Книги Українською Мовою » 💙 Сучасна проза » Між орлами і півмісяцем 📚 - Українською

Читати книгу - "Між орлами і півмісяцем"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Між орлами і півмісяцем" автора Андрій Хімко. Жанр книги: 💙 Сучасна проза. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 57 58 59 ... 149
Перейти на сторінку:
хоч і став сивим як голуб...

Було з чого тішитися гетьманові на тому повороті історичної долі його народу, та незвідані, нерозгадані, незбагненні смертними путі Божі, як і людські на цій грішній землі. Як пекельний землетрус, як брилу з неба, як заступ сонця, принесли в табори трьох військ під Жванець меткі, верткі, швидкі і всюди пролазні посланці владик земних і, звичайно ж, постаралися розтрубити на зло всім тим, хто виборював під Жванцем свою козацьку долю, вістку-віду про рішення московського Земського собору зважити на давнє і ревне прохання гетьмана Хмельницького і приєднати Україну до Московії-Русії, взяти, як зазначалося, в сутужний для неї час під свою державну руку.

І хан, тепер утретє, сказившись, осатанівши у злобі на гетьмана, на очах помінявся вмент і примусив ледь живого польського короля стати йому другом, а Хмельницького — підписати з ним мир і признати дійсними та вічними позаторічні Зборівські домови!..

Тішилися бояри і цар у Москві завбачливій своєчасності рішення Земського собору, ридав від радощів польський король, оживши із мертвих, а його воєводи і ксьондзи правили подячні меси за спасіння держави і корони... Оніміла від несподіванки Україна. Та лиш на час. По якімсь часі забродило хмелем, заграло брагою, виливаючись через край, козацьке ворохобство, особливо в Сірковому полку, із слобожанами і січовиками.

— Веди нас в Запороги! Побратими-слобожани, під гетьмана-перекинчика ми більше не підемо на згин! Хмельницький — царів припутень!.. Старшини в нього — продайдуші! — не вгамувати було обуру... Допоміг чільцям в тому лише прихід ночі та авторитет Богуна і Сірка.

Підписувалася домова наспіх, без гетьмана і його старшин. Хан за спасіння корони взяв у короля ще сто тисяч злотих гарачу-викупу та домігся від свого порфірородного ляського брата — король зіп'явся від того на десяте небо і був несказанно щедрим! — дозволу брати стільки ясиру в польській Русинії, скільки хан захоче і зможе по путі додому.

Король ладен був віддати і всю Русинію ханові, тільки б вона не дісталася Москві, ненависній і вічно ворожій до Польщі. Оце і був момент, якого так довго чекав цар, виграючи війну без війни! Оце і був початок кінця козацьким надіям на незалежну державу! Початок кінця боротьби чотирьох сусідів за володіння Україною. Ходили чутки, поки стали і переконанням, що ота вістка із московського собору в отаку вирішальну для України мить була навмисне розіслана в три армії під Жванцем царськими вивідцями, щоб не допустити перемоги бунтарів-козаків і татар над вінценосним королем, бо із убитим горем гетьманом легше було домовитися про приєднання його геть змученого довголітніми війнами краю під виглядом самоврядувальної автономії...

Ще лунали урочисто подячні меси і te deum Єзусу Крістусу та Пресвятій Матці Ченстоховській в польському розбитому таборі, а король вже думав про сатисфакцію Хмельницькому та нові походи в Україну, без якої Польща не мислила і життя свого на землі...

Жовкло листя на деревах, купчилися хмари в небі, ставали прохолодними ночі і ранки, всівалося росами павутиння бабиного літа, а над смертельно втомленими козацькими потугами кричали сови, пугали пугачі-погутькали, ключами пролітали гуси, качки і журавлі та табунами шпаки у вирій, а на полі бою злорадо викрикувало гайвороння. В тому чулася знущальна реготнява, збиткувальна глузь чорної, повійної долі, що глумилася на весь свій неймовірно великий і злостивий рот із усіх, хто почував себе ошуканим.

14.

Іван Сірко, як і кожний рядович чи чільник, що вижив у Жванецькому побоїщі, дивився на оте віщування птаства забобонно і дякував долі, що живий і бачить над собою небо. В ньому ще животіла певність, що житиме і його рідний люд, позбавившись і татарського людоловства, і польського гніту та визиску. Про новий царсько-опричний і тирано-деспотичний гніт, що тепер започинав іти до його народу-козаччини, як замінник обох попередніх, він не думав, обіцяли ж Україні автономію, самоврядування, вабило й те, що обидва народи — єдиновірці.

Правда, якимось надцятим чуттям він здогадувався: є в тих обіцянках щось сумнівне. То ж не так собі, з доброго дива, збіглі на Січ московити-холопи казали: «Цар і всякий духовний чи світський володар у цій державі є від анцихриста, а Никін — апостол від сатани. Його длані в крові пастви, слова гріховні й облудні, відправи — ті ж вертепи...» Багато важило в тих сумнівах і те, що, як запевняли всі збіглі, ніхто із сусідів не збігав у Московію, як би йому прикро та тяжко не животілося вдома. Підлила лою у вогонь і нова, несподівана для нього зустріч із давнім знайомим, якому беззастережно вірив.

Дізнався, що до донців у козацьких шерегах під час бою із ляхами прибився з кількома десятками охочекомонних старочеркасців старий Тиміш Разя. Він встряв, пішовши на акорд, у бійку, де й був смертельно посічений...

Вечоріло, як Сірко в півтемках навідав недужого. Той, увесь, мов лялька, забандажований, напівсидів у повозі просто неба і був ніби якийсь покинутий і забутий. Гривастий його Гнідко, припнутий до полудрабка, смикав із-під його голови і пліч запашне сіно і час від часу торкався ніжними губами голови хворого, ніби ласкаючи свого старого господаря. Сірко ледве стримав у собі плач, забачивши Разю, бо його вигляд додав жалю до дотеперішнього внутрішнього відчаю...

Геть сивий, старанно вимитий і свіжопоголений, з пишними, довгими вусами та оселедцем, хворий, забачивши перед собою Сірка, неймовірно оживився, втішився, повеселів і заговорив, хоч сльози й світилися в його очах, а голос був слабким і хриплим:

— Спасибі! Ще жию, сину, і не думай — ще топтатиму ряст. Я як той дуб-довговік! Хай кирпата не надіється! Батько дожили до завосьми десятків і мені веліли того триматися,— і, зауваживши, що Сірко співчутливо дивиться на його голову, додав: — А шишаків набили мені

1 ... 57 58 59 ... 149
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Між орлами і півмісяцем», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Між орлами і півмісяцем"