Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Тіні забутих предків, Коцюбинський 📚 - Українською

Читати книгу - "Тіні забутих предків, Коцюбинський"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Тіні забутих предків" автора Коцюбинський. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 4 5 6 ... 17
Перейти на сторінку:
фур­ка­ла скал­ка, і двоє лю­дей, скуп­лені й строгі, тим са­мим ру­хом пе­ре­тя­га­ли ремінь. Скал­ка по­чи­на­ла ку­ри­­тись, і ско­ро ма­ленький вог­ник вис­ко­чив з неї та за­па­лав з обох кінців. Ва­таг по­бож­но підняв во­гонь і встро­мив в ват­ру, зло­же­ну ко­ло две­рей.

- Навіки сла­ва! - обер­нув­ся він до Іва­на.- Те­пер маєм жи­вий во­гонь, а до­ки ме він горіти, ні звір, ні си­ла не­чис­та не озьме­ся мар­жи­ни та й нас, ир­ще­них…


І завів Іва­на до стаї, де од по­рожніх бер­бе­ниць, пу­тин та го­лих ла­виць йшов за­пах пуст­ки.


- Завтра при­же­нуть нам худібку, ко­ли б до­поміг пан-біг усю лю­дям відда­ти,- обізвавсь ва­таг і роз­повів, що Іван має ро­би­ти.


Щось бу­ло спокійне, навіть ве­лич­не в мові та в ру­хах по­ло­нинсько­го газ­ди.


- Мико!.. - гук­нув він у двері.- А розк­ла­ди бор­ше ват­ру у стаї…


Тонкий ку­че­ря­вий Ми­ко­ла, з пов­ним жіно­чим об­лич­чям, вніс в стаю во­гонь.


- Ти ж хто, браччіку, бу­деш - вівчар? - заціка­вивсь Іван.


- Ні, я спу­зар,- одк­рив зу­би Ми­ко­ла,- маю пильну­вать ва­т­ри, аби не згас­ла че­рез все літо, то бу­ла б біда!..- Він на­віть з жа­хом озир­нув­ся нав­ко­ло.- Та й піти до по­то­ку во­ди, та й у ліс дров…


Тим ча­сом ват­ра роз­го­ра­лась на по­ло­нині. Пов­ним по­ва­ги ру­хом, як давній жрець, підки­дав ва­таг до неї сухі сме­ре­ки та свіжу хвою, і синій дим лег­ко здіймав­ся над нею, а далі, ки­ну­тий вітром, за­чеп­ляв­ся за го­ри, пе­ре­ти­нав чор­ну сму­гу лісів та сте­лив­ся по да­ле­ких бла­кит­них вер­хах.


Полонина по­чи­на­ла своє жит­тя жи­вим нев­га­си­мим вог­нем, що мав її бо­ро­ни­ти од всього ли­хо­го. І, на­че зна­ючи се, во­гонь вивсь гор­до своїм га­дю­чим тілом та ди­хав усе но­ви­ми клу­ба­ми ди­му.


Чотири сильних вівчар­ки, пок­лав­ши в тра­ву свої ко­жу­хи, ди­ви­лись за­дум­ли­во в го­ри, го­тові в од­ну хви­ли­ну ско­чить на но­ги, по­ка­зать зу­би та наїжи­ти шерсть.


День уже гас. Го­ри міня­ли своє бла­кит­не уб­ран­ня на ро­жеві з зо­ло­том ри­зи. Микола кли­кав ве­че­рять. Тоді зій­шлись до стаї всі вівчарі і сіли біля жи­во­го вог­ню, щоб в мир­ності з'їсти свою пер­шу по­ло­нинську ку­ле­шу…



***



Яка ж то­та по­ло­нин­ка по­весні ве­се­ла, як овеч­ки у ню ідуть із кож­но­го се­ла!.. Високий ва­таг, на­че дух по­ло­ни­ни, об­хо­дить з вог­нем стоїще. Обличчя в нього по­важ­не, як у жер­ця, но­ги сту­па­ють твер­до й ши­ро­ко, а дим з го­ло­веш­ки фур­ка за ним кри­ла­тим змієм. На во­ро­тях стоїща, ку­ди ма­ють пе­ре­хо­ди­ти вівці, ва­таг ки­да во­гонь, а сам нас­лу­хає. Він чує хід по­ло­нинський не тільки ву­хом. Він сер­цем чує, як з гли­бо­ких до­лин, де кип­лять ріки та рвуть бе­ре­ги, з ти­хих осель і ца­ри­нок ко­титься вго­ру, на пок­лик вес­ни, жи­ва хви­ля худібки, і під но­га­ми її ра­до зітхає зем­ля. Він чує да­ле­ке ди­хан­ня ота­ри, ри­чан­ня корів і лед­ве вло­ви­мий го­лос пісень. А ко­ли врешті по­ка­за­ли­ся лю­ди і підня­ли уго­ру довгі трембіти, по­зо­ло­чені сон­цем, щоб привітать по­ло­ни­ну се­ред синіх верхів, ко­ли заб­ле­яли вівці і шум­ли­вим по­то­ком зал­ля­ли всі за­го­ро­ди, ва­таг впав на коліна та підняв ру­ки до не­ба. За ним схи­ли­лись до мо­лит­ви вівчарі й лю­ди, що приг­на­ли мар­жи­ну.


