Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

295
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 3 4 5 ... 58
Перейти на сторінку:
один-однiський на мiс­цi.

Вiн ви­хи­лив пер­ший раз по раз го­рiв­ки, по­да­ної йо­му Анд­ро­на­тi з срiб­но­го ма­ло­го пу­га­ри­ка [7] що пе­ре­хо­див з ро­ди­ни в ро­ди­ну, як рiч нез­ви­чай­но по­чи­ту­ва­на, i за­ду­мав­ся те­пер над Мав­рою. Був як не при умi. Що йо­му те­пер з неї? Її сер­це брех­ли­ве. Як її брав… впев­ня­ла, що лю­би­ла, а пiз­нi­ше зра­ди­ла йо­го… Та ще й по­за гро­ма­дою. I вже вiн до­­га­дується з ким… Там, в ма­лiм угорськiм мiс­тi, не­да­ле­ко пу­с­ти, ку­ди во­ни ча­сом за­хо­ди­ли… i де час­то її батько скри­п­кою гро­шi за­роб­ляв, а во­на во­ро­жи­ла i спi­ва­ла до скрип­ки, а ча­сом i гу­ля­ла… Там був один мо­ло­дий бо­ярин, що за ци­ганську му­зи­ку гру­бi гро­шi си­пав… а ча­сом з дру­ги­ми на ко­нi… поп­ри їх шат­ра вих­ром в пус­ту гнав. З ним. Та вiн вже про неї не стоїть. Не­хай, що во­на й гар­на, не­хай, що най­лiп­ше вмiє во­ро­жи­ти - хо­ча та­ка мо­ло­да - хо­ча й до­ч­ка слав­но­го мiж ци­га­на­ми Анд­ро­на­тi - йо­му во­на вже не жiн­ка. Ки­нув чер­во­ни­ми зо­ло­ти­ми ме­жи свої лю­ди, не­хай зроб­лять з нею, що схо­тять. Уб'ють або ви­ки­нуть десь. Йо­му бай­ду­же. Щоб лиш пiмс­та бу­ла, щоб з очей пiш­ла. Жи­ва чи мерт­ва - бай­ду­же. Iнак­ше - до доб­ро­го мiж ни­ми не при­й­де. А че­рез неї вiн свою гро­ма­ду не ки­не… щоб її не ба­чи­ти. Зна­чить, во­на му­сить йо­му з очей ус­ту­пи­ти­ся. Яким спо­­со­бом?.. Все од­но. Во­на йо­му вже бай­ду­жа. Хi­ба б… щоб її ще бив… а впро­чiм, во­на йо­му бай­ду­жа…


Байдужа? При тiй дум­цi йо­го пох­му­рий пог­ляд, мов зло­дiй, не­чай­но зак­рав­ся на шат­ро, де бу­ла ви­нов­ни­ця, i про­ник­ли­ве впи­вав­ся в нього.


Байдужа?


Проклята! Зра­ди­ла. Йо­го зра­ди­ла. Пер­шо­го стар­ши­ну мiж ци­ганськи­ми гро­ма­да­ми зра­ди­ла.


Вкруг нього лю­ди пи­ли i го­мо­нi­ли. Про Мав­ру заєдно i про нього. То єдна­ли­ся в пог­ля­дах, то спе­ре­ча­ли­ся. Тут i там мi­ша­ли­ся i жiн­ки. Вiн му­сив з ни­ми пи­ти, хо­ча в йо­го ду­шi щось гiр­ке го­рi­ло, мов ру­да ви­сох­ла сме­реч­чи­на, що, до­ки­ду­ва­на в огонь, трi­ща­ла…


Так i в йо­го гру­дях го­рi­ло. Але при всiм му­сив бу­ти.


Востаннє му­сив все зро­би­ти. Для се­бе, для лю­дей i Анд­ро­на­тi, яко­го лю­ди ду­же ша­ну­ва­ли.


Нараз рух.


