Книги Українською Мовою » 💙 Класика » Листи, Федькович Юрій 📚 - Українською

Читати книгу - "Листи, Федькович Юрій"

В нашій бібліотеці можна безкоштовно в повній версії читати книгу онлайн українською мовою "Листи" автора Федькович Юрій. Жанр книги: 💙 Класика. Наш веб сайт ReadUkrainianBooks.com дає можливість читати повні версії улюблених книг на Вашому гаджеті (IPhone, Android) або комп’ютері абсолютно безкоштовно, без реєстрації та СМС. Також маєте можливість завантажити книги на свій гаджет у форматі PDF, EPUB, FB2. Файли електронних книг - це цифрові файли, які призначені для перегляду на спеціальних пристроях, що відомі як читальні пристрої для електронних книг.

Шрифт:

-
+

Інтервал:

-
+

Добавити в закладку:

Добавити
1 ... 5 6 7 ... 34
Перейти на сторінку:
годині іду на прохід та бав’ю аж до 4, о четвертій приходжу домів - аж тут уже за мнов і наші капрали та і інші жовніри роєм: «Пан летман, батечку наш, ану прочитайте нам дещо з «Кобзаря» або про Марусю!» Я читаю, а они плачуть - тільки нашої і розривки. Є межи ними оден, що ся називає Капра,- аж десь із Якубен ци відки; той приходить ізо скрипков та як заграє! Господи! - не інак, але серця добуває. А ми знов зачинаємо за ним співати наших буковинських. От так зійдуть нам тих 4 години, як би і не були. Розходимося, а у понедівнок зачинаємо знов так, як-єм ти уже вперед розказував. Ци ж не гаразди, брате? Але коли чоловік не голий та не голоден, то дякувати богу милосердному і за те.

От мушу кінчати, бо дзвоня отак до церкови святої. А сегодне по полудню, браття мої львівці, чей ся вам легенько ікне, бо ми вас тут щонеділі при нашій вечорниці згадуємо та за ваше здоров’я п’ємо, Ей, коби ж ви уздріли нашого цугсфіра Хрестика Ілаша, що се за парубок, то не соромили би-сте ся ним, хоть собі з простого стану. От сей як то вам руське слово скаже, то аж у серця відволодіє, а Німеччина топиться, як сніг! От і за него, і за всіх таки клонюся вам, легіні мої славні.

Бувайте здорові та не забувайте і за нас, хоть часом.

 

Федькович

 

Брате Костю, а слухай! Як учуєш що про мою «Пугу», то напиши ми, ци дав ї Заревич друкувати, ци ні, аби я знав.

Я ще не готовий. Ци не міг би ти мені, Костику, прислати на якийсь час тогідного календаря - я бих рад ще повість про закоханого чорта прочитати. 34

Чую, що буде у Львові ще якась там часопись виходити. 35 Як ї побачиш, то напиши ми дещо про ю, ци варта що, бо кортить і мене на ню заплатити: кажуть, що она має бути для простого народу. Дай боже, щасливо!

Пан Дідицький мені як шле, так шле своє «Слово». Я єму раз уже дякував та й просив, аби ми го більше не слав, бо не витекаю, відки го оплачувати (чо бих правду таїв?),- от мушу ще раз писати, може, ще таки сегодне, а як ні, то на другу неділю, бо сегодне кортить мене ще до ненечки дещо написати, бо так ся і убиває за мнов! Ох, боже милий, боже! Потіш ти і єї та порятуй, бо нікому, а тяжко сироті одові 36 без своїх дітей погибати.

Бувай здоров. Ще тобі наказую: Шашкевича та Томачкевича загули до себе та поприсилюй на ниточки до столика, аж доки дещо не напишуть. А ти мені знов, Костику, не жалуй паперу: коли тобі треба, то пришлю ти го громаду, бо ми недавно оден мій давній капітан, що-м го по-руськи виучив, цілу гугу подарував. Простибіг.

 

8. ДО ДАНИЛА ТАНЯЧКЕВИЧА 37

 

 

Січень 1863 р., Кезди-Вашаргели

 

До Данка до Танячкевича як до брата рідного

 

Любчику!

На наш Новий рік був я дуже-дуже чось сумний - не інак, але здавало мені ся, що якби земля мені ся проступила, то бих у ню пішов. Не тям’ю, щоби я був ще коли такий смутний, як тої днини,- відай, душа сама вже своє горе віщувала, бо уночі, бачите, десь коло 9-ї години, як мене ухопили кольки, то нівідки було тривати. Скочив мій служка зараз до касарні дати знати; позбігалися наші хлопці - але я вже їх і не пізнаю, такі мене страшенні кольки пруть. Побігли по лікарі, ледве повідшукували їх по коршмах, але предці хоть оден на моє щастє ся лучив, що мені з обох рук кров пустив. От і полегшало мені трошки, але все 4 дні був-єм більше на тім, як на сім світі, та коли ще бог дні дав, то ще і жию,- і встав-єм сегодне трошки, аби вам на ваші любі-прелюбезні листи хоть по пару слів повідписувати. Як же они мене у моїй тяжкій слабості потішили!

Бодапрости, браття, бодапрости! А книжечки ваші любі, книжечки! Читаючи їх, здоров’я мені очевидьки прибувало. Та вай! уже такому моєму здоров’ю; дохтори усе-таки ще крутя головами; кашляю дуже - боюся, щобих у сухоти не впав. Та як уже там і буде, то мого віку небагато: нидію день за днем. Та що ж і робити! Лікарі усе кажуть та наказують: не журіться тільки, бо пропадете. А бог ма чим ся радувати - само серце ся журить.

А нащо ж ви ся, сокілку, аж на телеграм тратили? Боже милий, боже! Та же я вам ні брат, ані сват, щоби ви за мнов так дбали. Не робіть того більше, серце ласкаве,- відки ж і вас стане, як ви ся схочете за кождим тілько убивати? Ми і без того знаємо, яке красне серце у вас б’є: висипали-сте го у вашім листі на папір - до смерті буду тот лист собі ховати. А ще ся мушу з вами сварити: навіщо слали ви мені книжки? Таже то гроші коштує, а тепер тяжко постало за грейцар, бігме, тяжко,- нащо маєте ви ся для мене кельтувати? Але і урадували мене ваші книжечки! А найдужче «Невільник», 38 та й українські співанки: «Гей, гей! Та виріс в наймах, в неволі, та не знав я долі ніколи,- та гей же!» Як-єм сі слова читав, то аж ми кров з серця потекла.

«Хмельниччину» я читав - гарна, нема що казати! А «Чорну раду» та єї відослав я тогді 39 не тому, що они би ся мені, може, не сподобали, але тому, що не витякало ми грошей. Біда, кажуть, бідному без слуги. А тепер скажу вам, якої я гадки про українські книжки.

Нема в нас сонця, як Тарас, нема місяця, як Квітка, і нема зіроньки, як наша Марковичка. 40 Про Тараса та

1 ... 5 6 7 ... 34
Перейти на сторінку:

 Увага!

Сайт зберігає кукі вашого браузера. Ви зможете в будь-який момент зробити закладку та продовжити читання книги «Листи, Федькович Юрій», після закриття браузера.

Коментарі та відгуки (0) до книги "Листи, Федькович Юрій"