Книги Українською Мовою » 💙 Класика » В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "В неділю рано зілля копала" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 2 3 4 ... 58
Перейти на сторінку:
на­ва­жив­ся на її жит­тя. Вi­дай, во­на вi­дiй­де на­вi­ки са­ма вiд нас, а зо­ло­тi ду­ка­чi твої ос­та­нуться то­бi.

- Нехай iде, не­хай iде! - пiд­ня­ло­ся го­мо­ном мiж ци­га­на­ми. - Со­ро­му нам на­ро­би­ла. За­раз пер­шим си­ном, пер­шою ди­ти­ною. А що да­лi бу­де? Над­вiр з нею, са­ма со­бi до­ро­гу ука­за­ла! - крик­нув один го­лос з гур­ту. - Над­вiр!


- Нi, вби­ти, щоб i з дру­гим та­ке не зро­би­ла! - си­чав Ра­ду. - Вби­ти!


- За три днi не ста­не Мав­ри мiж ва­ми, - обiз­вав­ся знов Анд­ро­на­тi. - її до­ля по­рi­ше­на вже са­мою ди­ти­ною, яку ви роз­шар­па­ли б на кус­нi, ко­ли б Мав­ра й ос­та­ла мiж на­ми. Кож­де б її би­ло. А так… во­на ус­ту­питься з-по­мiж вас i Ра­ду з-пе­ред очей.


- Сам уб'єш? - обiз­вав­ся вдру­ге один го­лос з гур­ту, го­лос то­ва­ри­ша Анд­ро­на­тi - цим­ба­лiс­та.


- Сам.


- То бе­ри зо­ло­тi!


- Нi, вам їх ли­шаю. Го­дуй­те­ся ви ни­ми. Ви всi мо­лод­шi вiд ме­не. Ме­нi їх не тре­ба. Мав­ра вiд­ни­нi так, як не моя вже. Ме­нi їх не тре­ба. Сво­го хлi­ба для се­бе i для своєї жiн­ки я най­ду. - I ви­су­нув гор­дим ру­хом скрип­ку впе­ред се­бе, пог­ро­зив­ши п'ясту­ком до мо­лод­шо­го вiд се­бе стар­ши­ни.


- А ще­ня твоєї доньки? - спи­тав той, вип­ря­мо­ву­ючись гор­до та блис­нув­ши не­на­вис­ним оком на не­уст­ра­ши­мо­го тес­тя. - Ме­нi йо­го не тре­ба. Уб'ю, за­топ­чу, як га­дя!..


- Ним не жу­ри­ся. Я бе­ру йо­го на се­бе. Во­но… - на­раз вiн тут ур­вав. Мiж ни­ми, нi­би ма­ра, ви­ри­ну­ла з кот­ро­гось шат­ра ста­ра ма­ти Мав­ри. Страш­на, пе­ле­ха­та, з на­мис­том срiб­ня­кiв на гру­дях, що за­ме­рех­тi­ли в мi­сяч­нiм сяєвi. Ви­ри­нув­ши, во­на ки­ну­лась вiд­ра­зу до нiг Ра­ду i Анд­ро­на­тi.


- Простiть Мав­рi, як згрi­ши­ла, не гу­бiть мо­ло­дої, бий­те, по­би­вай­те, але жи­ти дай­те! - за­го­ло­си­ла роз­пуч­ли­вим го­ло­сом, розп­рос­тер­ши, бла­га­ючи, ра­ме­на. - О Мав­ро, Мав­ро, що ти на­коїла? Що те­бе пос­тиг­ло? Яким вiт­ром во­ро­жим об­вi­яло? З кот­рої сто­ро­ни? В до­лах чи в го­рах? Мав­ро, до­ню моя… сер­це моє… Мав­ро! - кри­ча­ла не своїм го­ло­сом. - А я те­бе, до­ню, в мi­сяч­нiм свiт­лi зiл­ляч­ком зми­ва­ла, для те­бе чи не кож­дої но­чi доб­рої до­лi бла­га­ла. Дрiб­ною ди­ти­ною я те­бе ме­дом го­ду­ва­ла, вiд злих очей… до­ки не вiд­да­ла­ся… як вiд ог­ню… збе­рi­га­ла. А прий­шов ли­хий час i з ним твiй во­рог… i ось що… ой, ря­туй­те, зми­луй­те­ся… хоч кiлька день ме­нi її дай­те… хоч до пус­ти… доз­вольте до­вес­ти, по­тiм вби­вай­те та й враз зо мною… - i бух­ну­ла го­ло­вою до зе­м­лi.


