Читати книгу - "Двоє над прірвою"
Шрифт:
Інтервал:
Добавити в закладку:
У протилежній від провалля стіні темніли отвори двох тунелів. В них прокладено колії. Гримкотіли колеса вагонеток. За ними, як сновиди, похиливши голови, брели стомлені невільники.
По обидва боки від колій теж кипіла робота: під наглядом штейгерів каменярі тесали гранітні блоки.
Над кар’єром стояв безперервний шум: стукотіли молотки та кирки, гуркотіло каміння, що падало в безодню, а над усім проривалися хрипкі голоси охоронців і капо, линула брудна лайка, свистіли замашні гумові гарапники…
Та ось відчинилися ворота. Колона рушила.
І тут несподівано два здоровані-есесівці, що стояли при вході, важкими гумовими бичами почали періщити новачків. Та так, що одні загашувалися кров’ю, а інші падали мов підкошені.
Володя йшов крайнім і якраз, хоча й пригнувся, потрапив під праву руку есесівця. Удар прийшовся по голові. Страшний біль, здавалося, підняв череп, в очах ураз потемніло. Ноги підігнулися, стали мов ватяні.
— Тримайся, друже! — Таня підхопила його попідруки і повела до найближчого каменя. — Це зараз минеться…
Володя сів. У голові гуло, як у вулику. На лобі висіявся холодний піт, неприємна нудота поволі підступала до горла.
Чиясь рука піднесла блискучий алюмінієвий кухоль. Холодна вода освіжила, серце забилося рівніше, із-перед очей розвіялася густа сіра пелена.
— Дякую, — прошепотів він, приходячи до пам’яті.
— Прошу пана, — почувся у відповідь дитячий голосок.
Володя підвів голову. Перед ним стояв хлопчик років одинадцяти — дванадцяти з відерцем, наповненим водою. Великі голубі очі, що займали майже півобличчя, серйозно, по-старечому дивилися з-під вигорілих брів. Смугастий одяг був завеликий для нього і сповзав з вузеньких плечиків, відкриваючи не тільки тоненьку, мов стеблинка, шийку, а й худенькі, обтягнуті сірою шкірою ключиці. З-під такої ж смугастої шапки вибивався жмут м’якого білявого волоссячка.
Пересилюючи слабість, Володя спитав:
— Ти хто такий?
— Я поляк, прошу пана. Мене звати Янеком, — тихо відповів хлопчина.
Володя вражено переглянувся з Танею.
— Як же ти потрапив сюди… у це пекло, Янеку? — спитала Таня.
— Ми тут з дідусем, — відповіло хлоп’я і показало порожнім кухлем на виснаженого сивобородого старого, що, сидячи навпочіпки, молотком і зубилом обтісував велику кам’яну брилу.
— А ти що тут робиш?
— Мій обов’язок — підносити воду тим, хто працює… Я стараюся…
Володя і Таня переглянулись. І сам вигляд хлопчини, що своєю кволістю і тендітністю був схожий на беззахисний житній колосочок, і серйозний погляд великих очей, і сумний, недитячий вираз обличчя, на якому не з’явився усміх, — усе змушувало їхні серця стиснутися.
— І давно ти в концтаборі? — Володя хотів погладити його рукою по щічці, але хлопчина відхилився.
— Уже два роки, пане.
— А де ж твої тато й мама?
— Нема-а, пане. Їх убили…
— А брати, сестри були в тебе? Тітки, дядьки?
— Були, пане, але їх уже теж немає на світі… Один дідусь лишився…
Володя замовк, вражений. На це дитя, здається, звалилося лихо всього світу, упали громи і блискавиці, налетіли шалені вітри і чорні смерчі… Як же воно вистояло, не зламалося? Де взялася сила у цього тендітного кволого колосочка перебороти свій душевний біль, що мав би крижаним вітром обпекти його сердечко?
До них наближався капо, ще здалеку погрожуючи гарапником.
— Гей ви, новачки, брудні свині, до роботи! Ну!
Янек з відром шмигнув до тунелю, а новачки швидко кинулися на майданчик, де гефтлінги складали в штабелі грубо обтесані брили каміння.
2
О шостій годині вечора прозвучала сирена. І враз стихла музика пневматичних молотків, гефтлінги покидали кирки й долота, зупинили вагонетки — всі рушили на широкий плац перед ворітьми. Зі штолень почали виходити ті, хто працював у підземеллі,— бліді, вкриті сірою пилюкою, мружачи проти сонця почервонілі запалені очі. Вони теж прискорювали крок і пристроювалися до звивистої черги, що швидко росла.
Володя й Таня йшли не поспішаючи. Поряд з ними шкандибав старий поляк.
Незважаючи на недоладний смугастий одяг і худорбу, старий вирізнявся інтелігентністю. Мав чисте високе чоло, римський профіль і пишне сиве волосся. Голод і важка праця виснажили його тіло, але великі сірі очі світилися розумом.
Старий держав онука за руку, ніби боявся відпустити від себе хоч на одну хвилинку. Та Янек і не думав пустувати або вириватися, ішов стомлено, маленький, блідий, мов восковий, разюче схожий на дідуся. Такі ж великі очі, високий лоб, довге русяве, майже лляне волосся, що хвилями облягло його гарну голівку, такий же, як у дідуся, гордий орлиний профіль…
— Нам теж ставати у чергу? — спитав Володя.
— Безперечно, — відповів старий і, делікатно, завченим рухом знявши шапку і нахиливши голову, відрекомендувався: — Професор Станіслав Глов’як.
Володя і Таня назвали себе.
— І що ж це буде? — допитувався Володя.
— Зараз привезуть вечерю, прошу пана…
— А хіба ми не підемо до табору?
— До якого табору, пане?
— Ну, там, на горі, біля дороги, є бараки серед лісу…
Професор сумно усміхнувся:
— Ті бараки не про нашу честь. Там живуть німці — інженери, техніки, охоронці. А гефтлінги ночують тут, у тунелях… Під землею…
— Під землею?! І що ж тут буде, під землею? Щось важливе, якщо нікого звідси не випускають?
Професор оглянувся, понизив голос.
— Це дуже небезпечне запитання, мій юний друже.
— Чому?
— Бо тому, хто цікавиться, що ми тут будуємо, есесівці зносять голови…
— Он як!.. Тоді нам ще дужче закортіло дізнатися, яку ж хитромудрію затіяли тут фашисти! Гадаю, не обсерваторію, щоб з-під землі спостерігати за небом?
— Ви майже вгадали, пане… Із цих тунелів будуть виходити в небо…
— Ну?
— Я більше ніц не скажу…
— Хай йому чорт, невже ви вважаєте нас за якихось донощиків!
— Що ви, що ви, пане! Такого у мене і в думці немає… Вам, росіянам, я вірю. Адже ви єдина сила у світі, яка може зламати і зламає, я в цьому впевнений, ту махину. — І професор зробив красномовний жест у бік есесівців.
— Ну от, цього ви не боїтесь сказати, — швидко вставив Володя. — А ви ж знаєте, що за такі слова теж по голові не погладять…
— Ну, гаразд, панове, — здався професор і, оглянувшись, прошепотів: — Ви що-небудь чули про “Фау-2”?
Володя зупинився.
— Безперечно. Це ракети, якими німці обстрілювали Англію. Так звана “нова зброя”… Невже ви хочете сказати…
Професор не дав йому закінчити.
— Ви відразу здогадалися, пане… Та я й не сумнівався у вашій проникливості, бо ви така інтелігентна
Увага!
Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Двоє над прірвою», після закриття браузера.