Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

315
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 149
Перейти на сторінку:
Лошаки вже як ті ружі, стали шаленими кіньми, тільки дядько Артем їх мордують, коли не хочуть залягать. А дядько Сабрі кажуть, що ви нібито веліли їх так мордувати, а нам жаль їх... Хрещена Явдоха були взимі і нам гостинців доста від зайця привезли. То коли ви вже мене і Ромка, як казали-сьте, візьмете на Січ, бо ми вже їздити і верхи, і під конем навчилися — зовсім-зовсім!.. Ваші діти: Петро, Ромчик, Мариля та Яринка...»

Пам'ятав Сірко листа і від Дзиковської: «Вельмишановний наш, зичливий куме і мосьпане полковнику Іване! — писала вона, і лист той, як і Софіїн, грів його, додавав сили та наснаги, ніби запевняючи, що він не самотній у людському морі, а має добрих друзів і рідних.— Ми в Бозі жиємо, а я газдую та помалу даю раду нещасним нашим прихідцям-викітцям на займанщинах. Як повені, їх нині тутки набралося! Івась також, узявши урльоп, їх приправив нещодавно цілі юрмища. Тепер слугує князеві Ромодану в Острогозьку. Чекали-сьми твою милість до себе бодай взимі, та й марно, і боїмося, щоби там чого з тобою не лучилося. Хай Бог дасть вам сили, відваги і згуртованого одностаю та вбереже вам життя. Нашого бідного люду тут ніхто не притискає, і жиємо ми, як у власній державі, але як довго те протягне — не знати, бо Ромодан просить царя, щоб той прислав більше стрільців, а ми, козаки, для нього ворохобники. А за прислані восени гов'яди, коні та шаття викітчани тобі вельми зичливо дякують, як і ми з Івасем — за дорогі дарунки. Будемо знову узимі в Софії. У них все гаразд, лиш Богом, прости Боже, вона захворіла невиліковно, їй неспинно звучить у голові Божий голос і кличе її до себе. А воно, видно, то чуперадла та блудні її обсідають, нещасну. Аж дивно, не в нужді ж живе! Співчуваємо і їй, і тобі... За дітей не турбуйся, вони в надійній безпеці і вишколі, як і належить.

Низький уклін тобі та зичення від Івася. Йому також не з медом, бо князь Ромодан — тепер Ромодановський — потроху, хоч і з оглядкою, прибирає і нас усіх, і бідний люд до рук, а вони в нього ох загребущі! Ніхто не відає, чим те скінчиться. Ростуть діти наші, слава богу! Пильно просимо, напиши або перекажи нам хоч щось про себе і навкруги... Ледь не забула-м: нашим отцям тутки по більших приходах стали платити жалуване від самого Никона та присилати їм, ніби в поміч, дияконів-пияків піддячими... Явдоха».

Сірко, перебрівши в пам'яті отими листами, зітхнув і наче знову побув коло своїх. Довго ще в думках, попри все навколишнє, він зустрічався з ними всіма і навіть з капулівчанами та Січчю, сперечаючись. Душа розривалася надвоє: одна частина її була в Артемівці і Острогозьку, а друга — в Запорогах і Капулівці.

«Немає, мабуть, ніякого в нас Бога, бо коли б був, то не дивився б байдуже на довгі і тяжкі наруги над бідним людом і не мовчав».

Отямившись, що геть відстав і опинився позаду війська, він перевів Велеса на швидку ходу і почав обходити шерегових. І тут, проїжджаючи понад довгою стрічкою кінних, чув він в уривках розмов одну й ту ж біду, хоч і сказану іншими словами. Козаки пережовували те ж горе: нарікання і турботу, а не надії і переконаність, осуд і догану, а не похвалу і одобрення.

Джмелиним дзижчанням влітали ті розмови Сіркові у вуха, а накривалися якоюсь витіюватою, крученою-верченою правдою, ніби насмішкуватою, аж він притримав коня: «Еге, Андрію, біг шлях, біг та й розділився на відноги, то так і ти. Запали тільки людові свічку бажання, і вона освітить йому путівець спасіння і надії. Ти, бач, хитрий і мудрий, як лис отой! Орел твого розуму високо в небо знісся!..» — «Цінні, як коштовності на кармаші-ярмарку, твої поради, але чорний сажень долі поведе люд не туди, де пророчиш, а до слупа смутку, журби, побивань і болістей, то що ти зробиш?..» — «Грійся, кажу, теплом мого серця і гарячого слова, харчуйся добрими моїми бажаннями та живи моїми віщуваннями, шановний, а я...»

Два співбесідники-сотники, їдучи поряд, один позаду, а другий — попереду своїх сотень, широколиций і піснолиций, також вели розмову про те ж, лише один був стриманим і скупим, а другий балакучим. Сірко зауважив, що один говорив скупо, давав перевагу в розмові не туманним мереживам, а мудрій уникливості від відповіді чи й промовчував, подобаючись йому.

«Відвуд, бач, у красному пір'ї, а смердить так, що й не підступиш, так воно, може, і гетьман: доки війна — поки й доступний, а тоді і на віддаль стріли до себе не підпустить, лакизами та блюзнірами обросте, маєтків набудує. Кажуть же, що даринами його, як князя якого, обіклали чужинецькі посли».— «То все ж у наш город, а не в чужий іде!» — «Та воно-то так, тільки нам з тобою що з того?..»

Слухаючи оті мовлення і рядовичів, і сотників, Сірко згадував погром коронного гетьмана Станіслава Конецпольського під Переяславом, і взяття Кодака разом із Сулимою, і Жовтоводську та Корсунську битви, і погром ним особисто Лаща під Хирівкою, як і перемогу над королівськими військами під Пилявцями, Збаражем, Зборовим, Львовом та аж Замостям, порівнюючи їх по вправності і героїзму із підвінницькими та батозькими, підтримуючи гетьмана в тому, що «програна лише битва, а не війна!..» Але тут же згадував уже другу зраду хана Іслам-Гірея і шаленів, сатанів та доходив до нестями, аж його Велес відчував те на собі, зизуючи великим вороним оком.

Вражало Сірка і усвідомлення рядовим козацтвом першопричин лиха свого люду: «Ти мене не вмовляй, що гетьман поганий! Ти мене переконай, що переобрати його — це зробити добру справу!— обурливо тикав пальцем якийсь голомозий молодшому.— Не марно ж старі люди кажуть, що дурний порядок краще розумного безпорядку!..»

«А де ти, Іване? — питав сам себе Сірко.— З ким ти і за кого ти? — доскіпувався. І відповідав: — Між народами-гнобителями

1 ... 48 49 50 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"