Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Прибутні люди 📚 - Українською

Читати книгу - "Прибутні люди"

209
0
28.04.22
В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Прибутні люди" автора Василь Іванович Захарченко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 55 56 57 ... 99
Перейти на сторінку:
своїм голосом, як навмируще:

—О, го-оре нам! Та на кого ж ти нас і поки-инув? Нас же заму-у-чать по сибі-ірах!

Її спробували заспокоїти, але вона дико зірвалася з місця, понеслася в поле з криком. І за нею побігли всі, хто був неподалік у селі. Бігли й Батоги, і Василько з ними, не відстаючи од гурту.

—О, навіщо ж ти нас осироти-ив?.. — голосила попереду Стефа. Вона так мчала, що її ніхто не міг наздогнати. Сама.

Божа сила несла її в поле, до стодоли. Ті два кілометри вони пролетіли одним духом.

Ще здалеку побачили, як Стефа підкошено впала на порозі стодоли, рвала пальцями землю під собою, билася головою об поріг. Хтось підвів її. Люди вбігали в напівтемну стодолу й завмирали, мов громом уражені. Високо на бантині над усіма ними висів Косовський. Знизу видно було тільки його великі босі ноги з чорними затоптаними підошвами…

Ґазда Юрко весь вечір проплакав дома, п’яний, як дим.

— Такого ґазду погубили… Такого ґазду-у… — схлипував він, мов дитина. — Не буде нам тепер життя. Видушать нас усіх контигентом. Ви-идушать. їхня бере. Пропали ми.

Після самострати Косовського посмутніло село. Ні пісні не почуєш, ні сміху людського. Підоспіла пора збирати боби, копати буряки, картоплю. І на них контигент немилосердний сього року наклали. До глибокої осені тягали візком клумаки до сільради ґазда Юрко і Василько. Біля комори вуйки перемовлялися між собою, чекаючи черги до ваги, про те, що ж воно далі буде? Як його жити в світі білому за таких немислимих досі контигентів? Ходили чутки про колгоспи, які цієї зими мають настановляти по галицьких селах. Статечні ґазди не йняли сьому віри. Хто ж піде в ті колгоспи, коли оно від них уся Україна пухне з голоду, під нашими брамами співає Лазаря. Ні, ми не такі прості, щоб добровільно стрімляти в се ярмо свої голови.

Василько помітив, що й тут, як і в Голосіївці дідові ночувальники — дядьки з Полтавської сторони, вуйки за кожною фразою сторожко оглядаються, мов школярики-пустуни, і примовкають, прохопившись необачним словом. Люди чогось бояться і там, на Дніпрі, й Росі, і тут, у Западній. Бояться однаково, не зважаючи на такі довжелезні відстані. Яка ж то величезна сила висить над усіма, гнітить, робить поважних людей полохливими, наче зайців на весняній крижині посеред розбурханої повені.

Як здали весь дочиста контигент, їздили все тим же візком у осики, проріджували дерева, збирали сухий хмиз й перетягували в двір. І цієї роботи вистачило їм до снігу. Потім пиляли дрова, складали в сарай. А ще Василько вичищав у худоби, підстеляв, напував її, смикав сіно, яке ощадливо роздавав скотині ґазда. Вони з ранку до вечора були разом, але кожен порав свою справу мовчки, бо ґазда був неговіркий, спокійної вдачі чоловік. За цілий день між ними тільки й розмови, що принеси те, подай се. Та Василькові досить було зустрітися з лагідним поглядом очей ґазди, вловити його поблажливу, підбадьорливу усмішку, коли зробить щось не зовсім доладно, щоб почуватися впевнено, як дома. Хлопець звик до ґазди, розумів його з півслова, тягся до нього душею, переймав навички в усякому домашньому ділі, і як траплялось, що Батіг одлучався з дому на півдня, то скучав за ним і старався вправитися по господарці так файно, аби вуйко Юрко був задоволений.

Так вони дожили до середини зими, Василько поправився в Батогів, убрався в силу на добрих харчах, залюбки виходив уранці прокидати стежки від снігу після забойної ночі, і ця шпарка робота на морозі не втомлювала його, як минулої голодної зими, а була йому приємною, аж солодкою. Вуйна закликала його снідати, казала:

—Йой, як ухоркався, аж чуб парує. Дивись, не простудися. Угрієшся, заходь до хати прохолонути, щоб надворі не прохватило.

Про Гілька не було їм ніякої чутки. Мов якась чорна дірка проковтнула його. Як і Василькового батька.

—І що б ми оце робили з тобою, старий, коли б не Василько, — каже інколи за столом вуйна. — Хоч словом є з ким перемовитися.

Василько знав, що вона зараз думає про свого Гілька.

—Ви чекайте Гілька, — говорить хлопець. — Нашого батька вже вісім років не чути, а ми чекаємо. Мати каже, що діждемося.

—О Боже мій, Бо-оже, — промовляла на те вуйна. — Ти ж, мабуть, і не пам’ятаєш свого батька?

—Ні. Тільки на карточці бачив. Краси-ивий, молодий такий. Сміється. З матір’ю знятий і з Іваном на руках.

Якось на розсвіті Василька розбудив ґазда Юрко:

—Васильку! А ходь-но ту та поглянь, як москалі нарід наш вибавляють. Облавники ваші.

Хлопець лупнув очима, нічого не розуміючи, і побачив, що над ним стоїть ґазда в кожушку, в кролячій шапці, вуса відтають од паморозі, дивиться неприязно. А може, показалось? Швиденько вбрався й вийшов слідом за ґаздою. Зупинилися за брамою аж коло загорожі, де вклякло стояла вуйна Ганка. У синіх сутінках під ними — село, майдан, вулиці, повні якоїсь метушні, крику, шарпанини. По хатах полохливо спалахують вогники, вулицями сновигають солдати з автоматами, активісти села, виконавці. Витягають за брами напіводягнених людей, підганяють прикладами в спину старих і малих до саней, що стоять на майдані, запряжені кіньми. Люди плачуть, благають про щось, а у відповідь грубе, московське:

—Жівєй! Шевєлісь!

—Он отця Івана ведуть, — сказала вуйна.

Отець Іван ішов з непокритою головою, високий, строгий, ніс у руках шапку, за ним з якимись вузликами спотикались на слизькій дорозі його стара вже жінка й дві дорослі дочки. Василько згадав, як навесні прихистив їх на ніч двір отця Івана, як десяткам голодних прибутніх людей подавали страву його дочки й служниці, як отець Іван потім розмовляв з кожним і як пораяв їм, Петрівним, звернутися до Батогів, щоб найнятися одному з них за пастушка. «За що, за що таку добру людину забирають?..» — билася Василькові думка.

1 ... 55 56 57 ... 99
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Прибутні люди», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Прибутні люди"