Читати книгу - "Яр"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Яр" автора Іван Іванович Білик. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 52 53 54 ... 291
Перейти на сторінку:
схилив голову, підставивши лисину до каганця. — Шо воно пишуть, кау? — повторив Архип Нетреба й хитро примружився до сина. — Бо наш дерехтор ніколи нічого не кае.

Олег Попович підвів голову.

— Погане пишуть, дядьку. Розганяють наших.

— Німець?

Той кивнув головою, і раптом його прорвало:

— Не сподобалося їм, що газета повторювала: «На Україні — по-вкраїнському!» Не сподобалося! Та цього ж не може бути! Якщо вони хочуть, аби ми були їхніми братами, то не повинні таке робити.

Олег розпалився й вимахував руками до Архипа Івановича, той же дививсь на нього з-під кущуватих брів не блимаючи.

— Вони цим відштовхнуть народ, українців у їхній визвольній місії!

Старий Архип знову викашлявся й докинув:

— Казали, землю роздаватимуть назад, а теперки шо: вп'ять колихтів?

Максим засовався, блимнув на батька — знову на куксу! — й одвернувсь:

— Ви, тату, базарних балачок не розводьте. Зараз війна, і німцям треба якнайбільше хліба. Після війни колгоспів не буде.

— А шо ж буде? Оддадуть землю дядькам, еге?

— Ми б і з цими колгоспами змирились, коли б німці тільки ставилися до нас по-дружньому, — відповів замість Максима Олег Попович.

Але старий Нетреба затявся:

— Каеш, даси землю, то давай, а не крути!

І ляснув себе здоровою рукою по коліні, мов поставив крапку.

Але хлопці мовчали, і він додав ще одне, певно, давно вже вирішене:

— Хоч би хто прийшов, а кожне гне своєї: дай. Хоч ригни, а дай!

Очевидячки, це було все, що він мав повідомити, бо тут-таки підвівся, зняв із гвіздка на одвірку свій латаний-перелатаний кожух, накинув опаш і вийшов, аж у хаті заклубочився білий туман морозу. Надворі заскреготів під Архиповими ногами пересохлий сніг, і в кімнаті запала тиша. Тільки незмащено цокали на стіні дешеві ходики та притамовано зітхнула Нетребиха. Вона давно вже звикла не втручатись у чоловічі розмови й нишкла, звісивши ноги з Максимового ліжка.

— Слухай, Нетребо, — прошарудів Олегів голос, і цей тон здався Максимові таким дивним, що він здригнувся. — Що б ти сказав, коли б завтра тобі довелося боротись... із німцями?

Очі його були широко розплющені й він увесь перехилився до Максима. Той не знав, що відповісти, і напружено мовчав, тоді спромігся на вимучену посмішку:

— Ви дуже імпульсивна людина, Олегу. У даному разі ви робите з мухи слона.

Він думав про Поповича. Ця людина ще за першим знайомством новела з ним дивні розмови. Кажуть, ви дуже любите німців? Щось подібне спитав його Попович того вечора, коли вони зустрілись на гулянці у Ганни. Такі балачки дуже тхнули провокацією, і Максим намагавсь уникати їх. Але тепер запитання було поставлено руба, і годиться щось відповісти. У вухах і досі дзвеніло те прочитане, хоч і жодним з них не вимовлене вголос: у редакції відбулось очищення від зрадницьких елементів. Хто ж зрадник? Оцей лисий тридцятип'ятирічний чорнявець, який домагається відповіди, чи, може, сам він, Максим Нетреба? Чи понурий і відлюдькуватий заступник начальника поліції Афіноґен, якого Максим так і не запам'ятав на прізвище? Або Ганна Базилевич?

Максимові згадався той вечір, коли стало відомо про взяття Києва. «Ми мусимо радіти», — сказала тоді вона, але голос у неї чомусь не бринів радістю. Чи це йому тільки здалось?

— Я буду по той бік барикад, де б'ються за Вкраїну! — аж тепер відповів Олегові Максим і розізлився на самого себе. Вийшло занадто патетично й вишукано, хоч він над усе в житті не терпів паперових гасел і трибунних вигуків. Людина мусить розмовляти по-людському. Він хотів додати ще щось, але надворі знову заринів сніг, і до хати увійшов батько.

Олег одягся, кинув усім «Бувайте здорові!», тоді згадав про газету, повернувся до столу, але роздумав і тільки відсунув її вбік. І чомусь почав прощатися з усіма за руку.

Після того, як причинили двері й за вікном утихло скавуління кроків, стара Явдоха виглянула у вікно, далі відійшла до дверей і здалеку спитала в сина:

— Чого він, Максимочку, ото таке балакає? А як почують? Не доведи Господи, свята діво Маріє со младенцом...

Хлопець нічого не відповів, а старий Нетреба гримнув на Явдоху:

— Сиди, ото! Не бабиного розуму діло, кау.


Цю приказку полюбив був останнім часом і Кастусь Матусевич. Особливо часто повторював він її тоді, коли нам ніяк не щастило зв'язатися з дружиною начальника табору Потапова — Надією, щоб спробувати продати їй Кастусевого самородка.

— Гaвapiу я — не бабьега ума гета дела...

А чийого — він того й сам не знав до пуття. Перед смертю Диякон відкрив йому таємницю, нібито головбухша Надія Потапова скуповує в зеків самородки, але як із нею сконтактуватися — того не відкрив. Яким Литовченко намагавсь обережно розвідати, хто з бригадирів нашого бараку має до неї доступ, але всі спроби виявились марними. Вище від рядового бухгалтера ніхто з них не сягав, та й бухгалтерів цих набирали з-поміж нашого брата-каторжанина.

Лише десь на початку червня, коли на південних схилах почали танути сніги й долини перетворились на суцільне болото, я сам несподівано вийшов на жаданий слід.

Через весняну повінь роботи в нашому відвалі припинились, нас трьох приписали до бригади канавокопачів. Бригадиром тут був здоровезний грузин із сокироподібним носом і великою лисиною на все тім'я. Його звали Папашвілі. Я думав, що то його прізвище, й тільки згодом з'ясував, що то звичайна барачна кличка: Папа Швілі.

Він мав звичку, розмовляючи з тобою,

1 ... 52 53 54 ... 291
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Яр», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Яр"