Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 4 5 6 ... 58
Перейти на сторінку:
за чо­ти­ри днi Мав­ру з шат­рiв та так ви­ря­ту­ва­ти її вiд ли­ха, смер­тi. А ма­ючи її раз по­за шат­ра­ми, во­ни вва­жа­ли її вря­то­ва­ною. Мав­ра бу­ла муд­ра i хит­ра i, пев­но, дасть со­бi ра­ду в жит­тi, за­ки знов ко­ли стрi­нуться. Ди­ти­ну її пiд­ки­не Анд­ро­на­тi без­дiт­но­му ба­га­че­вi… мо­же, от там десь в од­нiм iз сiл за го­рою Ча­ба­ни­цею, i бу­де все доб­ре. Лiп­ше так, нiж за­ги­ба­ти або бу­ти по­ка­лi­че­ною на весь вiк. Ра­ду лю­бив iно­дi ка­лiцт­вом ме­та­тись на своїх во­ро­гах, i то­го бо­яв­ся ста­рий му­зи­ка.

I на­ко­ли справ­дi всi зас­ну­ли сильним сном вiд трун­ку, зап­рав­ле­но­го Анд­ро­на­тi усип­ля­ючим зiл­лям, за кот­рим хо­­див вiн два днi по го­рах, Анд­ро­на­тi i то­ва­риш ви­нес­ли Мав­ру з ди­ти­ною з шат­ра.


Не ги­ну­ти ма­ла во­на, мо­ло­да i крас­на, оди­но­ка ди­ти­на йо­го, як яка звi­рю­ка, але жи­ти. Жи­ти мiж доб­ри­ми людьми ще дальше. Свiт ши­ро­кий, бог го­дує всiх i її ви­го­дує та­кож. При Ра­ду їй ос­та­ва­тись го­дi, - вiн пiмс­титься на нiй на цi­ле жит­тя, на­ко­ли во­на ли­ше пi­дiй­меться на но­ги. В сво­го сла­в­но­го батька, се­миг­радсько­го ота­ма­на ци­га­нiв, своєю зло­бою вдав­ся, ли­хий i мсти­вий, як смерть, дар­ма що крас­ний, як мi­сяць, i по­над свiй вiк муд­рий.


Мавра, та­кож упоєна зiл­лям, спа­ла, мов мерт­ва, як її ви­но­си­ли, i не чу­ла нi­чо­го. Лиш мi­сяць ба­чив та зо­рi, що дi­ялось, бiльше нiх­то.


Андронатi дзво­нив зу­ба­ми, як її ви­но­си­ли, з жа­лю уги­нав­ся. Але лiп­ше нес­ти на лас­ку мiж чу­жi лю­ди, як ба­чи­ти вби­тою або на­вi­ки по­ка­лi­че­ною. Так все ще по­ба­чить її ко­лись у жит­тi, пiз­нi­ше або скор­ше вiд­най­де, але ка­лi­кою ба­чи­ти гiр­ше, як смерть.


Iшли Ча­ба­ни­цею поп­ри гуч­ли­ву рi­ку, що пi­ни­ла­ся i ме­та­ла­ся в своїм ло­жиську, ди­ким роз­го­ном роз­би­ва­ючи­ся вiд ча­­су до ча­су об ве­лет­нi-ка­ме­нi.


Iшли в про­тив­ну сто­ро­ну вiд своїх шат­рiв, аж най­шли вiд­по­вiд­не мiс­це, де бу­ли пев­нi, що во­но i опо­да­лiк вiд се­ла, i… на­вi­ду­ва­не людьми.


Недалеко мли­на не­дав­но пов­до­вi­лої ба­гач­ки Iва­ни­хи Ду­би­хи, гетьте вiд се­ла, ук­ла­ли Мав­ру пiд ви­со­кою, роз­ло­жис­тою сме­ре­кою i зос­та­ви­ли.


