Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Дворіччя. Книга українця 📚 - Українською

Читати книгу - "Дворіччя. Книга українця"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Дворіччя. Книга українця" автора Мирон Козак. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 57 58 59 ... 74
Перейти на сторінку:
повертаючись додому, Февронія дізнається в поїзді від людей про те, що її син Володя загинув, а чоловіка з матір’ю як «ворогів народу» повезли на сибірську каторгу. Деякий час вона переховуватиметься в родичів, знову навідуватиметься до дочки у Львів (про Поліну НКВД якимсь дивом забуло, або лише відстрочило її заслання).

Поліна вчиться далі. У Львові вона знайомиться з Михайлом Табінським, також студентом політехніки...

Літургія по-українськи

Про Михайлового батька досить солідний сучасний канадський енциклопедичний словник містить таку невеличку, але досить промовисту статтю: «Табінський Петро. Народився 1888 року в Берестечку, помер в 1948 (?). Активний церковний діяч. Навчався в духовній семінарії у Житомирі, захистив богословську дисертацію в Санкт-Петербурзі. Тут же викладав у духовній академії (1913-17) та в Кам’янець-Подільському Українському державному університеті (1918-20). Був усунутий від священицької роботи московським патріархом Піменом за відправлення літургії та інших церковних служб українською мовою. Виїхав до Польщі, де був інтернований (1920-22). Був священиком у Володимирі-Волинському. У 1924-30 рр. — ректор духовної семінарії у Кременці. Заарештований 1944 року та висланий у Сибір, де й помер».

Трохи доповнимо канадських енциклопедистів. З Кременця на Тернопільщині отець Петро Табінський разом з дружиною і дітьми переїхав до Львова, пережив там німецьку окупацію. Займався науковою роботою, яку схвально оцінив митрополит Шептицький. У 1944 році московська влада заарештувала Петра Табінського в числі перших і засудила його на 10 років «за критику антирелігійної роботи в СРСР». У неволі отець Петро прожив тільки чотири роки...

Його син Михайло став студентом Львівської духовної академії у 1943 році. Через два роки сталінські сатрапи цю академію просто ліквідують, а всіх її студентів заберуть у ...солдати. 21-річний Михайло Табінський опинився в казармі під Білою Церквою. Правда, довго бути «радянським воїном» йому не довелося, бо комісували за інвалідністю (вибухом детонатора пошкодило пальці лівої руки).

З армії Михайло повертається до Львова і восени сорок п’ятого поступає на перший курс політехнічного інституту. Через рік його студенткою стане і Поліна Бадзюнь із Соснини. Так доля звела у Львові сина відомого українського богослова з дочкою простого українського селянина. Проте одружитися на рідній землі їм не судилося.

Шлюб у неволі

Чим могла загрожувати в 1949 році «диктатурі пролетаріату» немолода вже Ольга Карабут, дружина отця Петра Табінського, замордованого в таборах Сибіру? Тим, що була українкою з Кубані? Що до революції закінчила педагогічне училище в Ставрополі і все життя вчителювала?

— Можливо, мама не потрапила б до Сибіру, — згадує Михайло Петрович Табінський, — якби якомусь працівникові НКВД не сподобалась наша львівська квартира. Він виявився по-своєму досить «совісним» чоловіком, бо не раз приходив до нас і пропонував перебратися в гіршу квартиру. І лише коли зрозумів, що мати не погодиться, то постарався, щоб своє львівське житло вона «поміняла» на зеківський барак у Читинській області.

Самого Михайла у списку на виселення до Сибіру не було — він подався туди з матір’ю добровільно, щоб потурбуватися про неї на чужині. Архіпелаг Гулаг «нє возражал» проти вливання у ряди своїх невільників п’ятикурсника Львівського політехнічного інституту, котрий, крім того, вже мав два курси духовної академії. Йому навіть «довірили» посаду механіка табірної пересувної електростанції...

Саме тут, у неволі, у червні 1950 року Михайло Табінський взяв шлюб з Поліною Бадзюнь. Так, так, — з тою самою студенткою-красунею, з котрою познайомився ще у Львівській політехніці. Про історію життя і кохання цих українців не газетну статтю — цілий роман треба писати! Послухаймо трохи саму Поліну Феодосіївну:

— Після загибелі мого брата Володі і виселення батька, маму з бабусею ніхто чомусь не чіпав. Не маючи ні свого житла, ані нормального життя, мати згодом сама поїхала до батька у Кемеровську область. Там вона й померла. А батько, відбувши каторгу, повернувся у Соснину. Хату йому, звичайно, не повернули, жив до кінця віку у чужій, але помер у рідному селі.

Отже, мама поїхала, Михайло також, виконуючи святу заповідь «шануй батька свого і матір свою», добровільно подався у Сибір, щоб його ненька не вмирала на чужині одинокою. Мене ж особисто влада ніби не переслідувала, але жити так одній у Львові, без батьків і нареченого, стало нестерпно.

Залишила я четвертий курс інституту і поїхала в Сибір до Михайла. Там ми й побралися у червні 1950 року. Потім вдалося довчитися в Московському заочному політехнічному інституті...

Так аж за Байкалом, майже під китайською границею, народилася сім’я підневільних, але не скорених духом українців Михайла і Поліни Табінських. Звідси почнеться їх довга дорога додому.

Дефектоскопія асинхронних двигунів

Після смерті Сталіна у березні 1953 року часи змінилися. Михайло Табінський поступив в Томський політехнічний інститут (це вже було трішечки ближче, але ще дуже далеко від України). Почав усе з нуля — з першого курсу. Але чотири курси Львівської політехніки, плюс два роки духовної академії, плюс високий рівень загальної культури давали результат. На такого неординарного студента звернули увагу. Його залишають в інституті. Невдовзі він блискуче захищає дисертацію кандидата технічних наук з проблем дефектоскопії асинхронних двигунів.

Все тече, все змінюється, — казав мудрий Геракліт. В Ульяновську відкривають політехнічний інститут. Гостра потреба викладацьких кадрів. Кандидата технічних наук Михайла Табінського запрошують на роботу в колишній Симбірськ. Це вже набагато ближче до України, ніж від Томська. І тому Михайло Петрович разом з дружиною і сином Тарасом перебираються до Ульяновська. Він стає шанованою людиною в інституті, дружина — старший інженер місцевого електролампового заводу. А син Тарас закінчує десятирічку.

«Лис Микита» мандрує до Томська

Сім’я Табінських була унікальним явищем на безкрайніх сибірських просторах. Український

1 ... 57 58 59 ... 74
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Дворіччя. Книга українця», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Дворіччя. Книга українця"