- Уступися, ста­ра! - клик­нув Анд­ро­на­тi. - Чо­го тут при­лiз­ла?.. Щоб по­би­ли? Вже за­бу­ла? Не чис­ли ба­га­то на свою си­ву го­ло­ву. Геть, ка­жу, звiд­си. Геть з-по­мiж чо­ло­вi­кiв, не ви­диш - ра­да? Те­пер Ра­ду i лю­ди су­дять. Ска­жи пос­лiднє сло­во, по­ки я своє ска­жу! - звер­нув­ся знов до стар­ши­ни. - Поз­воль Мав­рi хоч з чо­ти­ри днi ме­жи на­ми про­жи­ти, та щоб нас­тiльки пiд­ня­ла­ся, аби її батько вос­таннє мiж ва­ми всi­ма їй заг­рав. Мiж ва­ми… поп­ро­щав. Вiд­так… хоч… прос­ти, хоч ро­би, що твоя во­ля, на­чальни­ку. - I тут, як не­дав­но, з по­ко­рою знов схи­лив­ся.


- Не про­щу я Мав­рi, я її бiльше на очi ба­чи­ти не хо­чу. Жит­тя мiж на­ми не бу­де! - обiз­вав­ся зав­зя­то Ра­ду. - Са­ма за­ви­ни­ла…


- Сама… са­ма… - пi­шов пiв­го­лос­ний пiд­лес­ли­вий го­мiн вiд ци­га­нiв. - Са­ма, од­на во­на!


- Се твоє пос­лiднє сло­во, Ра­ду? - спи­тав Анд­ро­на­тi, а ста­ра ма­ти за­го­ло­си­ла на­но­во, за­рив­ши ру­ки в си­ве во­лос­ся.


- Послiднє.


I знов пов­то­рив те са­ме, що впер­ше, ки­нув­ши жме­ню че­р­во­них зо­ло­тих об зем­лю.


- Се пер­ший раз то­му…


- Се дру­гий раз то­му…


- Се тре­тiй раз то­му, хто увiльнить ме­не яким-будь спо­со­бом за чо­ти­ри днi вiд прок­ля­тої зрад­ни­цi. Чу­ли моє сло­во?


- Чули.


Пiднявся те­пер на тi сло­ва з сво­го мiс­ця му­зи­ка Анд­ро­на­тi. Пiд­няв­ся i гля­нув див­ним оком ок­руг се­бе. Страш­ний огонь го­рiв в тих чор­них блис­ку­чих очах.


Посунув скрип­ку пiд па­ху i ска­зав:


- Я йду. По­завт­ра вве­че­рi вер­ну. Бу­де­мо знов ра­зом. Бу­дь­те здо­ро­вi.


А до жiн­ки, що з жа­лю на зем­лi не­на­че з ро­зу­му схо­ди­ла, на­хи­лив­шись, гук­нув:


- Чого бо­же­во­лiєш? Iди до Мав­ри. Нiх­то її не смiє дiтк­ну­ти­ся, по­завт­ра ве­чо­ром ус­ту­питься з-по­мiж нас, а ти вiд­по­вi­даєш ме­нi за неї. Я йду i прий­ду. По­завт­ра вве­че­рi всi тут, як ни­нi, кру­гом збе­рiться - i ждiть, Анд­ро­на­тi зi злом не ве­р­не. Тим ча­сом радьте, хто збе­ре зо­ло­тi чер­во­нi за Мав­ру з-по­мiж вас. Я йду…


I пi­шов…


Третього ве­чо­ра вер­нув.


