Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Тарас Бульба 📚 - Українською

Читати книгу - "Тарас Бульба"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тарас Бульба" автора Микола Васильович Гоголь. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 48 49 50 ... 98
Перейти на сторінку:
жупан, та підперезати червоним поясом, та на голову шапку з чорних смушків з добрим синім верхом, та вчепити при боці шаблю турецьку, та дати в одну руку малахая, в другу — люльку цяцьковану, то заткнув би він за пояс усіх парубків тодішніх. Та от лихо, що в бідного Петруся тільки й було, що сіра свитка, а в ній більше дірок, як в іншого жида в кишені золотих. Та й це ще не таке велике лихо, а от лихо: у старого Коржа була дочка красуня, якої, я думаю, навряд чи доводилося вам бачити. Небіж-чикова дідова тітка розповідала, — а жінці, самі знаєте, легше поцілуватися з чортом, не в гнів будь сказано, як назвати кого красунею, - що повненькі щічки в козачки були свіжі та гарячі, як мак найтон-шого рожевого кольору, коли, умившись Божою росою, горить він, випростує пелюстки й хорошиться перед щойно явленим вранішнім сонечком; що брови, мов чорні шнурочки, яких купують тепер для хрестів та дукачів дівчата наші в захожих москалів з луб’яними коробами, рівненько зігнувшись, немов заглядали в ясні очі; що вустонька, на які глядючи облизувалася тодішня молодь, здається, на те тільки й створені були, щоб виводити солов’їних пісень; що коси її, чорні, як крило воронове, і м’які, як молодий льон (тоді ще дівчата наші не заплітали їх у дрібушки, перевиваючи чудовими, барвистих кольорів, киндячками), падали хвилястими кучерями на шитий золотом кунтуш. Ох, щоб не сподобив мене Господь виголошувати більше алілуя на криласі, коли б отут же не вицілував її, на те не зважаючи, що сідь закрадається до всього старого лісу, що покриває моє тім’я, і ось під боком моя стара, як більмо в оці. Ну, де вже парубок та дівка живуть близько одно від одного... сами знаєте, що виходить. Бувало, не дніло й не зоріло, а підківки червоних чобіт знати на тому місці, де розмовляла Педорка зі своїм Петрусем. Та все ж таки Коржеві й на думку пе спало щось недобре, аж одного разу — ну, це вже й видно, що не хто інший, як лихий попутав, — заманулося Петрусеві, не огледівшись гарненько в сінях, уліпити поцілунок, як то кажуть, од щирого серця, в рожеві вустонька козачці, і той самий нечистий, — щоб йому, сучому синові, приснився хрест святий! — під’юдив з дурного розуму старого хріна двері хатні одчинити. Остовпів Корж, роззявивши рота й узявшись рукою за двері. Проклятий поцілунок, здавалось, приголомшив його зовсім. Йому здався він голосніший, як грюк макогоном об стіну, яким звичайно в наші часи дядько проганяє кутю, не маючи фузії та пороху.

Опам’ятавшись, зняв він із стіни дідівську нагайку і вже хотів був покропити нею спину бідному Петрусеві, як де не взявся шестилітній брат Педорчин, Івась, прибіг і переляканий ухопив рученятами за ногу, закричавши: «Тату, тату! Не бий Петруся!» Що його робити? У батька серце не кам’яне: повісивши нагайку на стіну, вивів того потихеньку з хати: «Якщо ти мені коли-небудь покажешся в хаті або хоч тільки під вікнами, то слухай, Петре, їй-богу, пропадуть чорні вуси та й оселедець твій, дарма що він уже двічі обмотується коло вуха, не будь я Корж Терен-тій, коли не розпрощається з твоїм тім’ям». Сказавши це, дав він йому легенького рукою стусана в потилицю, так що Петрусь, землі не чуючи, полетів стрімголов. От тобі й доцілувались! Опала журба наших голуб’ят; а тут і чутка по селу, що до Коржа почав стежку топтати якийсь лях, увесь у золоті, з вусами, з шаблею, з острогами, з кишенями, що бряжчали, як дзвоник од карнавки, що з ним паламар наш Тарас похожає щодня по церкві. Ну, звісно, чого ходять до батька, коли в нього чорнобрива дочка. От одного разу Педорка вхопила, заливаючись сльозами, на руки Йвася свого: «Івасю мій милий, Івасю мій любий! Біжи до Петруся, моє золоте дитя, як стріла з лука; розкажи йому все: любила б його карії очі, цілувала б його білеє личенько, та не хоче доля моя. Не один рушник змочила сльозами гарячими. Тоскно мені, на серденьку важко. І рідний батько — ворог мені: неволить іти за нелюбого ляха. Скажи ж йому, що й весілля готують, тільки не буде музик на нашому весіллі: а будуть дяки, замість кобзи та сопілки, співати. Не піду я танцювати з молодим своїм: понесуть мене. Темная, темная моя буде хата! з кленового дерева, — та замість бовдура хрест буде стояти на покрівлі!»

Наче закам’янівши, з місця не рухнувшись, слухав Петро, як невинне дитя щебетало йому слова Педорчині. «А я думав, нещасний, іти в Крим та Туреччину здобувати злота і з добром приїхати до тебе, моя крале. Та не бувати тому. Лихе око глянуло на нас. Буде ж, моя дорога рибко, буде й у мене весілля. Тільки й дяків не буде на тому весіллі: ворон чорний закряче, замість попа, наді мною; чисте поле буде моя хата: сиза хмара — покрівля моя; орел виклює мої карі очі: вимиють дощі козацькі кісточки, і вітер висушить їх. Та що я? На кого, кому жалітися? Така вже, видно, Божа воля, — пропадати так пропадати!» — та прямісінько й побрів до шинку.

Небіжчикова дідова тітка трохи здивувалась, побачивши Петруся в шинку, та ще об такій порі, коли добрі люди йдуть до церкви, і вирячила на нього очі, немов спросоння, як загадав він дати йому кухоль сивухи, трохи не з піввідра. Тільки даремне думав неборак залити своє горе. Горілка щипала його за язик, немов кропива, і здавалася йому гіркішою за полин. Та й кинув од себе кухлем об землю. «Годі тужити тобі, козаче!» — гримнуло щось басом над ним. Оглянувся: Басаврюк! От яка мармиза! Волосся — щетина, очі — як у вола. «Знаю, чого тобі бракує: ось чого!» Тут брязнув він з бісівською усмішкою шкуратяним, що висів при поясі, гаманом. Здригнувся Петро.

«Ге-ге-ге! Та як горить! — заревів він, пересипаючи на руку червінці. — Ге-ге-ге! Та як дзвенить! Але ж і роботу тільки одну загадаю за цілу гору таких

цяцьок». «Сатано! — закричав Петро. — Давай її! На все пристану!» Ударили по руках. «Дивись, Петре, ти наспів саме в час: завтра Йвана Купайла. Тільки цієї ночі раз на рік і цвіте папороть. Не взівай! Я тебе буду виглядати опівночі у Ведмежому байраці».

Я думаю, кури так

1 ... 48 49 50 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тарас Бульба», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тарас Бульба"