Смерека ува­жа­ла­ся ци­га­на­ми свя­тим де­ре­вом, що охо­ро­няє вiд смер­тi i є то­ва­ри­шем ци­га­на. По­ки що бу­ла во­на те­пер оди­но­кою охо­ро­ною не­щас­ли­вої, до­ки не зми­ло­сер­ди­ть­ся над нею яка людська ду­ша. Обiч спля­чої пос­та­ви­ли клу­­нок з усi­ма її ре­ча­ми i чер­вiн­ця­ми, що зiб­рав то­ва­риш-ци­м­ба­лiст з зем­лi i да­ру­вав те­пер доньцi сво­го вiр­но­го при­яте­ля Анд­ро­на­тi.


Вiдтак пiш­ли.


Товариш впе­ред, щоб ляг­ти на­зад на своє мiс­це, не збу­див­ши в нi­ко­го пi­доз­рiн­ня, а Анд­ро­на­тi пiз­нi­ше. Анд­ро­на­тi вер­нув­ся на хвильку са­мий до доньки.


Ще спа­ла…!


Поплакавши ко­ло неї гiр­ки­ми сльоза­ми та про­мо­вив­ши над нею ча­рiв­нi якiсь сло­ва, що ма­ли охо­ро­ня­ти її в да­ль­шiм жит­тi вiд зла, заб­рав її бi­ло­го си­на i пi­шов. Ту­лив йо­го нiж­ним ру­хом до се­бе, вод­но про­мов­ля­ючи та прок­ли­на­ючи, щоб той во­рог, що зба­ла­му­тив йо­го ма­тiр, до­вiв до оцього не­щас­тя, не дiж­дав нi­ко­ли ста­ну­ти пе­ред гос­по­да бо­га… а ти­няв­ся вiч­но в злид­нях i жу­рi… в го­ло­дi i хо­ло­дi по свi­тi. Щоб вiн сього не дiж­дав.


Куди нiс си­ро­ти­ну? - пи­тав се­бе. Не знав ще. До яко­го ба­тька-ма­те­рi? Вiн їх не знає, не ба­чив, не чув ба­га­то про них - а iде. Чи пiд­ки­не в щас­ли­ву го­ди­ну? До­ки жит­тя йо­го, вiн бу­де заєдно во­ро­га прок­ли­на­ти. А йо­го прокльони страш­нi, їх бо­яли­ся всi. Во­ни справд­жу­ва­ли­ся.


I йшов.


Iшов пiд го­ру вузькою стеж­кою, що роз­по­чи­на­ла­ся не­да­ле­ко мли­на Iва­ни­хи Ду­би­хи i об­ви­ва­ла по пра­вiй сто­ро­нi Ча­­ба­ни­цю, хо­ва­ла­ся чим­да­лi в лiс, а пра­во­руч ве­ла са­ме по­над край гли­бо­ко­го яру-про­пас­тi, якою гнав який­сь шум­ли­вий по­тiк.


"Бiла" та стеж­ка, як її зва­ли лю­ди в се­лi, то пну­ла­ся вго­ру, то спус­ка­ла­ся знов ниж­че, вiд­по­вiд­но до фор­ма­цiї го­ри Ча­ба­ни­цi, i все пра­во­руч поп­ри гли­бо­кий тем­ний яр, що дi­лив; впро­чiм, Ча­ба­ни­цю вiд дальшої су­сiдньої ска­лис­тої го­ри, звер­не­ної до Ча­ба­ни­цi стрiм­кою за­лiс­не­ною стi­ною, i її бi­лої стеж­ки.


Та бi­ла стеж­ка тяг­ну­ла­ся то гус­тим лi­сом Ча­ба­ни­цi, то знов гар­ни­ми ле­ва­да­ми i ца­рин­ка­ми, а все ос­та­ва­ла­ся од­на­ко­во бi­ла i ву­зенька.


Врештi скiн­чи­ла­ся.


Скiнчившися, во­на не­на­че при­ляг­ла, розп­ли­ла­ся в якiй­сь до­ро­зi, що тяг­ла­ся впо­пе­рек звiд­кись поп­ри бi­лу стеж­ку i, вiд­ти­на­ючи її дальшу путь, пог­ли­ну­ла ву­зенький, мов рi­ка, по­тiк в се­бе. З сi­рою дни­ною враз увiй­шов Анд­ро­на­тi в третє се­ло вiд Ча­ба­ни­цi, що ле­жа­ло вже не­да­ле­ко од­ної го­ри, яка зно­си­ла­ся са­ме на угорськiй гра­ни­цi.