Андронатi впос­лiднє iде кру­гом i час­тує трун­ком, роз­ли­ває, не ща­дить нi крап­лi, май­же кож­до­му пе­ре­ли­ває - а вiд­так при­тя­гає скрип­ку.


Врештi стає на но­ги.


- Люди! - гук­нув. - Цим­ба­ли, со­пiв­ки в ру­ки, а хто зо мною, то i скрип­ку. Мав­ро! - звер­нув­ся до шат­ра, де бу­ла доч­ка. - Мав­ро! про­щай­ся з Ра­ду. Завт­ра о тiй по­рi не бу­деш на­шою, - i по­тяг­нув сми­ком. Вiд­так, схи­лив­ши го­ло­ву низько над скрип­кою, не­на­че учув там в нiй для се­бе по­тай­ний ок­ре­мий го­лос з її на­ка­зу­ючо­го нут­ра, i - заг­рав.


Сипав жа­лем.


Плакали скрип­ки, дзве­нi­ли цим­ба­ли, дри­жа­ли со­пiл­ки, а над всi­ма ца­рю­ва­ла од­на-однiська струн­ка Анд­ро­на­то­вої скрип­ки. О, та скрип­ка! Зой­ком ки­да­ла­ся, го­ло­сом блу­ка­ючи, су­мом роз­ли­ва­ла­ся, мiж ци­га­нiв рва­ла­ся, а про Мав­ру, Ра­ду все опо­вi­да­ла.


I знов жаль…


Мов нiж­на бджiл­ка жа­лi­ла­ся, дри­жа­ла. Ме­та­ла­ся, впи­ва­ла­ся, вик­ли­ку­ва­ла ту­гу зi смут­ком i розп­ли­ва­ла­ся го­рем.


Андронатi грав дой­ну.


- Мавро! - кри­чав роз­пуч­ли­во вiд ча­су до ча­су, не тям­лячнсь з ди­ко­го жа­лю та при­ту­пу­ючи но­гою. - Мав­ро! - вiн грав, ко­ли­ха­ючи­ся всiм тi­лом, мов бо­же­вiльний. - Мав­ро! Твiй батько грає… Анд­ро­на­тi грає впос­лiднє для те­бе мiж ци­­га­на­ми; завт­ра, мо­же, йо­го вже не по­чуєш! Мав­ро!


Раду ле­жав, обер­не­ний ли­цем до зем­лi, i вiд­дав­ся лиш од­но­му по­чут­тю. Зра­ди­ла йо­го. Зра­ди­ла, i вiн не дiтк­не­ть­ся її бiльше, хi­ба що по-зло­му. Уб'є. Iнак­ше вiн не го­ден по своїй вда­чi. Не го­ден. Не го­ден. Го­лос скрип­ки вче­пив­ся, зда­ва­ло­ся, лиш йо­го од­но­го бо­лем роз­ри­тої i пiмс­тою спраг­не­ної ду­шi, i, мов та оса, все на­но­во впи­вав­ся в неї, ро­з'ятрю­вав. "Бi­лу ди­ти­ну при­ве­ла, чу­жо­го чо­ло­вi­ка, чу­жо­го муж­чи­ни". Зой­ком трi­по­та­ла­ся скрип­ка, жа­лi­ли цим­ба­ли: "чу­жин­ця яко­гось…" I вiн в тих дум­ках i з тим по­чут­тям жа­лю i за­вис­тi схо­див не­на­че з ро­зу­му. "Бi­лу якусь ди­ти­ну… в тре­тiм ро­цi под­руж­жя з ним… Мав­ро! Будь прок­ля­та за твою зра­ду, все го­ре на твою го­ло­ву!"


Мiсяць за­го­рiв впов­нi з-за ви­со­кої за­лiс­не­ної го­ри i не ру­­шав­ся з мiс­ця.


- Раду! - нi­би до­бив­ся на­раз го­лос Мав­ри до йо­го, i скрип­ка Анд­ро­на­тi опи­ни­ла­ся розт­рiс­ка­на ко­ло йо­го го­ло­ви. - Ра­­ду! - Вiн стре­пе­нув­ся, а Анд­ро­на­тi по­ва­лив­ся обiч йо­го на зем­лю.


