Книги Українською Мовою » 💙 Дитячі книги » Місто біля моря 📚 - Українською

Читати книгу - "Місто біля моря"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Місто біля моря" автора Володимир Павлович Бєляєв. Жанр книги: 💙 Дитячі книги / 💙 Пригодницькі книги. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 52 53 54 ... 119
Перейти на сторінку:
Лука, і мені стало зрозуміло, що весь ливарний цех чекає підняття даху.

— Ти кажеш, Артеме, свіже повітря, — тихо відповів, мовби розмірковуючи про щось, візник Володя. — А я б від цього легкого, свіжого повітря рачки на завод вернувся, коли б не рука.

— Ви теж на заводі працювали? — нітрохи не приховуючи свого здивування, сказав я таким тоном, що Лука і Артем засміялись.

— А ти ж думаєш! — гаряче сказав Володя: видно, слова дійняли його до живого. — Я, голубе, не завжди кустарем-одинаком був. Дванадцять років на заводі працював. Хлопцем почав. Ще англійці жили з мене тягли. Коли б не рука, хто знає, можливо, зараз би майстром уже був.

— А що у вас з рукою, що? — спитав квапливо Бобир, оглядаючи загорілі і на перший погляд здорові руки, що їх Володя тримав на колінах.

— Та безглузда, загалом кажучи, історія трапилась, — сказав Володя. — Земляки, вони її знають (він кивнув у бік Луки і Гладишева), і вам, новакам, узнати корисно. Наче інструктаж матимете.

Тут, коли Махно в двадцять другому до Румунії подався, у місті в нас чимало його підручних залишилось. Не, знаю, самі вони побоялись у чужі краї за своїм батьком кудлатим тікати чи він їх тут, у Таврії, на розсаду залишив, — а тільки факт, що кишіло ними. А особливо багато їх тинялось по колонії, за вокзалом. Там раніше що не садиба була, то куркульська. Хазяї жили в колонії міцні: будинки кам’яні, виноградники великі, на причалах біля моря баркаси власні, а на березі від маяка до Матроської слобідки волокуші розстелені. Якщо виноград уродиться кволий — з моря грошву витягнуть. Ну, а як голод настав, дружинники-робітники давай у тих колоністів льохи оглядати — чи нема де хліба закопаного. Та й насправді: у місті голод, діти опухли, на вулицях усю кропиву та на кладовищі лободу для прожиття вищипали, а перейшов залізницю — інший світ. Усього вдосталь у колонії; під свято навіть окороки коптять і самогон гонять. Ідеш по вулиці голодний, ледве ноги волочиш, а тут як ударить тобі в ніс від їхньої святкової трапези, — розірвав би їх усіх, паразитів, живцем! Народ поголовне лихо терпить, а ці веселяться — «ту-степ» та «ойру» під грамофони витанцьовують.

Зрозуміла річ, колоністам не сподобалось, що ми їх обшуками допікаємо, добра їхнього торкаємось. Стріляти вони стали в дружинників. А тут, на заводі, ще англійці лишались. Джон Кейворт з чадами своїми — той зразу в Англію чкурнув, а своїх наглядачів дрібніших залишив. Оці його довірені зброю десь добували і колоністам нишком ночами підкидали.

І ось одного разу заходимо ми в світлицю до одного купця тутешнього — Бучило його прізвище. Не встигли ще двері за собою причинити, чуємо: кроки! Входять услід за нами двоє сусідів Бучила, теж із місцевих куркулів-колоністів, брати Варфоломієви. У шкіряних куртках обидва, у кубанках, штани з малинового бархату, і руки в кишенях тримають. «Ну, — думаю, — жарко нам зараз буде!» Знав майже, напевно, що обидва братки у батька Махна служили. З ними третій зайшов, начеб холуй їхній: Кашкет на прізвище, він же бнтута…

— Стривай, Володю, — перепинив я візника, — він у ливарному цеху працює?0 Червоною косинкою голову пов’язує?

