Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

322
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 50 51 52 ... 98
Перейти на сторінку:
Ди­ви­ся, що він мені співає. А врешті, ти га­даєш, для те­бе бу­ло би зле, як­би ти пішов? Га? Ми­хай­ло ка­же, що не од­но­го нав­чиш­ся там. Тяж­ко там, ка­же, вод­но га­руй, не знай ні се­бе, ні землі своєї! Про та­та та ма­му за­бу­вай, а на­уку їх пам'ятай, але вчиш­ся та світу ви­диш! Для Са­ви бу­ло би доб­ре в жовнірах, ка­зав, йо­го чор­на п'явка відпа­ла би там від нього!

Сава ди­вив­ся хвильку мовч­ки на неї; йо­го очі збільшіли у хо­лоднім, страшнім по­лис­ку і наб­ра­ли ви­ра­зу, що не мав нічо­го спільно­го з йо­го ніжни­ми, ди­ти­ня­чи­ми чер­га­ми. Лед­ве що мож­на б бу­ло як-так оз­на­чи­ти. Щось незг­ли­би­мо­го розігра­ло­ся в тих очах, мов вічна, не­розв'яза­на гад­ка, на яку він сам не знав би відповісти.


- Він се ка­зав? - спи­тав.


- Аякже! Він ви­дить, як во­на тяг­не те­бе в не­щас­тя, як тобі яма от­ви­ра­еться. «При війську,- ка­же,- по­ки­ну­ла б во­на йо­го, як про­пас­ни­ця!»


- Най він на се­бе ди­виться, а до ме­не най не мішається! - відповів хло­пець неп­ри­яз­но. В йо­го груді мов грім зак­рав­ся, так дзвенів йо­го го­лос.- Я не див­лю­ся в той бік, де він па­ру­бо­чить! Я не див­лю­ся, з ким він лю­биться!


- Він не має жод­ної, то й не маєш чим жу­ри­ти­ся! Він хло­пець чем­ний, і кож­ний ґазда в селі дав би за нього із щи­рої душі свою доньку!


- Гай, гай! Бу­де­мо видіти, що він вам за чічку до­до­му при­ве­де! Ви перші бу­де­те собі з люті ку­ла­ки гриз­ти!


- Будемо видіти!


- Будемо видіти!


- Коби ти та­ку виб­рав, яку він собі ви­бе­ре! Я б насліпо те­бе пе­рех­рес­ти­ла! Та ко­би він мені вже до­ма! Але я тобі ка­жу, бо хто оце тобі ска­же, як не я! Чужі не ска­жуть тобі, що й та­то не раз ка­зав: «Як не ки­неш Рахіру, то не діста­неш ані груд­ки землі!» Оце я тобі ка­жу! А що ти варт без землі? Га? Та й як ти га­даєш, не­бо­же? Ми тяж­ко пра­цю­ва­ли, за­ки до­ро­би­ли­ся сеї землі. Твій та­то не­ба­га­то взяв за мною, реш­ту ми самі до­ро­би­ли­ся. З ран­ня до ве­чо­ра тяг­ли, мов у плузі. Лед­ве що нас­та­ла свя­та неділенька, що ру­ки опус­ти­ли­ся на спо­чи­нок, уже знов тре­ба бу­ло зап­ря­га­ти­ся до плу­га. Ми ро­би­ли ко­ло залізниці під лісом. Місця, яки­ми во­на біжить, бу­ли баг­нисті, і їх тре­ба бу­ло ви­су­шу­ва­ти й но­ву зем­лю на­во­зи­ти. Гай, гай! Що ти знаєш, са­ра­ко, як я вас ви­го­ду­ва­ла! Ти га­даєш, я про­хо­ло­ди­ла собі ко­ли гу­би крап­лею мо­ло­ка? Чи я з'їла ко­ли яєчка? Чи виділа ко­ли криш­ку м'яса? Во­ро­ги мої най би завсіди такі ситі бу­ли, як я бу­ла си­та і твій та­то в той чор­ний час. Мо­ло­ко я про­да­ва­ла, кла­ла крей­ца­рик до крей­ца­ри­ка, і про­да­ва­ла яєчка, і пря­та­ла крей­ца­ри­ки, і во­но три­ва­ло який­сь час, за­ки ми оцього до­ро­би­ли­ся, що маємо. Як­би оця зем­ля мог­ла го­во­ри­ти, то во­на б тобі роз­ка­за­ла, скільки на­шо­го по­ту во­на за­ва­жи­ла. Мої крижі пірва­ли­ся, бо я день у день тач­ка­ми во­зи­ла гли­ну, а тво­го та­та сам бог уря­ту­вав, що не по­то­нув там у баг­нах, в яких бар­бав­ся день і ніч, ви­чер­пу­ючи йо­го не­нас­тан­но. І де­сять разів на дни­ну біга­ла я до­до­му та до­зи­ра­ла за ва­ми й за ха­тою, ли­ше бог один знає, як я не раз із го­ло­ду ска­вуліла! Але зло­же­но­го крей­ца­ри­ка ми не до­ти­ка­ли­ся. Аби я раз бу­лоч­ку собі ку­пи­ла, то й то ні! А те­пер, ко­ли нам бог до­поміг до­ро­би­ти­ся оцеї землі, в яку ми вто­пи­ли свої ро­ки, свої дні і кров­цю свою, ко­ли ми тіши­ли­ся, що во­на пе­рей­де у ру­ки на­ших дітей, і во­ни як свя­ту іко­ну ра­но й уве­чері цілу­ва­ти­муть, те­пер ма­ло б та­ке чор­ти­ще, як Рахіра, топ­та­ти ту зем­лю і го­ду­ва­ти­ся нею?… Рахіра ма­ла б го­ду­ва­ти­ся кри­ва­вою пра­цею твоєї мам­ки і твой­ого та­та?… Ади, ви­диш мої ру­ки? - ска­за­ла, підняв­ши ди­ко свої худі, як па­ти­ки, ру­ки.- Які вже слабі та не­дужі; але оци­ми ру­ка­ми за­да­ви­ла б я її на місці, як­би во­на по­ва­жи­ла­ся сту­пи­ти на ту зем­лю. Пам'ятай - ніко­ли!


