Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Земля, Ольга Кобилянська 📚 - Українською

Читати книгу - "Земля, Ольга Кобилянська"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Земля" автора Ольга Кобилянська. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 53 54 55 ... 98
Перейти на сторінку:
ку­ле­шу, та й ко­би її лиш ма­ла! Во­на нічо­го не має, бідна та­ка, хто її візьме? Фу­ду­литься, ка­жуть де­які жінки, що вся­ку ро­бо­ту знає, але вже знає не знає, ко­би грунт! А в неї - дасть біг!

Івоніка по­хи­тав по­важ­но го­ло­вою.


- Хто знає свою до­лю? - про­мо­вив.- Бог дає та й бог бе­ре!


- Так, се прав­да! Я їй не во­рог, і мій син не має її сва­та­ти… Що мені до неї?


- Та вже ж!


І знов за­мовк­ли обоє.


Марія за­ду­ма­ла­ся над про­щею у свя­то­го Іва­на, як там бу­ває, бо во­на вже два ра­зи там бу­ла і доб­ре все зна­ла; ду­ма­ла над свічка­ми і по­лот­ном, що їх тре­ба по­нес­ти, котрі руш­ни­ки виб­ра­ти їй, аби вдо­во­ли­ти па­нотців та й собі аби крив­ди не зро­би­ти, а Івоніка те­ре­бив нев­то­ми­мо ку­ку­руд­зу і ду­мав про свою ро­бо­ту. Завт­ра хотів сіяти і знов до бджіл по­ди­ви­ти­ся.


Може, сього ро­ку бу­де доб­рий рік?


Весна по­ча­ла­ся вчас­но. Ози­ми­на зе­леніла пиш­но, і пуп­чи­ки на де­ре­вах пу­ка­ли. Ночі бу­ли теплі, а дні красні та со­нячні. Мо­же, не за­вер­не вже мо­роз, і бджо­ли ма­ти­муть доб­ру вес­ну! А він потрібу­вав сього ро­ку ба­га­то ме­ду. Для свя­то­го Іва­на, в мо­нас­тир, відтак хотів ще спро­да­ти, тро­хи за­нес­ти до міста пані й Ми­хай­лові, а на­ос­тан­ку й собі ли­ши­ти на храм. (Мо­же, Ми­хай­ло прий­де сього ро­ку на храм. Він при­па­дав на ве­ре­сень; по­ви­нен уже хло­пець бу­ти по ма­нев­рах). Потрібу­вав ме­ду до горівки на храм. Йо­го горівка з ме­дом бу­ва­ла все най­ліпша. Не жа­лу­вав ме­ду й уся­ко­го па­ху­чо­го коріння…


Коби ли­ше Онуфрій не вкрав йо­му яко­го роя, бо він ду­же на бджо­ли ла­ко­мий! А все бре­ше, що у нього страх як бджо­ли ро­яться!… Вже й уліїв стільки не має. А то все неп­рав­да. Так зак­рав йо­му вже кілька роїв. А все на­ма­гав­ся не­надійно в йо­го бур­дей всту­пи­ти і злим оком усе зас­та­но­ви­ти. Ну, але се не час­то лу­ча­ло­ся йо­му. Хіба що як він від бур­дея по­да­ле­ки пра­цю­вав, або як йо­го до­ма не бу­ло. Зви­чай­но то не вда­ва­ло­ся йо­му. Ста­ра Сой­ка бу­ла ро­зум­на со­ба­ка і гав­ка­ла вже зда­ле­ка на нього, тоді він мав час ски­ну­ти з се­бе ремінь і ки­ну­ти ним впе­ред се­бе, чим за­го­род­жу­вав прис­туп усьому ли­ху, хоч би те ли­хо бу­ло чо­ловіком або й чим іншим.


Ніхто не знав, чо­му він се все ро­бив, як хто до йо­го бур­дея приб­ли­жав­ся, се бу­ла йо­го тай­на. З нього сміяли­ся, але йо­му бу­ло з тим доб­ре.


Він мав най­кра­щий то­вар і най­кра­ще збіжжя.


Його і йо­го жінку на­зи­ва­ли ску­па­ря­ми. Але се бу­ло йо­му бай­ду­же. Не один го­во­рить, аби лиш ро­та не за­гу­лю­ва­ти, але не всі вміли так ко­ло то­ва­ру хо­ди­ти, як він. І збіжжя бу­ло у нього прек­рас­не. Він да­вав землі, чо­го потрібу­ва­ла, об­роб­ляв її впо­ру, а се ж бу­ла пер­ша й най­важніша річ. А ко­ли збли­жа­ла­ся ту­ча, то ро­бив усе, що знав, аби свою зем­лю за­без­пе­чи­ти пе­ред гра­дом. Ко­ли зби­ра­ли­ся чорні до­щові хма­ри над нею і, мов не­чис­та си­ла, зви­са­ли над нею, аби зби­ти та зніве­чи­ти її гра­дом, або ко­ли та­ки град са­див і зли­ва не­са­мо­ви­то та нес­подіва­но кипіла, він летів з ве­ли­ким но­жем, об­на­же­ний, че­рез усі свої по­ля і про­мов­ляв про­ти гра­ду та тучі.


Нехай би відтак хто хотів ішов та ди­вив­ся!