- Мавро, Ма-в-ро! Ми про­щаємо те­бе на­вi­ки на… вi­ки, - сто­г­нав, а по дов­гiй хви­лi мов­чан­ки про­сив: - Спiть, лю­ди, спiть. Оцю нiч ще пе­рес­пiть ко­ло неї, а завт­ра зро­би­те, хто з вас хо­че, са­мi з нею кi­нець. Хто заб­рав чер­вiн­цi, най бе­ре i її ду­шу або й її са­му. Чи не так, Ра­ду?


- Так, - вiд­чув­ся су­хо го­лос стар­ши­ни.


- А вiд­так на­зад до пус­ти - ши­ро­кої, без­меж­ної пус­ти.


- Ух-га, пус­та! Ух-га! - ух­кав ди­ким го­ло­сом му­зи­ка. - А сьогод­нi ще спiть. I з ва­ми всi­ма ста­рий Анд­ро­на­тi. - I сiв­ши, пi­дiб­гав но­ги пiд се­бе, за­рив пальцi в во­лос­ся, за­ри­дав гiр­ко. Му­сив з своєю Мав­рою роз­лу­ча­ти­ся, ви­хо­ду не бу­ло. Ка­ра за зра­ду, особ­ли­во ж у жi­нок, а тим бiльше у жi­нок стар­шин, му­си­ла зав­ше вiд­бу­ва­ти­ся. Сам най­лiп­ше ро­зу­мiв її прос­ту­пок - i се пос­лiд­ня її нiч мiж ни­ми, ци­га­на­ми. "Спiть, лю­ди!.. - бла­гав-мо­лив. - Спи, Ра­ду. Адiть, все за­ка­ме­нi­ло. Як так вже су­ди­ло­ся, так не­хай i бу­де. Мi­сяць всьо­му свi­док; бра­тик-мi­сяць, що нас нi­ко­ли не по­ки­дає. Спiть, лю­ди, спи, Мав­ро, спи, Ра­ду, мо­ло­дий оси­ро­тi­лий ота­ма­не-раю. Ви мої дi­ти. Цитьте всi, не­хай во­на ме­жи нас впос­лi­д­нє доб­ре пе­рес­ниться. Спiть. Спи, Мав­ро… спи, Ра­ду. На нас ще лиш пус­та жде… Ши­ро­ка, глу­ха пус­та. Цитьте… ци­ть­те… спiть… Мав­ра… спить… цитьте… спiть…"


Утихло…


Спали.


Було ко­ло пер­шої го­ди­ни сеї ж но­чi, як мо­ло­да крас­на жi­н­­ка ота­ма­на Ра­ду, Мав­ра, ус­ту­па­ла­ся йо­му з своїм бi­лим си­ном на­вi­ки з йо­го шат­ра i йо­го до­ро­ги.


Цигани ра­зом з Ра­ду спа­ли, мов уби­тi, i лиш два усу­ну­ли­ся з-по­мiж них ко­тя­чи­ми ру­ха­ми. Був то ста­рий Анд­ро­на­тi i йо­го вiр­ний то­ва­риш му­зи­кант-цим­ба­лiст, що нi­ко­ли з ним не роз­лу­чав­ся. Обид­ва во­ни змо­ви­ли­ся на­пе­ред не пи­ти стiльки, що дру­гi, а як всi пос­нуть, ви­нес­ти Мав­ру з шат­ра враз з ди­ти­ною i тим спо­со­бом вир­ва­ти її з рук Ра­ду та охо­ро­ни­ти вiд смер­тi або що­най­мен­ше - вiд яко­го ка­лiцт­ва. Пос­та­но­ви стар­ши­ни мiж ци­га­на­ми бу­ли iно­дi страш­нi, i то­му во­ни по­ра­ди­ли­ся мiж со­бою, не втя­га­ючи нi­ко­го в тай­ну, ви­нес­ти скор­ше як

1 ... 3 4 5 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"