Її очі наб­ра­ли та­ко­го не­на­вис­но­го, зав­зя­то­го ви­ра­зу, що її зви­чай­но ніжне й лагідне ли­це на хви­лю відра­жа­юче спо­ганіло. Од­на­че в тій хвилі вис­ту­пи­ла ве­ли­ка подібність між матір'ю і си­ном і зілля­ла їх не­на­че в од­но єство.


- Ніколи, ка­жу тобі! Ані я, ані та­то не до­пус­ти­мо до сього! До­ки ми живі, ніко­ли! Ми не на гріх пра­цю­ва­ли! Не на кри­ва­вий гріх, що ще за гро­бом по лю­дях хо­дить, син­ку! Во­на ви­пи­ває твій ро­зум і ви­си­сає твою доб­ру до­лю, як опи­ри­ця!


- Чи я жа­даю від вас землі? - спи­тав він із не­пев­ним пог­ля­дом, пе­ре­ля­ка­ний її рішу­чи­ми, не­на­вис­тю па­ла­ючи­ми сло­ва­ми.- Я не жа­даю від вас ані крихітки землі! Держіться ва­шої землі, а я зроб­лю, що мені схо­четься!


- Іди, іди! - клик­ну­ла во­на глум­ли­во.- На­ве­ди со­ро­му на нас та на на­шу ха­ту, аби ми жив­цем у зем­лю по­за­па­да­ли­ся! Але ціле се­ло, всі лю­ди бу­дуть зна­ти, чо­му Івонічин Са­ва не дістав ані криш­ки землі! Враз із ци­ган­кою Рахірою бу­де він ку­ку­руд­зи в полі доб­рим лю­дям крас­ти, бу­де ку­леш­ку з них собі й їй ва­ри­ти і з нею на за­робіток хо­ди­ти по чу­жих лю­дях та по Бес­са­рабії. Ота­ке жде йо­го, як йо­му миліша ци­ган­ка-відьма від та­та та й мам­ки і від землі, що йо­го ви­го­ду­ва­ла! Ей бо­же! - зас­тог­на­ла відтак та так уже тяж­ко, не­на­чеб грім із са­мою зем­лею зсу­нув­ся тя­га­рем на неї і зда­вив її жив­цем.- Та­ко­го діжда­ла­ся я на свої старі літа за свою кри­ва­ву пра­цю, за свою кри­ва­ву му­ку, гос­по­ди ми­ло­серд­ний! Га­ди­ну зро­ди­ла моя сест­ра, замість ди­ти­ни; а во­на зат­роїла мою ди­ти­ну, зат­роїла її ду­шу, і ог­лу­ши­ла, й осліпи­ла її. Але й во­на ко­лись зги­не, і дов­го бу­де во­на ко­на­ти! Мої сльози і прокльони не да­дуть їй умер­ти. Я тобі се ка­жу, і ніхто тобі сього не ска­же, ли­ше та­то та й ма­ма. Чужі тішаться не­щас­тям чо­ловіка. Та й що вар­тує Гри­горій у селі? Хто Гри­горій?… Жеб­рак, розбійник і злодій! Йо­го ха­та, як той ви­по­рож­не­ний шту­бей, і доб­ре, що за­су­нув­ся з ним геть аж під ліс. Там ніхто не ви­дить і не чує йо­го. Не­на­че се­ло сплю­ну­ло ним ту­ди. Так. Се я ка­жу тобі. Се я ка­жу тобі! - Во­на цілком уто­ми­ла­ся без­пе­ре­рив­ним нап­ли­вом слів, і їй не­на­че щось віддих за­пер­ло.- Се я тобі ка­жу! Се тобі твоя ма­ма ка­же! Ніхто не бу­де ма­ти для

1 ... 50 51 52 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"