Книги Українською Мовою » 💛 Публіцистика » Проект «Україна». Галерея національних героїв 📚 - Українською

Читати книгу - "Проект «Україна». Галерея національних героїв"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Проект «Україна». Галерея національних героїв" автора Андрій Юрійович Хорошевський. Жанр книги: 💛 Публіцистика / 💛 Наука, Освіта / 💛 Інше. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 49 50 51 ... 125
Перейти на сторінку:
Кавендишській лабораторії Кембриджського університету, де зустрічався з Ернстом Резерфордом.

Після повернення додому в 1931 році Георгій Гамов працював старшим науковим співробітником Фізико-техничного інституту АН СРСР і старшим радіологом Державного радієвого інституту в Ленінграді. У березні 1932 року учений, якому було всього 28 років, був вибраний членом-кореспондентом Академії наук – наймолодшим за всю її історію.

Здавалося, Гамов був приголублений радянською владою, про його успіхи писала «Правда», а «головний пролетарський поет» Дем’ян Бєдний складав вірші. Але з кожним днем Георгій Антонович бачив, що радянська наука все більше і більше ізолюється від західної, і це, на його думку, був шлях у нікуди. «Першою ластівкою» для Гамова став Міжнародний конгрес з ядерної фізики в Римі в 1931 році, на який ученому так і не вдалося поїхати – влада не дала дозвіл на виїзд. Відтоді Гамов почав шукати шлях, щоб залишитися за кордоном назавжди. Відповідна нагода трапилася в 1933 році. Георгій Антонович був запрошений на VII Сольвєївський конгрес у Брюсселі. Ученому вдалося пробитися на прийом до В. М. Молотова, тодішнього глави радянського уряду, і добитися візи для себе і дружини.

Пробувши якийсь час у Європі, в 1934 році Георгій (з того часу його ім’я зазвичай вимовлялося на англійський зразок – Джордж) Гамов емігрував у США. Він був запрошений на посаду професора в університет Вашингтона. Працюючи в США, Гамов зробив ряд найважливіших відкриттів: створив першу послідовну теорію еволюції зірок з термоядерним джерелом енергії, спільно зі своїм другом Едвардом Теллером запропонував теорію будови червоних гігантів, розробив теорію утворення хімічних елементів шляхом послідовного нейтронного захоплення і модель «гарячого Всесвіту» (розвиток теорії Великого вибуху), в рамках якої передбачив існування так званого реліктового випромінювання і оцінив його температуру. З літа 1948 року Гамов також брав участь у створенні американської водневої бомби.

У середині 1950-х інтереси Джорджа Гамова досить несподівано перемістилися в область біології. Він запропонував концепцію генетичного коду, припустивши, що в його основі знаходяться триплети нуклеотидів. Подальший розвиток науки показав, що Гамов мав рацію в своїх припущеннях. У 1968 році американські учені Холлі, Коран і Ніренберг, що розшифрували «за підказкою» Гамова генетичний код, були удостоєні Нобелівської премії.

Крім чисто наукових досліджень, Дж. Гамов приділяв багато уваги популяризації науки. Він є автором десятка науково-популярних книг, які видавалися багатьма мовами. У 1956 році ЮНЕСКО нагородила ученого премією Калінга – найпрестижнішою нагородою, яка вручається за популяризацію науки. Помер Джордж Гамов 19 серпня 1968 року в місті Боулдер (штат Колорадо).

Саган Карл Едуард

(1934—1996)

Астрофізик, астроном, видатний популяризатор науки

Американці вважають Карла Сагана своїм героєм, і для цього є безперечні підстави, оскільки народився і виріс він у США. Але і ми маємо всі права на знаменитого ученого, адже його предки, як по батьківській, так і по материнській лінії, походили з України. Батько Карла, Самуїл Саган, народився в 1905 році в Кам’янець-Подільському. Дід ученого, Лейб Грубер, був човнярем на Бугові біля Львова, тут же пройшло дитинство і матері Карла Рейчел Грубер, яка на початку ХХ століття разом з батьками переїхала до Сполучених Штатів.

