Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Іловайськ. Розповіді про справжніх людей 📚 - Українською

Читати книгу - "Іловайськ. Розповіді про справжніх людей"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Іловайськ. Розповіді про справжніх людей" автора Євген Вікторович Положій. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 114
Перейти на сторінку:
частина 51-ї бригади, яку знищували росіяни 24–25 серпня.

Вони вийшли до Комсомольського через три доби. Звідти генерала Хомчака на вертольоті евакуювали в штаб АТО в Краматорськ, інших доставили до Дніпропетровська.

Сашко Крим під час виходу колони по «зеленому коридору» отримав мінометний осколок у потилицю і помер на місці. Він прожив зі своїм новим позивним, яким так пишався – Гармаш – три тижні.

Його друг-артилерист Тарас Вогонь у ту ж саму мить, коли вбило Сашка, був тяжко поранений і, намагаючись урятуватися, виповз із автобуса в поле. В танк, що стояв поруч, влучив снаряд. Танк вибухнув і перетворився на смолоскип, у вогні якого загинув Тарас.

Сімейна справа Семенових

Будь сильним і відважним,

Не бійся і не лякайся,

Бо з тобою Господь, Бог твій,

У всьому, де ти ходитимеш.

(Іс. Нав.1:9)

– Ей, хлопчику! Це вулиця Доватора, номер двадцять три? – У хвіртці нерішуче маячили дві дівчинки років дванадцяти-тринадцяти в піонерських краватках і хлопець років двадцяти з комсомольським значком на лацкані сірого піджака. Всім своїм зовнішнім виглядом – короткою акуратною зачіскою, випрасуваними брюками, світлою сорочкою, серйозним сталевим поглядом – він утілював у життя приклад для молодших товаришів.

Ігор навіть позаздрив – зразково виглядають люди. Сам він стояв із мітлою в руках посередині двору, одягнений просто, по-робочому. Перед Дев’ятим травня йому захотілося ще раз прибратися:

– Так, – відповів сконфужено. Навіщо вони прийшли?

– Є хто-небудь з дорослих удома? – запитав комсомолець. – Потрібно розписатися в документі.

– Батько вдома. Тату! – неголосно покликав.

Батько вийшов на сходинки: як завжди, з привабливою посмішкою, привітним поглядом, середнього зросту, сухотілий, теж одягнений по-домашньому – картата сорочка з підвернутими рукавами, старі сірі штани, на голові – саморобний капелюх із місцевої газети, але чомусь здавалося, що він виглядає навіть більш святково, ніж гості.

– Доброго дня, – сказав, витираючи руки від фарби ацетоновою ганчіркою. – З чим прийшли?

– Гм, – кашлянув комсомолець. – Нас прислали з військкомату. Тут живе сім’я Семенових, правильно?

– Правильно, – відповів батько. – Тут.

– Ось… – комсомолець і дві піонерки зробили декілька кроків углиб двору і простягли аркуші паперу. – Вітаємо. Потрібно тут розписатися. Напишіть прізвище й ім’я, дату і час отримання нагородного листа.

– Якого нагородного листа? – не зрозумів батько. – Двадцять п’ять років Перемоги у Великій Вітчизняній війні? Так я б і сам у військкоматі її забрав, таку медаль. Навіщо стільки урочистостей?

– Ах, ми не сказали! Даруйте, – піонерки збентежилися.

Ігор розглядав їх кирпаті носики в профіль – дівчата, напевно, його ровесниці – і думав, в якій школі, цікаво, вони вчаться і чим заслужили на таку честь – виконувати доручення військкомату?

– Ваш родич, Семенов Юрій Петрович, нагороджений Зіркою Героя Радянського Союзу! Вітаємо! – урочисто оголосив комсомолець.

– Але… – щось хотів сказати батько. – Як… – Ігор ніколи не бачив у нього такого здивованого і водночас розгубленого обличчя. Та він і сам був приголомшений не менше.

– Звичайно, ми знаємо, що Юрій Семенов героїчно загинув, захищаючи Батьківщину, – продовжив комсомолець. – Але від цього його подвиг стає ще величнішим! Тому Комуністична партія…

– Юрій Петрович Семенов – це я! – нарешті, впоравшись зі словами, сказав батько.

