Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

322
0
18.05.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 52 53 54 ... 98
Перейти на сторінку:
би!

- Коби насіння не бу­ло та­ке до­ро­ге, був би я йо­го пус­тив, а так я бо­яв­ся, що він зле посіє, і пше­ни­ця не зійде од­на­ко­во! Ми­хай­ло мав уже вправ­ну ру­ку, а все-та­ки, засіва­ючи, ли­шав голі лат­ки!


- Та вже ж, що міг пе­ре­си­па­ти насіння…


- Я ка­жу, Маріє, що він уже по­лю­бив зем­лю,- тяг­нув дальше Івоніка,- та ли­ше то­го не по­ка­зує! Ви­дить, що не­ма що без неї ро­би­ти! Мо­же, то­му ка­зав так собі, ли­ше з люті: «Я не потрібую ва­шої землі!» Бо хто не потрібу­вав би її? Що він без неї варт? Він се лиш так із жовчі мав ска­за­ти, він упер­тий; я видів, що він уже інак­ше в по­ле впе­ред се­бе ди­виться!


Марія підки­ну­ла пле­чи­ма та й мах­ну­ла ру­кою.


- Ет!


- Що, Маріє?


- В нім не­ма ла­ду! Ану, ува­жай­те! Сьогодні хотів ора­ти й сіяти, хотів день у день за плу­гом хо­ди­ти, а завт­ра або по­завт­ра бу­де, як той вовк, сну­ва­ти­ся, ниш­по­ря­чи, бу­де хмар­ний, нес­покійний і до нічо­го пальцем не діткнеться. Як той вітер… (Во­на вда­ри­ла се­бе кілька разів пальця­ми по гу­бах). Бог йо­го знає, що ним так ка­ла­му­тить; так, як би про­ти півночі ро­див­ся. А як був ма­лий, то я бо­яла­ся, аби й му­ха на нього не сіла. Та­ке-то бу­ло!


Вона зітхну­ла.


- Такий уже вдав­ся! - відповів Івоніка. І справді, та­кої вже був удачі, так улад­же­ний. Ніхто не прис­по­соб­лю­вав йо­го, був сам із се­бе та­кий.


- Чим стар­ший, тим йо­му більше мо­ву відби­рає! Ще який­сь час, і він геть-геть заніміє! - до­ки­ну­ла ще Марія.


Обоє за­мовк­ли.


Чулося те­реб­лен­ня ку­ку­руд­зи, як зер­ня­та дзор­ка­ли до по­ли­ва­ної мис­ки, і лос­котіло де­ре­во в печі… Во­гонь горів жи­во, а по стінах ко­ли­са­ли­ся пре­дивні тіні…


- Маріє!


- Гай, бадіко!


- Я га­даю, чи не бу­ло би зле піти сього ро­ку до свя­то­го Іва­на до Су­ча­ви.


Вона не відповіла за­раз, аж пізніше ска­за­ла:


- Чому ма­ло би бу­ти зле? Але що по­не­се­мо?


- Те, що но­си­ли давніше, та що змо­же­мо! Там, у мо­нас­тирі, все прий­ма­ють! По­не­се­мо свічки, ме­ду, по­лот­на, мо­же, маєш кілька крас­них руш­ників і гро­шей. Звідти при­не­се­мо собі свя­че­но­го зілля. Я йо­го потрібую для бджіл, ме­жи насіння і та­ки так тре­ба йо­го вже, аби в хаті бу­ло. Хотів би я да­ти на чо­тир­над­цять службів. Сім службів за Ми­хай­ла, за йо­го здо­ров'я та й аби щас­ли­во і ско­ро вер­нув до­до­му, а сім на щас­тя для Са­ви.


- Аби як­най­бор­ше до­до­му вер­нув, Іво­не, аби як­най­бор­ше до­до­му вер­нув! - пот­вер­ди­ла Марія. - Тоді б я знов відітхну­ла! Вже б я зна­ла, що маю йо­го при собі і нічо­го не бо­юся!


По малій хви­лині за­ду­ми, під час якої до­ки­ну­ла тро­хи хво­рос­ту, спи­та­ла:


- Чи піде­те ви самі на про­щу до Су­ча­ви, чи піде­мо обоє?


- Підемо обоє.


- Я про се собі вже дав­но са­ма га­да­ла,- ска­за­ла,- але не ка­за­ла вам нічо­го, бо не зна­ла, чи схо­че­те пос­лу­ха­ти ме­не! На дум­ку піти на про­щу до свя­то­го Іва­на на­ве­ла ме­не Ан­на.


- Котра Ан­на?