Карл Саган народився 9 листопада 1934 року в Нью-Йорку. У 1951 році він вступив до університету Чикаго, в 1954-му отримав ступінь бакалавра, в 1960-му став доктором астрономії і астрофізики. У 1960—1962 роках молодий учений працював асистентом в Йоркській обсерваторії університету Чикаго, Каліфорнійському університеті в Берклі і Стенфордському університеті.

З середини 1950-х років Карл Саган активно включився в наукову діяльність. Проблематика його робіт присвячена походженню життя і можливості його існування поза нашою планетою. Саган припустив існування на Марсі великих перепадів висот, тлумачив сезонні зміни контрасту між світлими і темними областями перенесенням пилу з високогірних областей в низини і навпаки. Карл Саган є творцем так званої «парникової моделі» атмосфери Венери, яка пояснює факт високої температури на поверхні планети. Крім того, в своїх роботах він відзначав, що глобальне потепління – це штучна небезпека, причиною якої є діяльність людини, і провів паралель між цим явищем і перетворенням Венери в жарку, непридатну для життя планету внаслідок дії парникових газів. Учений брав активну участь у програмах космічних досліджень Венери, Марса, Юпітера і Сатурна.

Усесвітню популярність Карлу Сагану принесли його книги і телесеріали, присвячені космосу й іншим областям науки. Учений, на відміну від багатьох своїх колег, був переконаний, що розкрити таємниці Всесвіту можна, об’єднуючи вагомі дослідження з діяльністю щодо їх пропаганди серед «необізнаних». Створене в 1979 році Карлом Саганом Планетне товариство до кінця ХХ сторіччя стало найбільшим об’єднанням людей, що цікавляться космосом. Книга Карла Сагана «Космос» англійською мовою стала найбільш масовим науково-популярним виданням в історії, а знятий за нею телесеріал з автором у ролі розповідача подивилося більше півмільярда жителів планети. У 1978 році інша книга Сагана – «Дракони Едему: Міркування про еволюцію людського мозку» була удостоєна найпрестижнішої американської нагороди в галузі літератури – Пулітцерівської премії.

Плідна діяльність ученого і популяризатора була, на жаль, підірвана важкою хворобою. Карл Саган помер на 63-му році життя 20 грудня 1996 року в Сіетлі.

Струве Отто Людвігович

(1897—1963)

Один із найвидатніших астрономів і астрофізиків ХХ століття

Династія Струве – явище унікальне не тільки в астрономії, але і в науці взагалі. За 120 років її представники збагатили світову науку блискучими ідеями і відкриттями. Родоначальником династії є академік Вільгельм Якоб (Василь Якович) Струве (1793—1864) – засновник і перший директор знаменитої Пулковської обсерваторії під Санкт-Петербургом. Продовжив справу батька Отто Васильович Струве (1819—1905), очоливши Пулковську обсерваторію в 1862—1889 роках. Деякі з його синів (у нього було 18 (!) дітей) за сімейною традицією також стали астрономами. Один із них – Людвіг Оттович Струве (1858—1920) в 1894 році переїхав до Харкова. Тут 30 липня (12 серпня) 1897 року і народився останній представник «зоряної» династії – Отто Людвігович Струве.

У дитинстві й юності Отто проявляв блискучі математичні здібності, і тому після закінчення гімназії в 1915 році поступив на фізико-математичний факультет Харківського університету. У роки Першої світової війни в суспільстві були сильні анти-німецькі настрої, говорити німецькою мовою було заборонено навіть у лютеранській церкві. Проте все це

1 ... 49 50 51 ... 125
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Проект «Україна». Галерея національних героїв», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Проект «Україна». Галерея національних героїв"