– Чому посмертно? – скинув заціпеніння Ігор. Він давно відставив мітлу до яблуні й тепер пильно дивився на нагородні документи, йому не терпілося прочитати, що там написано. Його батько – Герой Радянського Союзу! Ні, він знав, що батько пройшов, точніше, проїхав у танку, точніше, в кількох танках, всю війну. Був поранений, перебував у полоні, втік, але про це все батько завжди розповідав у властивій йому манері – з усмішкою, легко, не заглиблюючись у деталі: там сестричка в госпіталі допомогла, там полька покохала і врятувала, там те, там се, словом, відбувався жартами від серйозної розмови про війну, як міг. Хіба що за святковим столом, коли приходили товариші, такі ж фронтовики, Ігор краєм вуха чув нерадісні розповіді. Не про подвиги – про те, як гинули товариші.

– Той самий? – здивувалися гості. – Юрій Петрович Семенов? Легендарний танкіст?

– Ну чому – легендарний? Звичайний танкіст… – батько повернувся з будинку з паспортом і спустився, злегка кульгаючи, сходинками в двір. – Дивіться.

Комсомолець і піонерки, не стримуючи емоцій, схилилися над паспортом.

– Усе збігається, – здивовано сказав комсомолець. – До останньої букви. Але чому тоді посмертно, Юрію Петровичу?

– Ти ще запитай, чому через двадцять п’ять років? – розсміявся батько. Він тримав нагородні документи в руках, не приховуючи торжественної усмішки. Ігорю теж кортіло підійти ближче, але він немов пустив коріння в землю за ці хвилини розмови і став ще одним деревом на подвір’ї.

– Синку, подивися, – батько сам простягнув йому папери, – як пишуть цікаво! Де треба розписатися, товариші?

Він стояв під білим розквітлим абрикосом – ще молодий, упевнений у собі чоловік, з відкритим красивим обличчям, який знає ціну життя і смерті. Дівчата-піонерки з неприхованим захопленням дивилися на нього – такими от і мають бути герої. Так вони і повинні виглядати… Якщо живі.

«Короткий конкретний виклад особистого бойового подвигу або заслуг.

Командир 3-ї роти старший лейтенант Семенов у бою за село Багриново 15.7.43 р. проявив взірець мужності і відваги. Діючи на лівому фланзі полку, рота при своєму просуванні зустріла опір самохідок і артилерії противника, які вели фланговий вогонь. Поєднуючи маневри з вогнем, рота під управлінням старшого лейтенанта Семенова допомогла 2-й танковій роті й піхоті, що взаємоділа з ними, захопити й утримати Багринове. Особисто старший лейтенант Семенов вогнем зі свого танка підпалив одну самохідку, підпалив бліндаж зі скупченням піхоти, штабну машину і два ручні кулемети, подавив вогонь однієї арт. батареї. Гарматно-кулеметним вогнем знищив 25 гітлерівців. Семенов загинув, ведучи вогонь із танка, що горів. Командир 36 ТП підполковник (Макаркін).

Командувач 61-ї армії гвардії генерал-лейтенант Бєлов. 22 липня 1943 р.

15 липня 1943 р. за бойовий подвиг на Орловсько-Курській дузі представлений до звання Героя Радянського Союзу.

Запис зроблений з нагородного аркуша архіву Міністерства оборони СРСР».

Дев’ятого травня за чаєм – мама за такої урочистої нагоди покликала родичів і друзів – Батько жартував:

– Ось що означає – нагорода знайшла героя!

– Так, Юрку, а ти двадцять п’ять років без Зірки ходив! Несправедливо! – пожартував хтось із гостей.

Батько спохмурнів:

– Та що ви, насправді! Приємно, звичайно… Але хіба це щось міняє?

Ігор одразу не зрозумів значення цих слів. Звичайно, міняє! Він-жеж і без Зірки не сумнівався, що тато – героїчний мужик, але із Зіркою це приймало… як би сказати правильно? Зовсім інший поворот, так.

Як не просили його того вечора розповісти подробиці бою, батько не погоджувався:

1 ... 48 49 50 ... 114
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Іловайськ. Розповіді про справжніх людей», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Іловайськ. Розповіді про справжніх людей"