- Ну, та­же та, що в дворі слу­жи­ла! Донька ста­рої Па­рас­ки, тої по­га­ної клан­ца­тої [97] вдо­виці. Ко­ли па­ни вип­ро­ва­ди­ли­ся до міста, заб­ра­ла її ста­ра до се­бе; але во­на дов­го в неї не вит­ри­ма­ла та й най­ми­лась у по­по­вих паннів. Від осені, ка­за­ла, хо­че там-та­ки на рік най­ми­ти­ся. Са­ме те­пер бу­де зо дві неділі, як я з нею го­во­ри­ла, за­раз по ве­ли­кодні, і якось ти­ми дня­ми, як Ми­хай­лик у місто на­зад від'їхав. Во­на вер­та­ла звідкись і зди­ба­ла­ся зо мною. Я хо­ди­ла тоді до Домніки. Ми йшли ра­зом та й го­во­ри­ли. Ба­ла­ка­ли про од­но і дру­ге, а на­раз спи­та­ла во­на ме­не:


«Чого ви такі марні, лелієчко Маріє? Чи ви вже не­дужі? Ви такі білі й марні!»


«Як маю виг­ля­да­ти,- ка­жу їй,- ко­ли у ме­не під сер­цем як камінь стоїть? До­ки мій син у мушт­рах, до­ти не ма­ти­му су­по­кою!»


«Дасть бог, він по­вер­не до вас!» - відповіла во­на чем­но.


- Вона чем­на дівчи­на! - за­ки­нув Івоніка.


- Чемна. А я їй ска­за­ла: «За­ки сон­це зійде, ро­са очі виїсть!» Во­на всміхну­ла­ся й відповіла: «Се прав­да,- ка­же,- але тре­ба щось зро­би­ти, аби на душі лег­ше бу­ло!»


«Та що ро­би­ти? - ка­жу. - Що я мо­жу зро­би­ти?»


«Та от,- ка­же,- підіть на про­щу до свя­то­го Іва­на та дай­те на служ­бу бо­жу за ва­шо­го си­на та й за ва­ше здо­ров'я!» І як ли­ше се ска­за­ла, мені на душі не­на­че й по­лег­ша­ло. «Ти оце доб­ре ка­жеш, доньцю,- ка­жу я їй.- Мо­же, я й піду до свя­то­го Іва­на».


На те во­на мені ка­же: «Якби ви йшли, то й я б із ва­ми пішла. Я б хотіла раз піти до свя­то­го Іва­на!»


Звідси прий­шла гад­ка мені піти до Су­ча­ви. А як­би ви,- тяг­ну­ла дальше,- не мог­ли зо мною піти, то я б мог­ла піти са­ма з дівчи­ною. Во­на чем­на і жва­ва дівчи­на, і ми мог­ли би обі піти пішком або поїха­ти колією. Во­на ка­за­ла, що воліла би піхо­тою. Ка­за­ла, го­диться піхо­тою йти.


- На мо­лоді літа й но­ги! - за­ки­нув Івоніка, сміючи­ся.- Але се вже бай­ка. По­що їй до свя­то­го Іва­на? Сла­ба, мо­же?


- Не знаю! Ка­за­ла, що хотіла би раз піти до свя­то­го Іва­на, бо ка­жуть, що там ду­же крас­ко! Хотіла би там по­мо­ли­ти­ся і свя­че­но­го зілля при­нес­ти. Ка­же: «Бідний, та й не має долі, але най хоч бо­же зілляч­ко у своїй скрин­чині має. Тяж­ко на світі жи­ти!» Се прав­да! Її ма­ма, як мені пані самі ка­за­ли, по­га­на жінка, за­би­рає від неї кож­ний крей­цар, а її брат п'є пи­во, то все хо­че крей­ца­ра. Та й за­би­ра­ють і від неї, са­ра­ки.


- А чо­му не йшла з па­нею до міста?


- Бо ста­ра не пус­ти­ла. Але від осені хо­че на рік до по­па в служ­бу. Те­пер лиш на дні най­мається, та й му­сить іще з ма­мою ку­ку­руд­зи ви­са­па­ти.


- Ну, в по­па та­кож бу­де ма­ти своїх гірких три дні,- ска­зав Івоніка.- По­па­дя, як п'яна, все б'є, що їй під ру­ку прий­де. Пан­ни добрі, але як то вже бу­ває: де не­ма ґаздині, не­ма й го­ло­ви. До ха­ти ве­де сто сте­жок.


- Панни чемні та й добрі! - бо­ро­ни­ла Марійка.


- Але зле пла­тять.


- То чо­го ту­ди йде?


- Бо, пев­но, хо­че мамі з очей ус­ту­пи­ти­ся.


- То най іде до на­шо­го гос­по­да­ря. Але їй, відай, усе ще ка­ва пах­не під но­сом, що її пи­ла у панів; а у по­па та­ки, ма­буть, бу­де її пи­ти. Дур­на дівчи­на! Най бо­гу дя­кує, що має

1 ... 52 53 54 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"