— Він, він самий! — охоче ствердив візник. — Ну, так от… Оглянувся я — бачу, сам купець стоїть біля ліжка, усміхається. Ніякий, видно, йому обшук не страшний, коли підмога прийшла. А сусіди його, Варфоломієви, поставили біля дверей Кашкета — і до мене. А я, можна сказати, сам був. Помічник мій, Коля Сморгунов, — хлопчик спритний, карабіном володів, але від голоду ослабів зовсім. Не справитися б йому навіть з молодшим Варфоломієвим. І вийшло так, що доводиться мені мовби самому на себе удар приймати.

Старший Варфоломієв підходить до мене й каже:

«Ну що, Володю, брудна душа, прийшов у гості до сусіда — сідай».

«Нічого, спасибі, сяду», — говорю. І сідаю на краєчку стільця.

«Давай, — каже старший Варфоломієв, — хазяїне, частуй бажаних гостей!»

Бачу — приносить Бучило, усміхаючись, склянки, пляшку самогону, сало варене. А під стіною — його дочки, як на оглядинах, сидять. Обидві наречені Варфоломієвих. Зблідли, відчувають — не до добра таке частування.

Дивлюсь я Варфоломієву просто в лице. Страшно мені, але не боюсь, Радянську владу за плечима відчуваю. І прислухаюсь, про що його молодший брат з хазяїном перешіптуються.

Люська Варфоломієв наливав мені тим часом склянку самогону і каже:

«Пий, любий!»

«Чого ж, — говорю, — я перший? Може, вона отруєна! Випий сам».

«Ти що ж, — шипить Люська, — боїшся? Та ще й хазяїна ображаєш! Тобі, голодранцеві, повагу виявляють, а ти…» І раз — ножик вихопив.

Бачу я таку справу, моргнув Колі Сморгунову. А той, замість того щоб на мушку їх взяти, як торохне, що було сили, карабіном по лампі! Так мені гаряче скло на голову і посипалось. Що робити? Раз такий оборот — звалив я на стіл старшого Варфоломієва. Чую — посуд забряжчав, панночки верещать, тьма кромішня. «Аби, — думаю, — своїх швидше дочекатися!» І браунінг виймаю, щоб у вікно пальнути. Але тут якраз повз вухо табуретка пролетіла. «Ага, — думаю, — важку артилерію в хід пустили!» І повзу до виходу. Чую — сопе хтось поряд і хромом пахне. Значить, куртка шкіряна рядом. «Ну, — думаю, — , на тобі!» І рукояткою браунінга як дам! Поцілив прямо п© потилиці. Простогнав хтось з Варфоломієвих і кричить: «Держи двері, Кашкет, ми йому покажемо!» — і як бабахне у стелю. Тоді і я церемонитися перестав: застрочив у куток, звідкіля стріляли, з браунінга… Вереск, вогонь, гасом пахне, а Сморгунов від дверей голос подає… «Давай, — каже, — Володю, обеззброюй бандитів! Я їх не випущу звідси!» Добре йому говорити «обеззброюй»! їх з хазяїном четверо, коли не рахувати дівчат, а я — сам! І пробиваюсь собі повзком до дверей. Раптом чую — хтось наче замахнувся на мене і самогоном війнуло близько. Я пригнувсь і рукою голову затуляю. Аж тут — бжи-и-и-ик! По руці моїй!

Я спершу, знаєте, не відчув болю. Дарма що жили мені ножем перерізало та ще й череп зачепило! Відсмикнув я руку — і в кишеню за хусточкою. Але відчуваю — погана справа: пальцями не володію. Притиснув поранену руку другою рукою, душно мені стало, навіть піт на лобі виступив, і втома мене валить.

Насилу спромігся я крикнути Колі Сморгунову: «Бий їх, куркульських паразитів, бо я поранений!» А в цю хвилину Кашкет, ад’ютант їхній, вазони з вікна поскидав, головою шибку висадив і хотів туди, на сніг, рибкою! Але Коля Сморгунов

1 ... 52 53 54 ... 119
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Місто біля моря», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Місто біля моря"