Знов кру­жок ци­га­нiв в рiз­них по­зах. Мiж ни­ми Ра­ду. Блi­дий i нес­по­кiй­ний, як де­мон. Пе­ред хви­лею бив­ся з ста­рою ма­тiр'ю хо­рої своєї жiн­ки, що вит­ру­ти­ла йо­го з шат­ра Мав­ри.


Нечувана рiч мiж ци­га­на­ми, щоб жiн­ка пi­дiй­ма­ла ру­ку на чо­ло­вi­ка, та ще i ма­ти Мав­ри! Зрад­ни­цi тої!


Але вiн їх усiх нав­чить. Усiх. Ста­рих i мо­ло­дих. Зрад­ни­цю ще i бо­ро­ни­ти? Та вiн її нав­чить. Ста­ру i…


…Надiйшов мiж них, як он тут си­дi­ли, Анд­ро­на­тi з скрип­кою.


Скрипку вiд­дав то­ва­ри­ше­вi - цим­ба­лiс­то­вi, що прий­шов враз з ним, а сам вий­няв ве­ли­ку баньку­ва­ту пляш­ку з го­рi­в­­кою i пос­та­вив в кру­жок мiж ци­га­ни.


- Пийте щи­ро, брат­тя! - клик­нув. - Пий­те i не жа­луй­те. Ни­­нi Анд­ро­на­тi про­щається з своєю Мав­рою, то за­тям­те ве­чiр! Мав­ро! - крик­нув i грим­нув п'ясту­ком в гру­ди, - Мав­ро! - Аз рап­то­во­го жа­лю в нього аж го­лос зад­ри­жав. - Не го­д­­на ти, зо­зу­ле, ще мiж нас всту­пи­ти… Та ти там не са­ма. Ко­­ло те­бе ма­ти i всi жiн­ки ва­шi, мої бра­ти… Щоб не зна­ла во­на, що завт­ра її пос­лiд­ня дни­на мiж на­ми. Але Анд­ро­на­тi (го­во­рив да­лi, звер­та­ючись знов до шат­ра), зо­зу­ле, з то­бою пе­ред своїми то­ва­ри­ша­ми i твоїм чо­ло­вi­ком, стар­ши­ною, про­щається, щоб за­тя­ми­ли. - I йо­го го­лос зно­ву зад­ри­­жав, усу­вав­ся. - До вог­ню до­киньте сме­реч­чи­ни, - гук­нув, нi­би до­да­ючи тим сло­вом пев­нос­тi го­ло­со­вi, - щоб, ро­з­па­лив­шись, грав на всю го­ру свiт­лом, па­лах­ко­тiв, роз­ка­зу­вав: Мав­ра з ци­га­на­ми про­щається. Пий­те i не жа­луй­те! Жа­­ру роз­ду­вай­те, по­лум'я зма­гай­те [6], щоб да­ле­ко Мав­ри­нiй ду­шi вже вiд сьогод­нi свi­ти­ло. Пий­те, брат­тя! Пий­те, Анд­ро­на­тi-му­зи­ка про­сить. Пий­те, не жа­луй­те. Хто знає, де опи­ни­мось не­за­дов­го… i чи Анд­ро­на­тi бу­де ще мiж ва­ми. Не ста­не Мав­ри мiж ва­ми… Не ста­не i Анд­ро­на­тi бiд… Все… як що ко­му су­ди­ло­ся, її до­ля гар­но ук­ла­да­ла­ся… пий­те!!


I хо­дить Анд­ро­на­тi i про­сить… на­ли­ває, а сам нi­би за­бу­ває со­бi до­ли­ва­ти. Лиш все сльози до­ло­нею з очей ути­рає.


Раду ле­жав на зем­лi, пiд­пер­ши го­ло­ву на лi­коть, i, за­тяв­шись, не об­зи­вав­ся, мов був сам

1 2 3 4 ... 58
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Подібні книжки до книжки «В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська» жанру - 💙 Класика:


Коментарі та відгуки (0) до книги "В неділю рано зілля копала, Ольга Кобилянська"