Вони про­ха­ли у бо­га, щоб вівця ма­ла га­ря­че сер­це, як га­ря­чий во­гонь, який пе­рес­ту­па­ла, щоб гос­подь ми­ло­серд­ний зас­ту­пив хрис­ти­янську худібку на ро­сах, на во­дах, на всіх пе­ре­хо­дах од вся­ко­го ли­ха, звіра й при­пад­ку. Як до­поміг бог зібра­ти худібку до­ку­пи, щоб так до­поміг усю лю­дям відда­ти…


Ласкаво слу­ха­ло не­бо прос­то­сер­деч­ну мо­лит­ву, доб­ро­ду­ш­но хму­рив­ся Бес­кид, а вітер, проліта­ючи далі, ста­ран­но вичісу­вав тра­ви на по­ло­нині, як ма­ти ди­тя­чу го­лов­ку…



***



Полонинко, вер­хо­вин­ко, чимєсь так згорділа, чи не ти­ми овеч­ка­ми, щось тільки уздріла?


- Гісь! Гісь! - підга­няє зза­ду вівчар. Вівці ліни­во згина­ють коліна, трем­тять на тон­ких ніжках і тру­сять вов­ну.- Гісь! Гісь!..- Голі мор­ди, з ста­ре­чим ви­ра­зом за­ну­ди, одк­ри­ва­ють сли­няві гу­би, щоб пос­кар­жи­тись боз­на-ко­му. «Бе-е… Ме-е…» Два вівчарі ве­дуть пе­ред.


Червоні гачі мірно роз­ти­на­ють повітря, од ру­ху ки­ває на ході за кре­са­нею квітка.- Бир-бир!..- Вівчар­ки ню­ха­ють ві­тер і од­ним оком ско­са пог­ля­да­ють на вівці, чи все в по­ря­д­ку. Треться вов­на об вов­ну, біла об чор­ну, хви­лю­ють пух­на­ті хреб­ти, як дрібні в озері хвилі, і драгліє ота­ра.- Птруа… птруа!..- Гор­ля­ний пок­лик все на­вер­тає крайніх в ота­ру, три­має повідь у бе­ре­гах. Го­ри го­лубіють нав­ко­ло, як мо­ре, вітер гро­ма­дить на небі хма­ри. Трем­тять ку­че­ряві овечі хвос­ти, а го­ло­ви всі на­хи­ли­лись, і білі плес­каті зу­би виг­ри­за­ють у корінь со­лод­ку брин­ду­шу, хра­буст або ро­же­вий горішок.- Бир! Бир!..-


Стелить отарі під но­ги по­ло­ни­на свій ки­лим, а во­на на­кри­ває її ру­хо­мим ря­бим ко­жу­хом. Хрум-хрусь… Бе-е… Ме-е!.. Хрусь-хрусь…


Тіні од хмар бро­дять по ближ­чих гор­бах, пе­ре­су­ва­ють їх з місця на місце. Хо­дять, здається, го­ри, як ва­ли в морі, і тільки да­лекі не­по­руш­но го­лубіють на місці. Сон­це зал­ля­ло ове­чу вов­ну, розк­лав­шись ве­сел­кою в ній, за­па­ли­ло тра­ви зе­ле­ним вог­нем, за вівча­ря­ми ідуть довгі їх тіні.- Птруа… Птруа!..- Хрум-хрусь… хрусь- хрусь… Не­чут­но сту­па­ють пас­ту­хи в пос­то­лах, ко­титься м'яко вов­нис­та хви­ля по по­ло­нині, а вітер по­чи­на гра­ти на да­лекім во­ринні.


Дз-з…- тон­ко співає він в од­ко­ло­ту скал­ку, до­куч­но бри­нить, як му­ха.


Дз-з…- об­зи­вається гру­бо дру­ге во­рин­ня, на­во­дя­чи сум. Хма­ри все при­бу­ва­ють. Во­ни вже зак­ри­ли півне­ба, гас­не да­ле­кий Бес­кид, і чорніє, і пох­мурніє в тінях, не­мов уді­вець, а по­ло­ни­на ще мо­лодіє. І пи­тається вітер тон­ко в во­ринні: «Чо­му ти ся бай не же­ниш, ви­со­кий Бескиде?» - «Бо зе­ле­на по­ло­нин­ка за ме­не не піде»,- сум­но зітхає Бескид. Бла­кит­не не­бо за­ма­за­лось сірим, мо­ре гір по­темніло, по­ло­ни­на по­гас­ла, і ота­ра овець пов­зе по ній, як сірий ли­шай.


Холодний вітер розп­рав­ля кри­ла і б'є ни­ми у гру­ди попід кеп­тар. Так труд­но ди­хать, що хо­четься обер­ну­тись до ньо­го спи­ною. Хай б'є…


Тонко за­во­дить во­рин­ня, як му­ха в те­не­тах, скиг­лить біль нес­тер­пу­чий, пла­че са­мотній сум… Дз-з… дзи-и… Нев­га­ву­че, без­пе­рес­тан­ку. Ви­со­тує жи­ли і крає но­жем по серці. Хтів би не слу­хать, але не мож­на, хтів би втек­ти - та де? - Гісь-гісь!.. А ти ку­ди?.. Шляг би ті тра­фив! Бир-бир!.. Мур­ко!..- Але Мур­ко вже на­вер­тає. Обганяє вівцю, вітер нас­тов­бур­чив на ньому шерсть, а він зло­вив вже зу­ба­ми за карк вівцю і ки­нув в ота­ру. Дз-зи-и… Дз зі-і… Так зу­би бо­лять од­но­манітним і нес­тер­пу­чим бо­лем. Зці пив би зу­би й за­мовк. Боли. Дзи­чи, пек ті та цур! Що во­но пла­че? Віддай, се «той», бо­дай ска­менів!.. Отак, здається, впав би на зем­лю, без­си­лий, за­ту­лив ву­ха ру­ка­ми та би зап­ла­кав… Бо вже не го­ден… Дз-зи-и… Дзі-у-у!.. Йой!..


Іван вий­має

1 ... 4 5 6 ... 17
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Тіні забутих предків, Коцюбинський», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Тіні забутих предків, Коцюбинський"