Не дов­го вiн так iшов, а все був вже весь зiп­рi­лий.


Сiв край лi­су на го­рi й розг­ля­нув­ся. Сон­це са­ме за­по­вi­да­ло схiд, а сме­ре­ки ди­ха­ли хо­лод­ним за­па­хом жи­ви­цi. По­ра­нок iшов до розс­вi­ту, але всю­ди па­ну­ва­ла ще свя­та по­ран­ко­ва ти­ша.


Всюди ще сон.


Старий батько з бi­лим вну­ком на ру­ках шу­кав чо­гось го­ст­рим оком там, вни­зу се­ла.


Не мiг вiд­най­ти, дар­ма що в нiм ду­ша дри­жа­ла.


Там, в до­ли­нi, в се­лi пiд го­рою Ча­ба­ни­цею, не­да­ле­ко би­ст­рої рi­ки, в лi­сi, де лиш не­да­ле­ко са­мiт­ний млин з рi­кою враз гу­дить, по­ки­нув хо­ру доньку, мов звi­рю­ку, щоб влас­нi лю­ди не стра­ти­ли, не по­ка­лi­чи­ли, а тут дер­жить її не­щас­но­го си­на, щоб пiд­ки­ну­ти йо­го чу­жо­му без­дiт­но­му ба­га­че­вi в до­лах, i от якось не щас­титься.


Сива мря­ка, мов умис­не, мов не хо­че здiй­ми­ти­ся з се­ла, щоб вiдс­ло­ни­ти йо­му до­ро­гу, якою має iти, по­ка­за­ти осе­лю за­мож­нi­шо­го газ­ди. А день чим­раз роз­вид­нюється, чим­раз зрос­тає.


Зiтхнув тяж­ко. От чо­го до­жив. Що су­ди­ло­ся чи­ни­ти. Вчо­ра роз­бив з жа­лю, про­ща­ючись з донькою пiс­нею, свою скрип­ку, ли­шив жiн­ку i пi­шов. А як по­вер­не, хто знає, чи зас­та­не жи­ву. Ци­га­нiв лиш ци­ган знає - що в них ки­пить, що в них коїться. От що зна­чить ци­ганське жит­тя. Ни­нi тут, завт­ра там, а по­завт­ра, мо­же, i мерт­вий. Йо­му при­га­да­ла­ся на­раз каз­ко­ва, вже май­же ти­ся­чо­лiт­ня ле­ген­да про при­чи­ну вiч­ної ци­ганської манд­рiв­ки i злид­нiв. Бу­ду­чи ще в Єгип­тi, во­ни не прий­ня­ли Ма­рiї з Йо­си­фом та бо­жим ди­тят­ком у се­бе на вiд­по­чи­нок, - i че­рез те за ка­ру ти­ня­ю­ть­ся, манд­ру­ють спо­кон­вi­ку по свi­тi. I чи скiн­читься ко­ли оця ка­ра гос­под­ня? Вiд­бу­дуть її? - пи­тав­ся.


Усмiхнувся гiр­ко, мов у снi.


Правдоподiбно, до­ки плем'я ци­ганське бу­де iс­ну­ва­ти - во­­на не скiн­читься…


А те­пер йо­го вчи­нок з донькою та з бi­лою не­вин­ною ди­ти­ною її, чи не ка­ра се ще, не по­ку­та яка? Гос­по­ди бо­же, зми­ло­сер­ди­ся над грiш­ним на­ро­дом твоїм - вiн кається. В злид­нях i по­ко­рi, в го­ло­дi i хо­ло­дi кається вiн тяж­ко.


Прошептавши сi сло­ва, вiн жде.


Мряка ви­сить над се­лом, не здiй­мається ще. Во­на чи не спи­няє ди­ти­нi вступ. Чи

1 ... 4 5 6 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"