Он тут бу­ла ку­ку­руд­за Ва­си­ля Докіїно­го цілком подіряв­ле­на і пош­ма­то­ва­на, там ле­жа­ла прек­рас­на пше­ни­ця двірни­ко­ва на землі, мов са­ма ляг­ла ги­ну­ти. Че­рез кілька за­гонів па­нот­ця пог­на­ли справ­дешні по­то­ки, звер­ну­ли овес до землі і пог­ра­ба­ли йо­го на­му­лом, а пан мав і тут, і там, і он там, у до­лині, за­му­ле­ний хліб…


Лише йо­го зем­ля ос­та­ва­ла­ся не­на­че не­ти­ка­на. Не­хай би хто йшов та й ди­вив­ся, то й по­ба­чив би. Навк­ру­ги йо­го землі бу­ло збіжжя зби­те, але чим дальше в глибінь, тим кра­ще сто­яло, тим кра­ще здійма­ло­ся по дощі. Во­но ли­ше спо­лос­ка­ло­ся в дощі, і тим сильніше гна­ло вго­ру і в ко­лос. Град оми­нав йо­го по­ля, а до­щові хма­ри розс­ту­па­ли­ся і пе­ре­тя­га­ли­ся на інші ла­ни, не­на­че на німий, не­ви­ди­мий роз­каз…


- Маріє!


- Гай!


- Нагадай мені, аби я на малім лан­ку під «сусіднім» лісом ви­ко­пав си­ми дня­ми ша­нець. Я посію там греч­ку, і як прий­дуть дощі, аби мені не за­му­ли­ли греч­ки. Знаєш, насіння від швабів роз­до­був, до­ро­го кош­ту­ва­ло, і гріх був би не схо­ро­ни­ти.


- Таже Ми­хай­ло ко­пав там щось, як був те­пер до­ма!


- Ая, але він ли­ше по­чав був. Докінчи­ти му­шу я. Він той ла­нок лю­бить,- тяг­нув далі вдо­во­ле­ний Івоніка, - то­му що при­пи­рає до лісу. Все ка­же: «Ту­литься до лісу, як до своєї ма­ми, тре­ба йо­го доб­ре об­ро­би­ти!» Він і той лісок лю­бить…


- Аякже, лю­бить! - відповіла Марія спокійно.- Лю­бив ще ма­лим хлоп­цем та все забігав там шу­ка­ти грибів, хоч я не поз­во­ля­ла. Мені все зда­ва­ло­ся, що він му­сить там про­пас­ти за ти­ми гри­ба­ми.


- Ліс не­ве­ли­кий! - ска­зав Івоніка, лед­ве замітно доб­ро­душ­но всміха­ючи­ся.


- Та відтак. Як де ко­го блуд візьме, то най бу­де і яке ма­ле, за­ду­рить чо­ловіка. Я не люб­лю то­го лісу. Стоїть там так, як би лиш на те, аби в нім злодії хо­ва­ли­ся. З на­шо­го і з там­то­го се­ла.


- Але гречці бу­де доб­ре під ним, все бу­де за­хо­ва­на від вітру. І Ми­хай­ло на­ка­зу­вав, аби там греч­ку посіяти. І для бджіл бу­де доб­ре, що бу­дуть її ма­ти близько. Бу­дуть ма­ти ко­ню­ши­ну і греч­ку.


Марія мов­ча­ла, міша­ла ку­ле­шу.


- Може, дасть бог, що сей рік бу­де доб­рий; вес­на та­ка, ко­би що­ро­ку так…


Івоніка відітхнув. Мав ду­же ба­га­то ро­бо­ти, си­лу ро­бо­ти. Але бо­гу дя­ку­ва­ти, що бу­ло на чім пра­цю­ва­ти. Ко­би він ли­ше здо­ров, то зі всім упо­рається. З ро­бо­тою в полі, ко­ло то­ва­ру, ко­ло бджіл… Ко­би він ли­ше здо­ров! Але бог доб­рий, прос­тить лю­дям, хоч як во­ни йо­го гніва­ють, хоч мор­ду­ють одні од­них, уби­ва­ють, ошу­ку­ють, при­ся­га­ють фальши­во, кра­дуть. Він все ще доб­рий для них…


Між ста­ри­ми зовсім утих­ло.


Під піччю в однім за­кут­ку по­чав свер­щок цвірка­ти. По­лумінь у печі згас­ла, лед­ве бли­ма­ла, а світло дрібної лам­пи­ни освічу­ва­ло лиш сла­бо не­ве­ли­ку ха­ти­ну.


Марія вилізла по скінченій ро­боті на піч і, пе­ре­че­сав­ши своє си­ве во­лос­ся, ус­ну­ла та­ки там. Не чу­ла, як скінчив Івоніка те­ре­би­ти ку­ку­руд­зу. Але він сидів он тут, у слабім освітленні, ще дов­го, як йо­го тверді, мо­зо­листі пальці сте­реб­лю­ва­ли ме­ханічно дрібні зер­ня­та. Йо­го ус­та не­ус­тан­но во­ру­ши­ли­ся. Він мо­лив­ся. Го­лос­ним ше­по­том го­во­рив довгі мо­лит­ви, а по­божні, щирі й покірні сло­ва ожив­ля­ли

1 ... 53 54 55 ... 98
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Земля, Ольга Кобилянська», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Земля, Ольга Кобилянська"