зупинявся. Нарешті джерело надіслало знімок відсканованого паспорта — і ми побачили обличчя цієї людини.

Однак ми досі не знали справжнього імені. Оскільки іноді конспіративні дані агентів ГРУ частково збігаються зі справжніми, ми прочесали бази на предмет імені й по батькові «Фєдотова» та заявленої дати народження. Це нічого не дало, тож ми спробували ім’я Сєрґєй і дату народження. Забагато результатів — і жодного підозрілого. Тоді ми спробували тільки дату народження та по батькові. У базі даних жителів Москви за 2012 рік виявилося 15 збігів. Одна особа виділялася. Її адреса була Народного ополчення, 50 — гуртожиток Військово-дипломатичної академії, відомої як «Консерваторія ГРУ», яка щороку випускає сотню елітних офіцерів розвідки. Повне ім’я цієї людини — Дєніс Вячєславовіч Сєрґєєв.

З цим іменем ми знову звернулися до злитих баз даних і отримали нові результати, зокрема з адресою «Військова частина 22177» — знову Консерваторія ГРУ. У злитій базі внутрішніх переміщень знайшлися залізничні поїздки Сєрґєєва між Москвою та Санкт-Петербургом — спільні з людьми, чиї прописки або реєстрації авто були прив’язані до адреси Хорошевське шосе, 76б — штаб-квартири ГРУ. Проте знайти фотографію Дєніса Сєрґєєва, щоб порівняти з паспортним фото «Фєдотова», здавалося неможливим. Російська влада вичистила його з державних реєстрів.

Ми спробували відтворити передісторію. Зазвичай у Консерваторію ГРУ набирали спецназівців, передусім із бойовим досвідом. Виявилося, що ім’я Дєніс Сєрґєєв згадане в книжці про бої в російській республіці Дагестан 1999 року, коли туди вторглась ісламістська група із сусідньої Чечні. Тоді російські військові швидко відновили контроль і відтіснили ісламістів, але ті події призвели до Другої російсько-чеченської війни. 1999 року Сєрґєєв командував десантниками і зазнав поранення під час спроби відбити територію в чеченських бойовиків. Ми знайшли тогочасний документальний фільм про подробиці боїв, де є інтерв’ю із Сєрґєєвим.

Ми надали кадр із документалки і паспортне фото «Фєдотова» професорові Уґейлу, який уже проводив експертизу знімків Мішкіна. Цього разу відскановане фото «Фєдотова» було нечітким, кадр із фільму — майже двадцятирічної давності. Уґейл застосував алгоритм машинного навчання, що знав уже мільйони облич. Достатнім для підтвердження особи вважається результат вище за 70 %. У нашому випадку збіг становив 78,2 % 328.

Залишалося питання, якою була роль Сєрґєєва в операції. Ми об’єднали зусилля з Newsnight на ВВС: їхні джерела повідомили, що Сєрґєєв перебував у званні генерал-майора, тобто вищому за Чєпіґу та Мішкіна. Можливо, він був їхнім командиром і наглядав за операцією. Контактна особа з російського оператора мобільного зв’язку надала нам метадані за номером, зареєстрованим на Фєдотова — тобто на конспіративне ім’я Сєрґєєва. Дані відображали всі переміщення телефона Сєрґєєва протягом двох років, із травня 2017-го по травень 2019-го, включно з датою замаху на Скрипалів. У Росії його щоденний маршрут пролягав із дому до будівель ГРУ, зокрема штаб-квартири на Хорошевському шосе. Один нерозважливий дзвінок на номер «Фєдотова» підтвердив наші висновки: то був дзвінок від дружини Сєрґєєва.

Ми змогли відтворити пересування Сєрґєєва в період отруєння Скрипалів, починаючи з придбання квитка до Лондона ввечері напередодні перельоту. В аеропорт він приїхав заздалегідь, але рейс «Аерофлоту» затримувався на дві години. В очікуванні Сєрґєєв спілкувався через телеграм, вайбер, вотсап і фейсбук-месенджер. Також він прийняв дзвінок від особи, яку додаток GetContact визначив як «Амір — Москва». Цей контакт був ключовим протягом усього візиту до Лондона.

Сєрґєєв прибув у Гітроу о 10:33 за місцевим часом і поїхав у центр Лондона, у готель поблизу станції Паддінґтон. Наступні два дні він майже не виходив зі свого номера і більшість часу проводив у смартфоні. Схоже, Сєрґєєв не довіряв вайфаю: за два дні він витратив понад гігабайт мобільного трафіку. Ми не знаємо, чи він користувався чат-додатками з шифруванням на зразок телеграму для зв’язку зі своєю «ударною групою». Однак схоже, що він пересилав файли — деякі завбільшки з фотографії високої роздільності, а деякі могли бути й відео. Дзвінками Сєрґєєв обмінювався лише з одним абонентом — «Аміром»: у лондонські дні вони зв’язувалися 11 разів. Номер «Аміра» не мав реєстрації за власником і слідів метаданих — вочевидь, це був спеціальний незареєстрований номер, доступний лише російським спецслужбам.

Під час першого — ймовірно, розвідувального — короткого візиту до Солсбері «ударної групи» з двох осіб Сєрґєєв залишався в Лондоні. Він тільки раз вийшов із готелю: десь опівдні телефон було зафіксовано біля Оксфорд-Сьоркус, ще кілька разів — біля набережної між полуднем і 13:30. Згідно з хронологією від британської поліції, Чєпіґа та Мішкін виїхали до Солсбері о 12:50 зі станції Ватерлоо, що за десять хвилин пішки від набережної. Чи зустрічалась «ударна група» зі своїм імовірним куратором особисто, щоб отримати інструкції або й знаряддя злочину? Можемо лише здогадуватися.

Того вечора, коли Чєпіґа та Мішкін уже повернулися з першої поїздки до Солсбері, Сєрґєєв іще двічі говорив по телефону з «Аміром». Уранці в день замаху Сєрґєєв знову зв’язувався з Аміром зі свого готелю. Потім він поспішив у Гітроу, на зворотний рейс до Росії, і дістався Термінала 4 приблизно в той час, коли «ударна група» підійшла до дому Скрипаля в Солсбері. Коли літак «Аерофлоту» із Сєрґєєвим на борту прямував до Москви 329, Сєрґєй і Юлія

1 ... 48 49 50 ... 74
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Ми - Bellingcat. Онлайн-розслідування міжнародних злочинів, Еліот Хіггінс», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «Ми - Bellingcat. Онлайн-розслідування міжнародних злочинів, Еліот Хіггінс» жанру - 💛 Публіцистика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "Ми - Bellingcat. Онлайн-розслідування міжнародних злочинів, Еліот Хіггінс"